Zapakuj, przepakuj – kreuj!
Samo pojęcie co-packingu odnoszące się do procesu pakowania/przepakowania rzeczywiście bardzo rozszerzyło swoje znaczenie. Do tego stopnia, że w jednej z naszych lokalizacji magazynowych w Sadach pod Poznaniem utworzyliśmy specjalną strefę magazynową dedykowaną do tego rodzaju prac. Można śmiało powiedzieć, że specyfikę zlecenia ogranicza tylko wyobraźnia klienta.
Są to projekty tworzenia różnorodnych zestawów, display’ów, standów, ale też pakowania paczek prezentowych, czasem ze specjalnym zewnętrznym zdobieniem. Jednym z najbardziej oryginalnych projektów była realizacja wymagająca dmuchania 45 tysięcy gumowych piłek, a następnie ich dystrybucja w specjalnych zestawach. Mówiąc krótko – do usługi magazynowej i prostego procesu pakowania, dzięki co-packingowi możemy stworzyć i dodać niemal każdą wartość przynoszącą korzyść klientowi.
Jakiego rodzaju prace obejmują proces co-packingu?
Do co-packingu zaliczamy: rozpakowywanie, pakowanie, przepakowanie, ergonomiczne ustawianie, dopasowywanie, estetyczne modelowanie, etykietowanie, oklejanie, ustawianie na paletach i wiele innych.
Kto najczęściej i dlaczego wybiera te usługi magazynowe?
Korzystają z nich i zlecają je przedstawiciele branż związanych z zabawkami, artykułami gospodarstwa domowego, użytkowymi artykułami przemysłowymi oraz artykułami spożywczymi. Są to usługi tworzenia zestawów, display’ów oraz setów promocyjnych - na przykład związanych ze świętami.
Dzięki nim, Klient może w wymierny sposób zaoszczędzić czas, przeznaczając go na zachowanie ciągłości „regularnych” procesów logistycznych. Prace co-packingowe to więcej niż magazynowanie i dystrybucja są one niejako projektem do osobnego wykonania. Wymagającym jednak sporo nakładów czasowych i zwiększonej siły roboczej, co jednorazowo ciężko jest wykonać firmie produkcyjnej lub handlowej.
Operator logistyczny może natomiast zaplanować projekt w zamkniętych, konkretnych ramach czasowych i na ten okres dotrudnić pracowników z agencji pracy. Dzięki zleceniu co-packingu na zewnątrz klient nie musi też martwić się o brak miejsca potrzebny na magazynowanie i dystrybucję. Do wykonania np. kilku tysięcy zestawów trzeba bowiem zabezpieczyć spory zakres powierzchni – w tym tej przeznaczonej na przyjęcie dostaw, kartonów do pakowania, czy też kartonów zbiorczych do utylizacji.
Wreszcie korzyścią jest też pomoc i doradztwo w zakresie zamówienia niezbędnych materiałów (opakowań, etykiet), ściągnięcia ich do siebie i profesjonalnego wykorzystania.
Czy tego typu usługi magazynowe, jako usługi dodane podlegają oddzielnej wycenie w ramach obsługi logistycznej- jak zaplanować koszty?
Usługi co-packing jako usługi magazynowe są wycenianie osobno - to konkretny, zamknięty czasowo projekt. Do wyceny brany jest pod uwagę czas wykonania pojedynczej, najważniejszej „jednostki” zlecenia – czyli na przykład czas spakowania jednego kartonu, czas przygotowania jednego zestawu lub też na przykład czas oklejenia jednej sztuki.
Czas ten następnie odnosimy do stawki za roboczogodzinę, obliczamy koszty związane z zamówieniem materiałów, zatrudnieniem dodatkowych osób do obsługi tego projektu. Aby wycena odzwierciedlała realne zapotrzebowanie i zakres prac, liczy się każdy najdrobniejszy szczegół – np. czy ulotkę można wsunąć do kartonika, czy też trzeba wyjąć z niego najpierw zawartość i schować z powrotem – ma to ogromne znaczenie przy ogólnym czasie wykonania. Te z pozoru nieistotne kilka sekund pomnożone przez kilka tysięcy sztuk daje kolosalną różnicę w czasie wykonania usługi, a zatem także w cenie. Dlatego warto mieć go na uwadze.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Masz pytania lub wątpliwości czy co-packing jest dobrym rozwiązaniem dla Twojej firmy - porozmawiajmy: