Home / Artykuły Eksperckie / Logistyka dla sieci handlowych
Każda z sieci ma swoją charakterystykę, czy to opartą na lokalizacjach ją tworzących, dostarczanych towarach, zasadach zarządzania zapasami lub wymianie produktów sezonowych. Cała logistyka jest uzależniona od wielu składających się na nią elementów, przez co musi być w stanie elastycznie dopasowywać się w przypadku bieżących, ale też nieplanowanych zmian. Wieloletnie doświadczenie we współpracy z przedstawicielami branży retail pokazuje, że legendarna dla wielu osób decyzyjnych „elastyczność” ma różne definicje. Dziś należy ją rozumieć jako wielozadaniowość i dopasowane partnerstwo we współpracy. Jakie elementy się na nią składają?

Dopasowany system do zarządzania łańcuchem dostaw
Sieci handlowe oprócz odpowiedniej organizacji dostaw produktów, potrzebują dostępu do pełnej informacji. Sprawny obieg dokumentów, ich kompletność, czy elektroniczna wymiana danych powinny zamknąć się w odpowiednio dopasowanym systemie informatycznym. Sprawna i obustronna wymiana danych (np. EDI) zapewnia nie tylko dostęp do track&trace, ale także pozwala na odejście od standardowej wymiany e-mailowej i generowania kolejnych zestawień w formie plików Excel. Czy taki system powinien być dedykowany? Autorskie rozwiązania umożliwiają budowanie aplikacji do zarządzania informacjami i dopasowywanie go dokładnie pod funkcjonujący łańcuch dostaw oraz pozostawia wiele możliwości w zakresie rozwoju o kolejne moduły.

Kompleksowa obsługa
Warto decydować się na współpracę, z operatorem, który nie tylko będzie partnerem i doradcą w kwestii rozwiązań logistycznych, ale przede wszystkim ma możliwość zapewnienia kompleksowej obsługi. Logistyka sieci handlowych często opiera się o działalność na kilku usługach logistycznych tj. transport morski, lotniczy, drogowy, kolejowy - również z Chin, odprawy celne, dystrybucja, czy magazynowanie itp. Nie tylko odpowiednie ułożenie łańcucha dostaw, ale także praca na każdym z jego ogniw umożliwia stałą pracę nad poprawą jego efektywności. Jest ona największa, gdy możemy kontrolować i obserwować pracę każdego elementu procesu.

Wsparcie merytoryczne
Kontakt z człowiekiem – ekspertem, który podzieli się swoją wiedzą, pozostaje znaczącą opozycją w dobie rozwijającego się outsourcingu i chłodnej automatyzacji systemowej wdrażanej np. przez armatorów. Dedykowany zespół lub opiekun, pracujący na odpowiednio zebranych informacjach z aplikacji do zarządzania informacją stanowi złoty środek. Otrzymujemy w ten sposób, oprócz spełnienia technicznych wymagań właścicieli sieci handlowych, poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Odpowiedni poziom wiedzy, wieloletnie doświadczenie we wdrażaniu usprawnień i nowych rozwiązań u współpracujących ze sobą ludzi, bazujących na odpowiednio dopracowanych systemach, są tego gwarancją.

Co jeszcze jest ważne w logistyce sieci handlowych?

Odpowiednio dobrane, pojedyncze zabiegi taktyczne są w stanie zdywersyfikować cały łańcuch dostaw i poprawić jego efektywność. Na przykład oferując magazyn VGL Group zlokalizowany w Gdańsku z dostępem do portu, gdy Klient posiada centrum logistyczne zlokalizowane na południu kraju, w prosty sposób możemy znacznie poszerzyć jego możliwości dystrybucyjne. Właśnie takie doświadczenie, spersonalizowane podejście i dostęp do szerokiego wachlarza rozwiązań na całym świecie, bez ograniczania się do jednego podwykonawcy lub armatora, sprawiają, że można sprawnie i szybko optymalizować procesy.

Co oprócz doświadczenia i współpracy logistycznej z sieciami handlowymi jest ważne? Wachlarz dodatkowych korzyści w postaci siatki partnerów oferujących dodatkowe benefity usprawniające np. kontrole jakości, poszukiwanie nowych dostawców i producentów. Wszystkie je można odkryć przy wspólnej pracy nad poprawą efektywności logistyki w danej sieci.
 

Autor tekstu: Bartosz Lempkowski - ekspert logistyki VGL Group w obszarze logistyki dla sieci handlowych