Od początku roku zaszło mnóstwo zmian w wielu branżach w Polsce, w tym również na rynku nieruchomości. Wielu inwestorów zmieniło swój profil projektów i skupiło uwagę głównie na sektorze
magazynów. Szacuje się, że przez pierwsze pół roku 2021 r.
rynek polski zwiększył swoje zasoby powierzchni magazynowych o ponad milion metrów kwadratowych. Skąd taki boom i dlaczego tak się dzieje?
Nie jest żadną tajemnicą, że w 2021 r. popyt na wiele produktów jest większy, niż w poprzednich latach. Zwiększona sprzedaż sprawia, że
firmy logistyczne, transportowe i spedycyjne, muszą reagować na zmiany i zapobiegać przestojom. To spowodowało, że często ponoszą zwiększone koszty za zasoby, czy siły przerobowe. Brakuje także miejsc w magazynach, więc przedsiębiorstwa są zmuszone do zakupywania jeszcze większych powierzchni.
Gdzie szukać oszczędności? Odpowiedzią jest logistyka kontraktowa.
Logistyka kontraktowa to ciąg operacji, które prowadzi się na powierzchni magazynowej. Osoba odpowiedzialna za magazyn zarządza wszystkimi procesami i bierze za nie pełną odpowiedzialność. Oznacza to, że nadzoruje wszystko od momentu wytworzenia danego produktu, aż do przekazania go klientowi.
Logistyka kontraktowa to połączenie tradycyjnej logistyki z łańcuchem dostaw i stanowi jedną z najpopularniejszych usług outsourcingowych np. wśród sklepów internetowych. Warto pamiętać, że firmy, które świadczą usługi związane z długoterminowym wynajmem magazynów, są odpowiednio przygotowane i posiadają m.in. magazyn, wyposażenie i maszyny, które mogą być wykorzystywane w różnych branżach,
właściwy transport i know - how.
Co istotne, klasyczna usługa magazynowania skupia się wyłącznie na składowaniu towarów. Logistyka kontraktowa to nieco więcej. Zapewnia nie tylko odbiór i przechowanie towaru, ale odpowiada za wszystkie procesy związane z ich obsługą. Produkt odbierany jest od producenta i transportowany do magazynu firmy outsourcingowej, gdzie czeka na wydanie.
Kwestie kompletowania zamówień i zlecenie wysyłki również może przejąć firma zewnętrzna. Warto wspomnieć, że przedsiębiorstwa zajmujące się logistyką kontraktową, często posiadają też narzędzia i programy, umożliwiające śledzenie w czasie rzeczywistym stanów magazynowych.
Jakie zalety przynosi tego rodzaju usługa? Umożliwia zaoszczędzić koszty związane z kupnem, czy wynajem magazynu, a także pozwala uniknąć zatrudniania wykwalifikowanego personelu. Posiadanie własnego magazynu wiąże się z projektowaniem i planowaniem łańcuchu dostaw, przetwarzaniem zamówień, czy zarządzaniem zapasami. Do tego dochodzi transport i dystrybucja towarów.
Jeśli przedsiębiorstwo przekaże tego rodzaju zadania innej firmie, zyskuje nie tylko pieniądze, ale i czas.
Czy korzystanie z logistyki kontenerowej okaże się stałym elementem w branży TSL? To się okaże, ale trzeba przyznać, że takie rozwiązanie jest naprawdę obiecujące.
Autor tekstu: Krzysztof Kocieniewski - Business Development Manager w VGL Solid Group