Home / Aktualności / Komunikat ws. bieżącej sytuacji na rynku transportowym w związku z konfliktem zbrojnym na Ukrainie [AKTUALIZACJA 8.03]
Aktualizacja: 08.03.2022r.

BIEŻĄCA SYTUACJA W OBSZARZE ODWOZU KONTENERÓW

Szanowni Państwo,
od kilku dni jesteśmy świadkami bezprecedensowej agresji Rosji na Ukrainę, a jednym z najbardziej widocznych i odczuwalnych skutków tej sytuacji jest drastyczny wzrost ceny paliwa, który pozostaje nie bez znaczenia dla naszej współpracy.

Analizując archiwalne cen oleju napędowego, w przededniu inwazji 23.02 cena paliwa kształtowała się na poziomie: 5151PLN/T, tymczasem dzisiaj tj. 08.03 cena ON osiągnęła 7290PLN/T(źródło:https://www.lotos.pl/145/type,oil_eurodiesel/dla_biznesu/hurtowe_ceny_paliw/archiwum_cen_paliw ). To oznacza wzrost o 41% w przeciągu dwóch tygodni. Ceny dostaw na 2022 kontraktowaliśmy w oparciu o cenę 4611PLN/T.

Aktualnie to nie jedyne wyzwanie, z którym boryka się rynek transportowy - coraz bardziej odczuwalne są braki kierowców ukraińskiego pochodzenia, którzy wyjechali bronić swojego kraju. Przewoźnicy wskazują również na kosztotwórcze elementy polskiego ładu, czy też eskalująca inflację i w ślad za zmianami cen paliwa wprowadzają różne klauzule paliwowe, nierzadko spekulując cenami.

Powyższa sytuacja dotyczy głównie przewoźników drogowych, ale również operatorów intermodalnych, którzy zmieniają sposób działania. Dynamiczny rozwój sytuacji i niepewność, co do dalszego jej rozwoju sprawiają, że rynek przestał opierać się o dotychczasowe ceny i kolejne dostawy warunkowane będą na bazie potwierdzanych na bieżąco stawek.

Naszym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa i płynności dostaw naszych klientów, a dla sprawnej ich realizacji zmuszeni jesteśmy aktualizować ceny transportów, odnosząc się do konkretnych dostaw kontenerów. Maksymalnie obowiązujący obecnie horyzont kwotowania to obecnie tydzień.

Nieustannie monitorujemy stan rynku i na bieżąco będziemy informować o rozwoju sytuacji.
W przypadku pytań lub wątpliwości jesteśmy do Państwa dyspozycji.

 

Aktualizacja: 01.03.2022r.

Szanowni Klienci,

Nie pozostając obojętnymi wobec trwającej wojny na Ukrainie pragniemy przekazać oficjalne stanowisko VGL Solid Group w zakresie współpracy z Klientami z Rosji. Jako organizacja nie będziemy partycypować w obsłudze Klientów i wspierać realizowanych przez nich dostaw poprzez wstrzymanie oferowania jakichkolwiek usług dla podmiotów o rosyjskim pochodzeniu.

W związku z niezwykle trudną sytuacją i stale zmieniającymi się warunkami transportowymi, chcemy poinformować o bieżącej sytuacji oraz świadczonymi przez nas usługami w poszczególnych segmentach rynku:

Transport drogowy: od 24.02 zawiesiliśmy wszystkie transporty z/do Rosji/Ukrainy/Białorusi. Ponadto obserwujemy odpływ ukraińskich kierowców z firm przewozowych wykonujących transport drogowy, którzy powrócili do swojego kraju, a to może przekładać się na braki kadrowe i działalność firm transportowych w Polsce.

Transport kolejowy:  od 3.03 wstrzymujemy oferowanie produktu kolejowego na trasie Chiny-Europa. Identyfikujemy wysokie zagrożenie dla tego typu transportu ze względu na nieprzewidziane scenariusze oraz rozmaite ryzyka na trasie przejazdu Nowego Jedwabnego Szlaku, która biegnie m.in. na terenach Rosji i Białorusi. Jednocześnie stale monitorujemy sytuację ładunków, które są już w realizacji i informujemy o ich statusie. Ponadto nie będziemy się angażować w organizację dostaw kolejowych na trasie Chiny-Moskwa i ten rodzaj transportów nie będzie przez nas oferowany.

Transport lotniczy: od 28.02 zawiesiliśmy fracht lotniczy z/do Rosji/Ukrainy/Białorusi.

Transport morski: część armatorów zawiesiła przyjmowanie bookingów do/z rosyjskich portów (CMA, MSC, HAPAG LOYD, MAERSK). W przypadku realizowanych już połączeń armatorzy wymagają zmiany destynacji ładunków (na inne porty europejskie) znajdujących się aktualnie w drodze do Ukrainy/Rosji. Jednocześnie otrzymujemy sygnały, dot. jednych z dwóch największych europejskich portów przeładunkowych – Rotterdam i Hamburg, w których urzędy celne wstrzymują załadunki statków feederowych i doładunków do Rosji. W związku z zastopowaniem kontenerów wymagane są potwierdzenia deklaracji o neutralności wojennej przewożonego towaru.

Sytuacja jest dynamiczna, ale jest przez nas monitorowana na bieżąco. Najważniejszymi zmianami i informacjami nt. utrudnień transportowych będziemy cyklicznie udostępniać na naszej firmowej stronie internetowej: www.vgl-group.com w zakładce AKTUALNOŚCI. Zapraszamy do jej obserwowania.

Zespół VGL Solid Group