Szybki rozwój transportu chłodniczego oraz chęć wysyłania coraz większej gamy produktów wymusił na producentach kontenerów, tworzenie coraz bardziej zaawansowanych modeli i wyposażanie ich, w co raz to nowsze technologie pojemników pozwalających nie tylko ustawianie temperatury, ale również wyposażanie ich w funkcje takie jak:
- Ustawianie wentylacji - w przypadku towarów wytwarzających gazy, takie jak dwutlenek węgla i etylen, konieczna jest wymiana powietrza w kontenerze, ponieważ gazy te mogą doprowadzić do uszkodzenia ładunku. Dzięki możliwości otwarcia otworów wentylacyjnych towary mogą swobodnie „oddychać”. Do towarów wymagających ustawienia poziomu wentylacji zalicza się np. jabłka.
- Kontrolowanie wilgotności – oznacza najczęściej osuszanie. Wilgotność pochodzi z parowania samego ładunku lub z powietrza wchodzącego do chłodni poprzez otwarty system wymiany świeżego powietrza.
- Kontrolowanie atmosfery - modyfikacja rodzaju, jakości powietrza w reefer’rze (szczególnie poziomów CO2 i O2) pozwala znacznie spowolnić proces dojrzewania świeżych produktów i wydłuża ich okres przechowywania. W kontrolowanej atmosferze podróżują np. banany lub ananasy.
- Specjalne kontrolowanie temperatury - duża część szybko psujących się towarów, bardzo często wymaga specyficznych ustawień temperatury, w celu zachowania ich jakości podczas transportu. Jedną z takich opcji jest system wielotemperaturowy stosowany w przypadku niektórych towarów, takich jak ziemniaki lub pomidory, które często wymagają zmian temperatur w trakcie podróży.
Większość ładunków w transporcie chłodniczym drogą morską to przede wszystkim produkty żywnościowe takie jak mięso, ryby, słodycze, nabiał, warzywa czy owoce. Innymi produktami spotykane w kontenerach tego rodzaju to np. leki, opakowania styropianowe, sprzęt medyczny. Każdy z tych towarów w celu zachowania jak najwyższej jakości ma ściśle określone warunki, w jakich powinien być przewożony, albowiem produkty w kontenerach spędzają długie tygodnie, zanim dotrą do miejsca przeznaczenia.