Home / Artykuły Eksperckie / Konkurencyjność w transporcie morskim

Konkurencyjność transportu morskiego nie jest łatwa do oceny, ponieważ składa się na nią wiele czynników, a także sposobów postrzegania. Nie jest to łatwe zwłaszcza z perspektywy międzygałęziowej, dlatego również z racji potrzeb Klientów, warto skupić się na konkurencyjności transportu morskiego kontenerowego postrzeganej jako konkurencyjności wewnątrzgałęziowej. Niewątpliwie mamy przyjemność być świadkami fascynujących zmian na rynku frachtu morskiego. Przez wiele lat armatorzy, których liczba spadała z roku na rok, konkurowali przede wszystkim liczbą rozwiązań serwisowych, a następnie ceną.


Dla rejonu Morza Bałtyckiego, w tym przede wszystkim Polski, konkurencyjność transportu morskiego kontenerowego znacząco zmieniła się na przełomie 2010-2011, kiedy to pierwszy kontenerowiec oceaniczny zawinął do polskiego portu. Z perspektywy klientów kluczowe na tamten moment były aspekty tj. skrócenie lead-time produktu i włączenie polskiego portu w siatkę bezpośrednich serwisów oceanicznych, co w znaczny sposób przełożyło się na czas transportu i przewidywalność procesu.


Od tamtego czasu konkurencyjność transportu morskiego kontenerowego zmieniła swe oblicze. Teraz już nie cena i nie ilość oferowanych serwisów morskich świadczy o silnej pozycji. Aktualnie to kompleksowość usługi, jej dostępność, szybkość reakcji oraz elastyczność usługodawcy stanowią klucz do sukcesu. Mimo spadku ilości armatorów, rywalizacja w tym obszarze wciąż się napędza. Obserwujemy walkę techniczną i technologiczną, która nie skupia się już na zabezpieczeniu połączenia między dwoma portami, a na podaniu klientowi wszelkich danych dotyczących jego towaru w jak najkrótszym czasie, a jednocześnie przy możliwie najmniejszym zaangażowaniu pracowników. Polega na zabezpieczeniu całego procesu transportu bez ograniczania się wyłącznie do elementu transportu morskiego. Dziś bycie konkurencyjnym w transporcie morskim oznacza bycie konkurencyjnym w transporcie multimodalnym.


Podstawowe czynniki wpływające na rozwój transport morskiego w Polsce to przede wszystkim czynniki makroekonomiczne (jak PKB), techniczne (pozwalające na zabezpieczenie wzrostów od strony infrastruktury) oraz oczywiście czynniki regulacyjno-instytucjonalne. Polska była i nadal pozostaje w czołówce krajów europejskich pod względem utrzymywania się wysokiego PKB. W lipcu tego roku Komisja Europejska podniosła prognozy wzrostu gospodarczego dla Polski z 4,2 do 4,4%. Zgodnie z opinią KE prognozy dalszych wzrostów utrzymywane są również na 2020, wzrost napędzany jest głównie inwestycjami i konsumpcją. Dynamika wzrostu przekłada się zatem na handel i transport, warunkując także rozwój transportu morskiego.


Ponadto usytuowanie geograficzne oraz wciąż rozwijana infrastruktura punktowa i liniowa, a także efektywnie funkcjonujący system transportowy mają znaczący wpływ na rozwój transportu morskiego w naszym kraju. Głębokowodny Terminal Kontenerowy w Gdańsku, przy którym cumują największe kontenerowce świata, został nazwany Bramą do Europy Środkowo-Wschodniej. Właściwe w czasie i wielkości inwestycje, również w infrastrukturę portową, pozwoliły stać się Polsce jednym z najefektywniejszych łączników z rynkami zlokalizowanymi w obrębie Morza Bałtyckiego, ale również jest rozwiązaniem dla Czech, Słowacji czy innych krajów sąsiadujących. Dzięki tak silnie zaznaczonej obecności Polski na głównych międzynarodowych szlakach transportowych, będziemy zorientowani na ciągły rozwój i wzrost morskiej gałęzi transportu.


Mając na uwadze powyższe, dokładamy wszelkich starań i całej dostępnej wiedzy, aby oferta transportu morskiego od VGL Group była szeroka i elastyczna, ale przede wszystkim pozwalała sprostać oczekiwaniom wielu uczestników rynku. Z jednej strony odpowiadamy na potrzeby największych importerów, gdzie poprzez wypracowane latami rozwiązania, jesteśmy w stanie pomóc w optymalizacji całego łańcucha dostaw. Oprócz samego transportu morskiego FCL, czy LCL proponujemy szereg indywidualnych usprawnień pomagających zarządzać zamówieniami, sprawnie raportować kluczowe dla procesu ogniwa, a nad całością czuwa dedykowany system IT – Ligentix, pozwalający na monitorowanie transportów w czasie rzeczywistym. 


Nasza oferta jest również przygotowana dla rodzimych eksporterów, dla których realizujemy wysyłki w każdym możliwym kierunku. Jedną ze specjalizacji eksportowych jest transport artykułów spożywczych w kontrolowanej temperaturze, ale od lat współpracujemy również z innymi branżami stanowiącymi filary polskiego eksportu, wśród których możemy zaliczyć producentów mebli, czy firmy z branży automotive. Mimo tak dynamicznych warunków umiejętność dostosowywania rozwiązań do zmieniających się potrzeb, pozostanie jeszcze na długo jedną z kluczowych kompetencji do budowania konkurencyjności i warto o tym pamiętać.

widebox

Tekst przygotowała: Anna Rączkiewicz, CEO Sea-Air-Rail