Home / Artykuły Eksperckie / Konsekwencje Brexitu dla branży automotive

Niewydolność przejść granicznych, ograniczenia w wymianie towarów między UE a UK, a przy tym konieczność zapewnienia stałego przepływu towarów i płynnej obsługi celnej.


W kontekście dyskusji o konsekwencjach Brexitu należy spojrzeć na najważniejsze fakty związane z wielkością produkcji w sektorze Automotive. Wielka Brytania od wielu lat pozostaje w TOP Global Automotive Manufacturers oraz w pierwszej piątce w Europie z obrotami na poziomie ponad 80 miliardów funtów w sektorze automotive. 8 z 10 aut wyprodukowanych w Wielkiej Brytanii jest eksportowanych, a ponad połowa z nich trafia na teren Unii Europejskiej. Z kolei wielkość importu aut do Wielkiej Brytanii z terenu UE stanowi aż prawie 80% . Tutaj importuje się również bardzo duże ilości części (ok. 80%), a eksportuje tylko o prawie 10% mniej.


O tym, jak kosztowny może być Brexit dla Brytyjczyków, Europejczyków i zagranicznych koncernów mających w tym kraju swoje fabryki, świadczą sygnały, które wysyłają najwięksi gracze tego rynku i firmy badawcze – wg IHS Automotive Analyst Brexit może spowodować spadek z 3,2-proc. wzrostu całego sektora Automotive do 1%, a w kolejnych latach nawet jeszcze do mniejszych wartości.


- W przypadku sytuacji pobrexitowej ważny będzie nie tylko koszt, z punktu widzenia sprzedaży, ale także czas – widmo kilometrowych kolejek podczas odpraw celnych nie brzmi optymistycznie. Takiego scenariusza można się ustrzec, wykorzystując know-how operatorów. W tej perspektywie możliwe przełożenie jest sił w kierunku transportu morskiego, który w wymianie handlowej zyska na znaczeniu –  także ze względu na czas transportu, który jest niewiele dłuższy od opcji drogowej. W aspekcie wydajności będzie to efektywniejsze rozwiązanie ze względu na fakt, że brytyjskie porty jak m.in. Bristol są przygotowane do obsługi większej ilości ładunków zarówno fizycznie, jak i systemowo.


Tekst przygotowała: Izabela Łojko, Sales Manager VGL Group, ekspert branży automotive