Home / Aktualności HR / VGL Bookcrossing – współdzielimy wolną literaturę!
Mamy przyjemność  ogłosić, że w gdyńskim biurze wystartowała pierwsza, firmowa półka bookcrossingowa! To nie przypadek, że wydarzenie to ma miejsce właśnie dziś – w Ogólnopolskim Święcie Wolnych Książek. Naszą półkę uruchamiamy pod oficjalnym szyldem Polskiej Fundacji Bookcrossingowej - sprawdźcie szczegóły naszego projektu!

Bookcrossing – co to takiego?

Bookcrossing to niekonwencjonalna forma popularyzowania książek i czytelnictwa poprzez nieodpłatne ich przekazywanie metodą „podaj dalej”. Bookcrossing polega na zostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych, jak również na specjalnie przeznaczonych do tego celu półkach (stoliki, regały, gabloty, biblioteczki plenerowe), po to, by znalazca mógł je przeczytać i znów puścić w obieg. Działania  te mają na celu stworzenie przez czytelników swoistej globalnej biblioteki, bez żadnych ram instytucjonalnych, opłat czy kart bibliotecznych.

„Uwolnij  książki, dziel się z innymi”

Idea bookcrossingu opiera się na założeniu, że literaturę należy rozpowszechniać. Książki powinny podróżować, krążyć z rąk do rąk, by mogły żyć i spełniać swoje zadanie. W tej podróży  ważne jest to, że po prostu są czytane. Nie są ozdobami  na półkach, stają się ogólnodostępne. A więc – żyją, bo nas uczą, bawią, zaskakują.
widebox
Bookcrossing VGL – jak działa?

Pierwszą półkę bookcrosingową uruchomiliśmy w gdyńskiej siedzibie w Nowym Orłowie! Tutaj znajdziecie pierwszą półkę, a zasada jej działania jest bardzo prosta: „wybierz – weź ze sobą – przeczytaj i zwróć”. Bez opłat, bez kart wypożyczania – zachęcamy Was do współdzielenia literatury, jednocześnie wspierając nasz projekt w ramach działań pro-ekologicznych, które mają minimalizować działania konsumpcyjne i promować czytelnictwo wśród naszych Pracowników.

Jakie książki znajdziecie na półce?

W strefie wypoczynkowej naszej kuchni stanęła półka, którą na start zapełnił zbiór, w którym znajdziecie 20 pozycji, które znajdują się m.in. w TOP 20 pozycji czytelniczych w ostatnim czasie – Mróz, Bonda, Tokarczuk i wiele innych propozycji z różnych gatunków. Jednak w tym szczególnym dniu zapraszamy Was, aby nie oceniać i nie wybierać książek po okładce – dlatego wszystkie z nich zostały zapakowane w jednolity papier i oznaczone jedynie opisami „zawartości”.

Staram się tego unikać jak ognia, ponieważ można przeoczyć niezwykle wartościową lekturę.

Półkę będziemy zasilać wspólnie, dzieląc się najlepszą literaturą oraz pasją do czytania! Kolejne półki w oddziałach naszej firmy powstaną przy zaangażowaniu Pracowników w nich pracujących.
widebox