Home / Artykuły Eksperckie / Czym jest transport chłodniczy?
Transport chłodniczy jest jednym z podstawowych, a zarazem jednym z najważniejszych elementów w handlu międzynarodowym, bez niego wymiana towarów wrażliwych na warunki przechowywania, byłaby niemożliwa. Konsumenci zaskoczeni szerokim asortymentem sklepowym produktów, które w niedalekiej przeszłości nie były tak powszechne i dostępne dla każdego (np. egzotyczne owoce), nie zdają sobie sprawy z procesu transportu i ilości towarów, które każdego dnia przemierzają świat w przystosowanych do tego kontenerach chłodniczych.

Kontener izotermiczny zaliczany do grupy pojemników specjalnych, zwany również potocznie jest chłodniczym, z języka angielskiego refrigerated container lub w skrócie reefer container – skonstruowany do transportu towarów wymagających stale kontrolowanych warunków. Najważniejszą częścią kontenera jest agregat umieszczony na jego frontowej części (przymocowany na kilka śrub z możliwością szybkiej wymiany w razie awarii). Powietrze chłodzące ładunek zasysane jest przy użyciu wentylatorów z górnej części ładunkowej, następnie kierowane do przestrzeni parownika. Po schłodzeniu w agregacie powietrze wraca do dolnej części ładunkowej i przy pomocy specjalnych kanałów w podłodze mających kształt litery T (T-FLOOR) odbiera ciepło z kontenera i powraca do agregatu w celu ponownego schłodzenia. W celu prawidłowego funkcjonowania kontenera izotermicznego ważne jest odpowiednie rozmieszczenie ładunku w przestrzeni kontenera. Ładunek musi znajdować się poniżej czerwonej linii narysowanej na ścianach wewnątrz kontenera oraz nie może wystawać poza podłogę T-FLOOR.
widebox
Szybki rozwój transportu chłodniczego oraz chęć wysyłania coraz większej gamy produktów wymusił na producentach kontenerów, tworzenie coraz bardziej zaawansowanych modeli i wyposażanie ich, w co raz to nowsze technologie pojemników pozwalających nie tylko ustawianie temperatury, ale również wyposażanie ich w funkcje takie jak:

  • Ustawianie wentylacji - w przypadku towarów wytwarzających gazy, takie jak dwutlenek węgla i etylen, konieczna jest wymiana powietrza w kontenerze, ponieważ gazy te mogą doprowadzić do uszkodzenia ładunku. Dzięki możliwości otwarcia otworów wentylacyjnych towary mogą swobodnie „oddychać”. Do towarów wymagających ustawienia poziomu wentylacji zalicza się np. jabłka.

  • Kontrolowanie wilgotności – oznacza najczęściej osuszanie. Wilgotność pochodzi z parowania samego ładunku lub z powietrza wchodzącego do chłodni poprzez otwarty system wymiany świeżego powietrza.

  • Kontrolowanie atmosfery - modyfikacja rodzaju, jakości powietrza w reefer’rze (szczególnie poziomów CO2 i O2) pozwala znacznie spowolnić proces dojrzewania świeżych produktów i wydłuża ich okres przechowywania. W kontrolowanej atmosferze podróżują np. banany lub ananasy.

  • Specjalne kontrolowanie temperatury - duża część szybko psujących się towarów, bardzo często wymaga specyficznych ustawień temperatury, w celu zachowania ich jakości podczas transportu. Jedną z takich opcji jest system wielotemperaturowy stosowany w przypadku niektórych towarów, takich jak ziemniaki lub pomidory, które często wymagają zmian temperatur w trakcie podróży.


Większość ładunków w transporcie chłodniczym drogą morską to przede wszystkim produkty żywnościowe takie jak mięso, ryby, słodycze, nabiał, warzywa czy owoce. Innymi produktami spotykane w kontenerach tego rodzaju to np. leki, opakowania styropianowe, sprzęt medyczny. Każdy z tych towarów w celu zachowania jak najwyższej jakości ma ściśle określone warunki, w jakich powinien być przewożony, albowiem produkty w kontenerach spędzają długie tygodnie, zanim dotrą do miejsca przeznaczenia.
widebox
Od wielu lat specjalizujemy się w transporcie w warunkach kontrolowanych. Posiadamy stworzony do tego rodzaju transportu zespół, który zna specyfikę przewozu w warunkach kontrolowanych oraz sytuację panującą na rynku transportu chłodniczego. Projektujemy indywidualne procesy transportu dostosowane do wymagań każdego klienta. Kontenery chłodnicze obsługiwane przez VGL trafiają do najdalszych zakątków świata, a naszym priorytetem jest bezpieczeństwo i niezawodność łańcuchów chłodniczych, których utrzymanie w transporcie towarów wrażliwych jest niezwykle ważne.

O tym powinieneś pamiętać przy transporcie chłodniczym!

  1. REEFER to nie tylko temperatura kontrolowana, również inne warunki atmosferyczne, dzięki którym Wasze towary dotrą do przeznaczenia w idealnej kondycji.

  2. Towar przed załadunkiem musi być schłodzony do wymaganych ustawień kontenera, duża różnica temperatury towaru i kontenera może doprowadzić do awarii kontenera.

  3. W celu dostarczenia jak najlepszych jakości obsługi podczas podróży załoga statku oraz pracownicy terminali przeładunkowych monitorują kontenery na każdym etapie.

  4. Ładunek musi znajdować się poniżej czerwonej linii narysowanej na ścianach wewnątrz kontenera oraz nie może wystawać poza podłogę T-FLOOR.

  5. Podczas załadunku danych produktów spożywczych muszą być obecne odpowiednie służby, np. w przypadku mięsa wymagana jest kontrola weterynaryjna.


 

Autor tekstu: Sebastian Czach, ekspert transportu chłodniczego VGL Group