Home / Artykuły Eksperckie / Sztafeta EMPLOYER BRANDINGOWA – felieton

Moim zdaniem EB to całokształt działań, które ułatwią spoglądanie na nas samych w optyce naszego Pracownika lub Kandydata. Kto jest za nie odpowiedzialny? Oczywiście, że można powierzyć tą rolę swojemu działowi HR lub Marketingu, ale czy warto wybrać drogę na skróty? Odpowiedź na to pytanie tkwi gdzie indziej – to nasi Pracownicy są najlepszymi i wieloletnimi specjalistami od employer brandingu. Najlepiej znają organizację, najlepiej wiedzą, czy jest ona odpowiednim miejscem pracy dla nich samych i ich znajomych, to dzięki nim rozwija się system rekomendacji oraz cała komunikacja zewnętrzna.


Skoro tak duża część zadań spoczywa w ich rękach to jaka rola przypada pracodawcy? Aby być pracodawcą postrzeganym jako dobre miejsce pracy, z zaangażowanym zespołem, takim, u którego pracuje się dobrze i w przyjaznej atmosferze, musisz zostać aktywnym słuchaczem. Markę i jej wizerunek tworzą ludzie, a nie projekty wymyślone na zamówienie przez firmy zewnętrzne lub zaimplementowane od konkurencji. W VGL Group słuchamy głosu naszych Pracowników, idziemy również o krok dalej i  oddajemy im moc decyzyjną w ważnych dla nich sprawach. Czy  każdy pracodawca jest gotowy przekazać swoim Pracownikom część swoich zadań i decyzji? Pewnie nie, ale myślę, że warto to przemyśleć i oddać cześć odpowiedzialności Pracownikom, którzy wspólnie z pracodawcą chcą zmieniać organizację na lepsze miejsce pracy.

W naszej organizacji funkcjonuje jednostka znana jako Engagement Team. Jest to zespół złożony z reprezentantów różnych działów i oddziałów naszej organizacji, jego celem jest podejmowanie decyzji w istotnych dla Pracowników sprawach tj. organizacja szkoleń, spotkania integracyjne, wdrażanie usprawnień firmowych i rozwiązywanie istotnych problemów. Te ostatnie poznajemy na podstawie realizowanej co roku ankiety „Co jest dla Ciebie ważne?” – analizujemy głos Pracowników firmy, dzięki czemu mamy wgląd w aktualnie newralgiczne dla nich kwestie.

Wspieramy inicjatywy pracownicze, dajemy możliwość rozwoju nie tylko  poprzez szkolenia, ale także stwarzając możliwości dla rozwijania pasji. A pasja, która łączy naszych Pracowników to sport. Mamy swoją drużynę piłkarską, wspólnie rywalizujemy też w bieganiu i jeżdżeniu na rowerze, a od 3 lat naszą firmową dyscypliną sportową stał się  triathlon - startujemy w nim zarówno indywidualnie, jak i zespołowo w sztafetach.

Budowanie wizerunku nie jest niczym innym, niż grą zespołową. Nie ważne czy startujemy w kolejnej edycji ENEA IRONMAN, czy realizujemy codzienne działania, za każdym razem współpracujemy ze sobą – rozmawiając, słuchając i przechodząc do działania. Nie pomijamy żadnego z ogniw, odgórne działanie systemowe sprawdzi się na krótką metę. Jeżeli chcesz dobiec do mety wraz ze swoim zespołem, to jest to dobry czas na rozpoczęcie współpracy ze swoim zespołem!

 

Tekst przygotowała: Katarzyna Jankowska, HR Director

widebox