Home / Artykuły Eksperckie / Dobra passa na rynku powierzchni magazynowych trwa w najlepsze!
Nie ustaje popyt na powierzchnię magazynową w Polsce. Magazyny z dnia na dzień stają się najbardziej pożądanym projektem inwestycyjnym. Dlatego nie dziwi tak duża skala nowopowstałych przestrzeni magazynowych. W ubiegłym roku zaobserwowano rekordowy popyt na magazyny i wyniósł on aż 4,8 mln mkw. Trend ten wcale nie słabnie, gdyż w pierwszym kwartale tego roku popyt na magazyny wyniósł 1,6 mln mkw – co oznacza najlepszy wynik w historii. Trend ten widać szczególnie na przykładzie województwa pomorskiego. W zawrotnym tempie powstają tam nowe inwestycje odpadające za usługi magazynowe, zresztą adekwatnie do potrzeb rynku, które są coraz większe. Dzięki wzrostowi gospodarczemu oraz sąsiedztwie rozwijających się portów morskich inwestorzy chętnie inwestują w powierzchnię logistyczną.

Rozwój magazynów oczywiście spowodowała w dużej mierze pandemia COVID-19. Szacuje się, że w ciągu kilku miesięcy pandemii branża handlowa znacząco podwyższyła tempo rozwoju na rynku usług logistycznych. Znacząco wzrósł handel elektroniczny, dzięki czemu następują ważne zmiany w łańcuchach dostaw, szczególnie przez nacisk na logistykę ostatniej mili. Konsumenci zamawiający przez Internet oczekują szybszych dostaw oraz zwrotów.  Pandemia obnażyła minusy dotychczasowych łańcuchów dostaw oraz pokazała, jak ważne jest ich skracanie. Najlepiej przygotowani na pandemie oraz lockdown byli przedsiębiorcy, którzy dysponowali zapasami oraz korzystali z lokalnych dostawców.

W najbliższej przyszłości firmy upatrują swojej szansy właśnie w rozwoju magazynów i rynku usług magazynowych. Pojawia się też coraz większa potrzeba automatyzacji i robotyzacji w magazynach, firmy również chcą inwestować w nowe technologie. Coraz bardziej widoczny jest również nearshoring, dzięki któremu Polska staje się atrakcyjną lokalizacją dla europejskich przedsiębiorstw. Sprzyja nam stabilność naszego rynku oraz efektywnie działający deweloperzy, którzy chętnie inwestują w nowe przestrzenie magazynowe.