Transport w temperaturze kontrolowanej - co powinieneś wiedzieć?
Rośnie zapotrzebowanie na transport produktów w temperaturze kontrolowanej. Za rosnącymi potrzebami podążają rosnące wymagania dotyczące bezpieczeństwa i jakości tego transportu. Co jest największym wyzwaniem w transporcie towarów chłodzonych? Jak im sprostać?
Home/ Artykuły Eksperckie /Transport w temperaturze kontrolowanej – co powinieneś wiedzieć?
Wyzwania branży
Segment kontenerów chłodniczych w transporcie morskim przeżywa znaczny wzrost – do tego stopnia, że wielu ekspertów obawia się o możliwe wystąpienia problemów z ich dostępnością, a temperatura kontrolowana wymagana jest w przypadku transportu chłodniczego wielu produktów spożywczych, chemii czy leków. Za tę sytuację odpowiedzialne są stałe wzrosty konsumpcji i postępujący rozwój sieci handlowych oraz marketów spożywczych.
Morze wyzwań
W transporcie morskim do przewozu towarów wymagających kontrolowanej temperatury (w zakresie od -35° do +30° C) stosuje się specjalistyczne kontenery chłodnicze (reefery), które przeznaczone są dla przesyłek FCL. Przy transporcie chłodniczym tych produktów niezwykle ważne jest odpowiednie zoptymalizowanie trasy, by móc dostarczyć towar jak najszybszym połączeniem. Kontrola temperatury to nie wszystko. Warto kontrolować cały proces i mieć stały kontakt z ekspertem w tego rodzaju transportach.
Transport chłodniczy - wszystko pod kontrolą
Podczas transportu produktów w kontenerach typu reefer, oprócz temperatury, możemy ustawić również odpowiednią wilgotność oraz wentylację. Te parametry są szczególnie istotne dla produktów wrażliwych, jakimi są miedzy innymi owoce oraz warzywa. Wilgotność ustawiana jest w procentach, w zależności od rodzaju produktu, który jest transportowany. Na przykład dla jabłek jest to zakres od 90% do 95%, a dla cebuli 65% - 75%. Bardzo ważna jest także odpowiednia cyrkulacja powietrza, którą ustawia się w zakresie od 0 do 260 m3/h. Większość owoców i warzyw potrzebuje niewielkiej wentylacji na poziomie około 20m3/h. Odpowiednie ustawienie wszystkich parametrów i ich kontrola w czasie transportu jest kluczem do zachowania świeżości i bezpieczeństwa transportu. Do transportu chłodniczego produktów wrażliwych wykorzystujemy rejestratory temperatury (data loggery), które monitorują na bieżąco temperaturę wewnątrz kontenera przez całą drogę aż do portu przeznaczenia. Część z nich jest również wyposażona w czujnik światła, dzięki czemu możemy dokładnie określić kiedy kontener dotarł do klienta i został rozładowany, a jednocześnie może służyć jako alert w przypadku niepożądanego otwarcia kontenera.
Kontrola lotu
Transport lotniczy jest najlepszą drogą, gdy liczy się czas. Czas trwania transportu ma kluczowe znacznie dla jakości wielu grup produktów - liczne gatunki warzyw i owoców nie są w stanie wytrzymać kilkutygodniowych podróży morskich. W tym przypadku warto zdecydować się na transport chłodniczy drogą lotniczą. W tym rozwiązaniu najważniejsze jest optymalne dopasowanie trasy przelotu, aby ładunek został przetransportowany w najkrótszym czasie. Podobnie jak w przypadku transportu morskiego, niezbędny jest wyspecjalizowany sprzęt oraz sprawdzone linie lotnicze. W celu zachowania wysokiej jakości dostawy w transporcie lotniczym wykorzystywane są kontenery chłodnicze, gdzie produkty ochładzane są suchym lodem. Stosuje się również izolacyjne opakowania styropianowe, w których jako czynnik chłodzący można zastosować suchy, wodny lód lub wkłady żelowe. Ponadto niektóre linie lotnicze zapewniają dedykowane przedziały w lukach bagażowych, w których można zapewnić temperaturę w wybranym zakresie. Transport lotniczy w temperaturze kontrolowanej (transport chłodniczy) sprawdza się najlepiej w przypadku produktów łatwo psujących się – świeżych warzyw i owoców, świeżego mięsa, mrożonek, ryb, lodów, a także szerokiego wachlarza artykułów farmaceutycznych.
Schodzimy na ziemię
Momentem krytycznym w łańcuchu dostaw towarów wymagających temperatury kontrolowanej jest załadunek i rozładunek tych towarów do dalszego przewozu. Tutaj również wymagana jest specjalistyczna flota – należy zadbać o to, by każdy z pojazdów realizujących przewóz był wyposażony w termograf, z którego można wygenerować wydruk temperatury. Trendem, który rozwinął się na bazie rosnących potrzeb i wymagań Klientów, jest specjalizacja przewoźników, którzy realizują swoją działalność transportując konkretne kategorie towaru.
Kwestie organizacyjne – zdaj się na ekspertów
Co finalnie decyduje o wysokiej jakości realizowanego transportu w temperaturze kontrolowanej? Prawidłowe ustalenie odpowiednich parametrów – to do nich dostosowuje się cały proces organizacyjny i wdraża się zastosowanie ściśle określonych procedur. Zdaj się na ekspertów VGL – powierz im swój ładunek transportem chłodniczym. Wyślij go wspólnie z doświadczonymi ekspertami.
Autorzy tekstu: Kamila Grabowska, Jakub Makowski - eksperci logistyki