Home / Artykuły Eksperckie / Magazyn zamiast galerii? Klienci i inwestorzy już określili kierunek trendu!
Zainteresowanie zakupami on-line w czasie epidemii i niepewność związana z dostępnością oraz terminowością produktów była punktem zwrotnym dla wielu firm, które skłoniły się ku posiadaniu „awaryjnej” powierzchni magazynowej oraz jej powiększaniu celem zabezpieczeń „na przyszłość”. Te zachowania przełożyły się na 25% wzrost zapotrzebowania na powierzchnię magazynową w naszym kraju.

Dla wielu inwestorów magazyny nabrały rangi strategicznego przedsięwzięcia. Rozkwitają w cieniu popadających w niełaskę centrów handlowych. Nie jest to nowy trend, on zwyczajnie przyspieszył przez pandemiczne zmiany zachowań zakupowych Klientów i najemców powierzchni w galeriach. Rozwijał się dużo wcześniej, bo już od 2017 r. corocznie spadał udział powierzchni handlowych w całościowym wolumenie nieruchomości, a to miejsce zajmował powiększający się udział magazynów, które na wielu rynkach krajowych stanowią obecnie prawie 40% wolumenu.

Na "magazynowy boom" składa się również rozwój infrastruktury i technologii, które w połączeniu z rosnącą sprzedażą internetową oraz kluczowym znaczeniem Polski jako jednego z ważniejszych ogniw w łańcuchu dostaw, czy produkcji, sprawiają, że rola powierzchni magazynowych wzrasta do kluczowej dla wielu biznesów. To doprowadza do sytuacji, w której po raz pierwszy w historii na rynku nieruchomości magazynowych, pomimo COVID-19, w ciągu jednego roku zostaną zrealizowane transakcje o wartości ponad 2 mld euro.

Dla wielu inwestorów nieruchomości magazynowe, jako obiekty inwestycyjne, długo pozostawały nieatrakcyjne. W ciągu ostatnich lat, a szczególnie minionego półrocza możemy mówić o prawdziwym boomie. Nie słabnie zainteresowanie klientów z branży e-commerce, ale także przedsiębiorstw produkcyjnych. Najwięcej magazynów powstanie w województwach: śląskim i mazowieckim, a znacząco wzrośnie w województwie pomorskim i lubuskim. Szczególnie tam efekt boomu będzie widoczny w krajobrazie, który zostanie wzbogacony o nowe magazyny.

 

Tekst: Artur Czylkowski, Logistics Director