Opinie na temat tego zawodu i rozpoczęcia kariery w nim są podzielone. Mówi się o tym, że środowisko spedytorskie jest hermetyczne i brak w nim odpowiednich mentorów, a same studia nie czynią absolwenta odpowiednim kandydatem. Jeżeli rozważasz karierę
spedytora – koniecznie przeczytaj ten tekst! Rozprawiamy się z najczęstszymi mitami na temat kariery w
spedycji drogowej.
MIT 1: „NIE MUSISZ MIEĆ WYKSZTAŁCENIA KIERUNKOWEGO”
Wykształcenie kierunkowe nie jest kluczowe, jednak stanowi znaczącą przewagę już na początku kariery zawodowej. Mile widziane są studia kierunkowe na kierunkach takich jak: „Transport i logistyka”, „Ekonomia transportu”, „Zarządzanie transportem”. W cenie są również dyplomy ukończenia technikum lub szkoły policealnej o profilu związanym z TSL. Znajomość nomenklatury, funkcjonowania tego środowiska i jego specyfiki ułatwi przyswajanie nowych wiadomości. Początki w każdej pracy są stresujące, ale pewien stopień wiedzy ułatwia już na starcie wdrożenie, a jednocześnie czyni Cię atrakcyjniejszym kandydatem dla pracodawcy. Wyższe wykształcenie kierunkowe jest również istotne w perspektywie potencjalnych awansów. W zespołach spedycji drogowej znajdują swoje miejsce także osoby, które dołączają do nich nie znając branży, a wiedza zdobyta pod okiem doświadczonych kolegów procentuje. W ciągu kilku lat kariera takich osób potrafi się rozwinąć z roli asystenta do lidera zespołu.
MIT 2: „PORADZĘ SOBIE BEZ ZNAJOMOŚCI JĘZYKA”
Umiejętność sprawnego posługiwania się translatorem nie wystarczy. Podstawą jest znajomość języka angielskiego, nawet gdy rozważasz rozpoczęcie swojej drogi wyłącznie od spedycji krajowej. Ta branża w całej Europie komunikuje się ze sobą za pomocą języka angielskiego. Jednak należy pamiętać o perspektywie finansowej, dlatego warto dodatkowo znać dodatkowy język np. niemiecki, hiszpański. Szczególnie atrakcyjne finansowo są oferty zatrudnienia dla spedytorów z językiem francuskim, a sama znajomość języka zwiększa możliwości pozyskiwania klientów na całym świecie, pozwala na większą swobodę w komunikacji i buduje przewagę nad innymi spedytorami.
MIT 3: „PORADZĘ SOBIE BO JESTEM WYGADANY”
Niewątpliwie - komunikatywność to jedna z podstawowych umiejętności, która powinna cechować spedytora drogowego. Natomiast sama nie czyni Cię idealnym pracownikiem. W tym obszarze niezwykle ważne są umiejętności negocjacyjne – ponieważ ta praca często stawia Cię w położeniu znanym z powiedzenia „między młotem a kowadłem”, czy to o wolnym aucie, problemach z rozładunkiem/załadunkiem itd. Do tego nie może zabraknąć Ci determinacji – kariera spedytora nie jest usłana różami, a codziennymi seriami niefortunnych zdarzeń, które nie mogą Cię zniechęcać. Wtedy powinieneś umieć szybko reagować i poszukiwać rozwiązań! Dodatkowo: warto, abyś był z mapą „za pan brat”!
MIT 4: „NIE BĘDZIE PRACY DLA SPEDYTORÓW – ZASTĄPIĄ ICH ROBOTY”
Praca spedytora drogowego to nie tylko giełdy, ładunki i auta. Pod tym wszystkim kryje się fundament w postaci relacji. Roboty będą w stanie zastąpić pracowników w prostych i automatycznych czynnościach, jednak nie w zarządzaniu relacjami. Relacje to zwierciadło Twojej współpracy i Klienta oraz odpowiedź na najczęściej zadawane przez niego pytania: „Czy ta firma jest kompetentna? Czy działają na czas? Czy dotrzymują danego słowa?”. Finalnie jest to odbicie Waszej współpracy, a na końcu zysk firmy oraz Twoje wynagrodzenie.
MIT 5: „TO NAJBARDZIEJ STRESUJĄCA PRACA NA ŚWIECIE”
Praca spedytora jest z pewnością wymagająca oraz dynamiczna. Z pewnością nie ma w niej miejsca na nudę! Gdyby się zastanawiać i umieścić ją w rankingu najbardziej stresujących zawodów pewnie znalazłaby się w początkowej część takiego zestawienia. Jednak bardzo wiele osób ceni sobie jej charakterystykę i dobre zarobki.
PODSUMOWUJĄC: CZY WARTO ZOSTAĆ SPEDYTOREM?
Przedstawiamy kilka najważniejszych zalet podjęcia zawodowej ścieżki w obszarze spedycji drogowej:– praca spedytora to ciekawe i dynamiczne zadanie, nieustanny rozwój umiejętności osobistych i wiedzy zawodowej z jednoczesną szansą na awans, a w końcu – relacje, które często pozostają na całe życie i często przenoszą się do życia prywatnego. Równie atrakcyjna wydaje się również wizja dobrego wynagrodzenia. Nadal zastanawiasz się, czy obrać ten kierunek zawodowy? Zobacz, jak może wyglądać ścieżka kariery spedytora drogowego, także tego bez doświadczenia kierunkowego: