Home / Artykuły Eksperckie / Morski transport kontenerowy – rodzaje kontenerów INFOGRAFIKA DO POBRANIA
Kontener to symbol transportu morskiego. Pierwsze z nich pojawiły się na początku XX wieku, a w 1956, kiedy pierwszy statek z nimi wypłynął na wody, opracowano jednolite wymiary. Od tamtej pory organizacje międzynarodowe ustaliły zasady transportu kontenerowego, a kontenery zostały ustandaryzowane, także pod względem przeznaczenia do konkretnych ładunków. Dziś przedstawiamy dane o najczęściej wykorzystywanych modelach w transporcie morskim.

Ze względu na przeznaczenie i budowę możemy wyróżnić kilka najczęściej wykorzystywanych rodzajów dla morskiego transportu kontenerowego!

  • Standard –uniwersalne, przeznaczone do użytku ogólnego.

  • Reefer – kontenery chłodnicze, do przewozu produktów wymagających kontrolowanej temperatury, najczęściej produktów spożywczych. Temperatura w kontenerze reeferowym, może w zależności od towaru być dodatnia lub ujemna.

  • Open top – przeznaczone do transportu ładunków ponadgabarytowych, które nie mieszczą się w standardowym kontenerze.

  • Flat rack – kontenery specjalistyczne z otwartym dachem i bokami. Przeznaczone do transportu ciężkich towarów o rozmiarze, uniemożliwiającym na transport przy użyciu standardowego kontenera.


Dlaczego wymiary są szczególnie ważne przy transporcie kontenerowym?

Wymiary wnętrza ( długość, szerokość i wysokość) stanowią kluczowe parametry dla realizacji załadunku. Determinuje ilość i wielkość towaru, który może zostać umieszczony w kontenerze.

Wymiary drzwi (szerokość i wysokość drzwi) są kluczowe w przypadku większości wykorzystywanych typów kontenerów, ponieważ pozwalają na określenie możliwie jak największych wymiarów towaru, który chcemy załadować do kontenera.

Odpowiednio dobrany kontener jest gwarancją dla bezpiecznej realizacji morskiego transportu kontenerowego. Towary typowe, neutralne, niewymagające chłodzenia należy załadować do standardowego kontenera 20’DV lub 40’DV/HQ.  Finalny wybór rozmiaru kontenera zależy od ilości przewożonego towaru oraz jego wagi.  Jeżeli towar posiada znacznie większe gabaryty lub wymaga chłodzenia, należy wybrać kontener specjalistyczny.

Poniższa infografika pozwoli Wam na szybki przegląd rodzajów kontenerów oraz możliwość sprawdzenia najważniejszych wymiarów kontenerów, a także weryfikację ilości i rozkładu palet w ich wnętrzu.
widebox