Home / Artykuły Eksperckie / Wymiana handlowa z Dalekim Wschodem – trendy i prognozy
 

Kolej w perspektywie wymiany handlowej z Dalekim Wschodem zyskuje na znaczeniu. Ze względu na kluczowe aspekty, jakimi są korzystne stawki i stały rozwój połączeń. Potwierdzają to liczne statystyki – według danych Chińskiego Ministerstwa Handlu od początku powstania Nowego Jedwabnego Szlaku ( od 2011r.) uruchomiono już ponad 12500 pociągów z Chin do 49 miast europejskich. W samym 2018 roku uruchomiono łącznie 6300 takich pociągów.

Tendencja utrzymuje się nie tylko w jednym kierunku – równoważy się liczba pociągów kursujących w obie strony. Na ten rok prognozowano wzrost liczby połączeń kolejowych i żadna z informacji branżowych nie przewiduje innego trendu, a tym bardziej jego odwrócenia. Popularność tej drogi transportowej wynika przede wszystkim z najważniejszego dla zlecających aspektu, a mianowicie czasu transportu pod względem t/t z transportem morskim i konkurencyjnej ceny w porównaniu z kosztami transportu lotniczego. Szacuje się, że nawet możliwy wzrost cen (w związku z zakończeniem programu dotacji rządowych, który ma zostać ukończony w 2020 r.) nie ograniczy rozwoju tego środka transportu i nadal będzie się on cieszył dalszym zainteresowaniem ze strony klientów.
Trendy i prognozy w wymianie handlowej z Dalekim Wschodem
Branża logistyczna jest barometrem dla całej gospodarki i mocno odczuwa wszystkie zmiany i zawirowania panujące na rynku. Firmy spedycyjne jak soczewka skupiają w realizowanych usługach transportowych oczekiwania i plany produkcyjne producentów w Chinach oraz konsumentów w Polsce. Szczególnie oczekiwania tych drugich wobec jakości usługi, a także cen oddziałują na funkcjonowanie firm spedycyjnych, które stale muszą dostosowywać swoje portfolio do wymagań rynku. Obecnie wymiana handlowa na linii Chiny – Polska ma opinię wymiany jednostronnej, natomiast warto zauważyć, jak zwiększa się ilość towarów wysyłanych do Chin i powoli balansujące się liczby pociągów kursujących w obu kierunkach.
Rola Polski w wymianie handlowej na Nowym Jedwabnym Szlaku
Polska ma szansę zyskać miano HUB-a transportowego ze względu na to, że jesteśmy pierwszym krajem UE na trasie połączeń kolejowych z Chin do Europy, a w związku z tym możliwy jest tutaj dynamiczny rozwój usług magazynowych. Właśnie w naszym kraju towary mogą być przeładowywane i dalej dystrybuowane np. samochodami do krajów Skandynawii lub południe Europy. Lokalizacja naszego kraju na tej trasie daje nam swoisty handicap do zbudowania takiej roli.
VGL Group obecnie skupia się na realizacji połączeń kolejowych z minimalnie krótkim t/t wychodząc naprzeciw potrzebom Klientów odnośnie czasu realizacji ich transportów. Obecnie oferujemy regularne połączenia całokontnerowe i drobnicowe z terminali :  Xian, Wuhan,  Chengdu,  Chongquing,  Xiamen,  i inne  do terminali w  Małaszewiczach i Łodzi.

 

Tekst przygotował:
Marek Zamośny, Rail Network and Procurement Manger, VGL Group