Home / Artykuły Eksperckie / Wyzwania rekrutacyjne w branży TSL – jak je pokonać?

Coraz częściej mówi się o tym, że rekrutacja w branży TSL w wielu aspektach zaczyna przypominać rekrutację dotyczącą specjalistów w branży IT. Przedsiębiorcy z tej branży na dobre rozpoczęli rekruterski wyścig w zakresie oferowanych możliwości. Dynamika rozwoju i wielkość tego sektora w naszej gospodarce stawiają jednak coraz większe wymagania. Warunki te sprawiają, że wielu Pracodawców musi ustalić kierunek działań i odpowiedzieć sobie na pytanie: przystąpić do wyścigu o doświadczonych ekspertów czy skierować swoje działania do osób młodych i gotowych do „wejścia w branżę”?


Pracowników na rynku brakuje, z drugiej strony pojawiają się rosnące oczekiwania młodych z pokolenia „Z”, którzy wchodzą na rynek pracy. Z Barometru Zawodów wynika, że aktualnie występuje deficyt spedytorów i logistyków aż w sześciu województwach, a jeszcze większym wyzwaniem jest rosnący niedobór kierowców dla całej branży TSL. Pracodawcy na co dzień kuszą wysokimi pensjami, ale ten argument przestaje wystarczać. Jak pokazują statystyki wiodących firm rekruterskich, aż 40% pracowników zmienia pracę z powodu niezadowolenia z dotychczasowego Pracodawcy. Natomiast dla młodych szczególnie ważny jest aspekt swobodnego czasu pracy i możliwości samodzielnego podejmowania decyzji. Te dane powinny stać się kompasem dla każdego Pracodawcy, zmagającego się z problemem w rekrutacji, niezależnie od branży.


Jak sprostać tym oczekiwaniom? Przez szeroki pakiet benefitów? Niektóre z nich są już wymaganym standardem, a Pracodawcy na wzór branży IT są zmuszeni do poszukiwania nietypowych rozwiązań. Te często natomiast mijają się z tym, co jest rzeczywistymi potrzebami kandydatów, dlatego warto zaangażować swoich Pracowników w wyborze takich świadczeń. Warto dowiedzieć się, co jest cenne i na prawdę wartościowe.  To jest możliwe jedynie w konsekwentnie budowanej dobrej atmosferze umożliwiającej nieskrępowaną, otwartą komunikację. Warto zadbać o odpowiednie dopasowanie listy benefitów do potrzeb – nawet najszerszy ich wachlarz nie jest gwarancją skutecznej rekrutacji. W VGL Group Pracownicy cenią: wspieranie pasji pracowników np. sportowych, realny wpływ na zmiany w otoczeniu pracy, wspieranie inicjatyw i pomysłów, a także aktywności sezonowe i budowanie przyjaznej atmosfery na przykład poprzez wspólne świętowanie ważnych dla Pracowników wydarzeń.


Zbuduj atmosferę – wykonaj pierwszy i najważniejszy krok, a potem otwórz się na kandydatów spoza branży. Osoby z doświadczeniem z innych sektorów są cennymi Pracownikami, charakteryzuje je innowacyjne spojrzenie, pomysłowość i wyższa motywacja do pracy. Kolejne kroki, które należy podjąć, by wyprzedzić konkurencję w rywalizacji o Pracowników to opracowanie odpowiedniego systemu stażowego i wyszukanie efektywnych źródeł pozyskiwania „aspirujących kandydatów”.


Co wybierają Pracownicy? Swobodę i możliwości. Brzmi banalnie, ale to argumenty, które trafiają najskuteczniej, a jednocześnie są skierowane zarówno do doświadczonych ekspertów, jak i młodych Pracowników. Szkolenia dla Pracowników to kolejny element, któremu też należy poświęcić uwagę. Pracodawca powinien zadbać o zaplecze oraz czas na ich realizację. Wsparcie Pracownika w jego rozwoju jest ważne na każdym etapie kariery, ale przede wszystkim powinno się zadbać o odpowiedni poziom wiedzy, bo jakość i sprawność operacji logistycznych wymaga wykwalifikowanej kadry.


Wszystko leży w rękach Pracodawców, odpowiedni dobór argumentów, strategia rekrutacyjna i budowanie wizerunku Pracodawcy. Czy są on odpowiednie? O tym na koniec dnia powie Ci wskaźnik rotacji w Twojej firmie.

widebox

Tekst przygotowała: Katarzyna Jankowska, HR Director