Home / Aktualności / COVID-19: Zmiany w wysyłkach towarów na świecie [AKTUALIZACJA 2021]
Aktualizacja z 21.06.2021 - 05.07.2021

 

Bangladesh & Covid-19

Rząd Bangladeszu nałożył ścisłą, czternastodniową blokadę w całym Bangladeszu do 15.07, aby stawić czoła trwającemu wzrostowi przypadków Covid-19. Jednakże porty (powietrzne, morskie i lądowe) i powiązane z nimi biura pozostają poza zasięgiem blokady. Również przemysł i fabryki mogą nadal działać pod warunkiem zachowania obostrzeń mających na celu ochronę zdrowia.

Unia Europejska (UE) i Niemcy przekazały rządowi Bangladeszu 33 miliony EURO w celu wzmocnienia kluczowych obszarów systemu zabezpieczenia społecznego i budowania odporności na Covid-19, ze szczególnym uwzględnieniem pracowników w branżach zorientowanych na eksport.

Przewrót wojskowy w Myanmarze i poważna sytuacja związana z Covid-19 w Indiach spowodowały, że część zamówień eksportowych z tych krajów jest obecnie przenoszona do Bangladeszu.

Eksport odzieży z Bangladeszu do Stanów Zjednoczonych w okresie styczeń-maj 2021 roku wzrósł o 15,38 procent do 2,58 miliardów dolarów z 2,24 miliardów dolarów w tym samym okresie 2020 roku. Według eksporterów zaczyna się on odbijać od dna po wstrząsie spowodowanym pandemią Covid.

Eksport Bangladeszu stoi w obliczu bezprecedensowych opóźnień z powodu pogłębiającego się kryzysu kontenerowego na świecie i zmniejszonej pojemności statków, napędzanej przez odradzający się popyt w gospodarkach zachodnich.

Bangladesz otrzymał pierwszą partię 1,25 mln dawek szczepionki COVID-19 opracowanej przez amerykańską firmę Moderna. Stany Zjednoczone planują wysłać łącznie 2,5 miliona dawek szczepionki w ramach międzynarodowej platformy dostaw szczepionek COVAX.

Fracht morski i port Chittagong

Prywatne śródlądowe magazyny kontenerowe (ICD) w Bangladeszu są przeładowane kontenerami z ładunkiem eksportowym, w związku z zatłoczeniem portów przeładunkowych i opóźnieniem w cumowaniu statków w porcie Chittagong, Utrudnia to operacje na terminalach. Władze portu w Chittagong poprosiły ICD o szybkie przeniesienie importowanych i pustych kontenerów z portu, który cierpi obecnie na dotkliwy brak miejsca.

Hapag-Lloyd, postanowił zawiesić na miesiąc rezerwację kontenerów importowych do Bangladeszu przez Singapur. Hapag ogłosił w zeszłym tygodniu, że rezerwacje na ładunki płynące do Bangladeszu przez Singapur nie będą możliwe przez następne cztery tygodnie z powodu zwiększonego zalegania kontenerów przeznaczonych do Chattogram w porcie przeładunkowym.

Sytuacja kontenerowa: armatorzy YML/ CMA & Hapag nie mają kontenerów w każdym magazynie z powodu niewystarczającej ilości kontenerów importowych. Większość kontenerów CMA/ MSC jest uszkodzonych, chociaż posiadają one dostępny sprzęt w każdym z depotów.

Fracht lotniczy i port Dhaka

Zaległości na rynkach oceanicznych zwiększają popyt na transport lotniczy, głównie z powodu zmniejszonej zdolności przewozowej. Sytuacja z dostępnością przestrzeni ładunkowej jest krytyczna, a wszyscy przewoźnicy borykają się z poważnymi brakami w wyposażeniu. Najbardziej dotkliwe są braki na lotnisku DAC, gdzie na rezerwację czeka się ponad tydzień, a kolejne loty z i do Bangladeszu są odwoływane.

Rynek DAC donosi o dużym wzroście stawek za fracht lotniczy, który rozpoczął się w lipcu, a wiele osób spodziewa się silnego wzrostu popytu w sierpniu. Światowy rynek lotniczy nadal boryka się z zatorami na lotniskach, zmniejszeniem liczby lotów i wzrostem stawek, a także z nowymi wyzwaniami, takimi jak tymczasowe odwołanie lotów i nagłe zamknięcie lotniska.

Obsługa naziemna na lotniskach boryka się z zaległościami w obsłudze ładunków i korzysta z urządzeń poza lotniskowych, aby poradzić sobie z dużą ilością towaru. Pracownicy obsługi naziemnej informują o 5-7 dniach zaległości w przeładunku towarów importowych. Ładunki eksportowe nie mogą być składane wcześniej niż 2-3 dni przed faktycznym odlotem, co również opóźnia tranzyt.

 

Aktualizacja z 21.06.2021

Bangladesh & Covid-19

Według danych indyjskiego Ministerstwa Handlu, Bangladesz stał się czwartym największym celem eksportowym Indii, wyprzedzając Hongkong. W okresie od stycznia do marca br. indyjski eksport do Bangladeszu wzrósł o 46% w ujęciu rocznym i wyniósł 3,16 mld USD.

Przemysł odzieżowy Bangladeszu może zmniejszyć swoje roczne wydatki o 500 milionów dolarów, jeśli zacznie poddawać recyklingowi odpady bawełniane ze swoich fabryk jak wynika z analizy Circular Fashion Partnership (CFP), projektu promującego materiały z recyklingu w modzie. W 2019 roku kraj ten wygenerował 250 000 ton odpadów bawełnianych, które mogłyby zostać poddane recyklingowi.

Korea Południowa podjęła decyzję o udzieleniu Bangladeszowi pożyczki w wysokości 700 milionów dolarów z Funduszu Współpracy na rzecz Rozwoju Gospodarczego ( EDCF) w latach 2021-2025. Po zakończeniu niezbędnych procedur krajowych, dwa rządy podpiszą umowę ramową, która zawiera szczegółowe warunki i listę potencjalnych projektów do rozważenia.

Lokalni eksporterzy odzieży odczuwają skutki nagłego i znacznego wzrostu cen przędzy na rynkach lokalnych i międzynarodowych, co grozi spowolnieniem procesu wychodzenia przemysłu odzieżowego ze spowolnienia wywołanego pandemią. Ceny przędzy wzrosły o 40 procent między grudniem a czerwcem z powodu wzrostu cen bawełny na międzynarodowych rynkach terminowych.

Fracht morski i port Chittagong

Wydajność portu jest mniejsza z powodu braku miejsca na placu importowym, przez co wiele statków opóźnia się z zacumowaniem i rozładunkiem kontenerów.

Obecnie na terminalu składowane są kontenery w ilości 39048 TEUs, podczas gdy jego pojemność wynosi 49018 TEUs. Importerzy podejmują kontenery z opóźnieniem.

Z powodu niewystarczającej ilości kontenerów importowych w każdym magazynie i na depotach brakuje kontenerów gestii YML/ CMA & Hapag.

Fracht lotniczy i port Dhaka

Loty pasażerskie do Azji prawdopodobnie nie zostaną przywrócone w 2021 r.

Należy się spodziewać, że w ciągu najbliższych dwóch miesięcy, przed rozpoczęciem tradycyjnego sezonu szczytowego, przepustowość transportu lotniczego może zostać ograniczona. Będzie to czas prac konserwacyjnych dla samolotów transportowych. Ta redukcja zdolności przewozowych w połączeniu z silną konsumpcją, szczególnie w USA, powinna utrzymać stawki na wysokim poziomie w lipcu i sierpniu.

Ze względu na zwiększony wolumen, lotnisko DAC jest w przepełnione, przewoźnicy oczekują na parkingu. Obsługa naziemna lotniska boryka się z problemami i korzysta z urządzeń poza lotniskiem, aby poradzić sobie z zalewem ładunków. Opóźnia się skanowanie ładunków, tworzą się zatory, loty są opóźnione.

 

Aktualizacja z 31.05.2021

 

Bangladesh & Covid-19

Aby przyspieszyć działalność eksportową i importową w Bangladeszu, rząd wprowadził obowiązek elektronicznej płatności wszystkich rodzajów ceł, opłat i należności w izbach celnych o wartości powyżej 23 500 USD począwszy od 1 lipca, pierwszego dnia nowego roku podatkowego. Od 1 stycznia 2022 r. cła i opłaty w każdej wysokości będą musiały być regulowane za pomocą elektronicznych płatności.

Bangladesz podjął inicjatywę zakupu dwóch milionów dawek szczepionki AstraZeneca od sektora prywatnego, po tym jak apele do rządów USA i Wielkiej Brytanii o szczepionki Covid-19 nie przyniosły żadnych rezultatów.

Brytyjska sprzedaż detaliczna wzrosła w zeszłym miesiącu w związku z otwarciem sklepów w ramach znoszenia obostrzeń w związku z Covid-19. Spowodowało to boom w popycie na odzież. Sprzedaż w ujęciu ilościowym wzrosła o 9,2 procent w kwietniu w porównaniu z marcem, co odzwierciedla efekt złagodzenia restrykcji.

 

Fracht morski i port Chittagong

Obecnie w porcie leży 39717 kontenerów TEUs, podczas gdy pojemność terminalu wynosi 49018 TEU.

Wszystkie depoty borykają się z kryzysem pustych kontenerów, szczególnie MSC/ YML/ CMA z powodu mniejszej ilości dostaw importowych. Brakuje zwłaszcza  kontenerów gestii armatora YML. Wiele kontenerów armatorów CMA/MSC jest w słabym stanie technicznym.

Puste kontenery są wysyłane zarówno z depotu jak i portu. Do tej pory z portu wysłano łącznie 1115 TEU.

Depoty mają problemy z przemieszczaniem naczep z depot do portu i z portu do depot. Jest to czasochłonne, wpływa na mniejszą produktywność oraz generuje dodatkowe koszty.

 

Fracht lotniczy i port Dhaka

Popyt eksportowy z Dhaki do obu Ameryk i Europy jest nadal silny. Przestrzeń na zachodnim wybrzeżu USA pozostaje ograniczona. Przestrzeń do Europy pozostaje bardzo dobrze wykorzystana ze względu na ciągły brak możliwości przewozowych. Od momentu rezerwacji do wylotu do kluczowych europejskich destynacji może minąć 2-3 dni.

Amerykańscy i europejscy przewoźnicy nie dodali znaczących zdolności przewozowych na swoich trasach transatlantyckich, ponieważ czekają na szczegóły dotyczące nowo zaproponowanych przez Unię Europejską przepisów podróżnych na lato.

Przewiduje się, że stawki pozostaną wysokie z powodu braku równowagi pomiędzy popytem a możliwościami przewozowymi.

Porty lotnicze informują o normalnej przepustowości w imporcie i eksporcie.

 

 

Aktualizacja z 24.05.2021

 

Bangladesh & Covid-19

Pogłębiający się kryzys polityczny w Myanmarze i poważna sytuacja związana z koronawirusem w Indiach skłaniają międzynarodowych sprzedawców detalicznych i marki do przekierowania zamówień do Bangladeszu ze względu na większą stabilność i łagodniejsze niż oczekiwano skutki drugiej fali zakażeń.

Prywatne magazyny kontenerów śródlądowych (ICD) odnotowały duży skok w eksporcie Bangladeszu pod względem ilości kontenerów w ciągu ostatnich trzech miesięcy. Według depotów, średnia ilość wysyłek w tym okresie wynosiła ponad 53 000 TEU miesięcznie. W poprzednim roku było to 38 tys. TEU miesięcznie.

Deficyt handlowy kraju zwiększył się umiarkowanie w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy bieżącego roku z powodu wyższego wzrostu importu, co jest oznaką, że gospodarka Bangladeszu stopniowo wychodzi z depresji.

Notowani na giełdzie producenci tekstyliów i odzieży nadal cierpią z powodu spadających zysków, na co wpływ ma mniejsza sprzedaż odzieży na rynkach zagranicznych w związku z trwającą pandemią koronawirusa. Wyjątek stanowią przędzalnie, które odnotowały większe zyski w okresie lipiec-marzec bieżącego roku niż rok temu.

Fracht morski i port Chittagong

Główny port morski Bangladeszu, Chittagong odczuwa problemy związane z kolejkami statków i zatorem kontenerów po zeszłotygodniowym spowolnieniu aktywności związanym z obchodami święta Eid ul Fitr.

Cumowanie statków odbywa się normalnie, ale w niektórych przypadkach kilka statków odpływa przed upływem określonego czasu, czyli 48 godzin. Część kontenerów nie dociera do portu na czas, żeby zdążyć przed wypłynięciem statku. Większość statków jest przeładowana.

Wszystkie magazyny borykają się z kryzysem pustych kontenerów, szczególnie gestii armatorów MSC/ YML/ CMA. Powodem jest mniejsza ilości dostaw kontenerów po importowych.

Fracht lotniczy i port Dhaka

Popyt na eksport lotniczy do obu Ameryk i Europy utrzymuje się na wysokim poziomie. Od momentu rezerwacji do wyniesienia samolotu do kluczowych europejskich destynacji może minąć 2-4 dni. Tranzyt jest wydłużony o 2-3 dni w stosunku do normy.

 

Linie lotnicze Biman Bangladesh Airlines zawiesiły loty do Arabii Saudyjskiej do 24 maja, po tym, jak władze Arabii Saudyjskiej nałożyły nowe obostrzenia dla przylatujących, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa: kwarantanna w hotelach i ubezpieczenie od koronawirusa.

 

Na sytuację przewozową duży wpływ ma w dalszym ciągu pandemia COVID-19. Towary pomocowe mają pierwszeństwo przed ładunkami komercyjnymi. Oczekuje się, że sytuacja ta będzie się utrzymywać w perspektywie krótko- i średnioterminowej. Przepustowość powoli wzrasta wraz z wznawianiem coraz większej liczby tras pasażerskich.

 

Stawki za fracht lotniczy wzrosły ponownie w tym tygodniu, ponieważ popyt przewyższa możliwości przewozowe. Oczekuje się, że obecne warunki rynkowe utrzymają się do czerwca ze względu na dużą ilość ładunków zabukowanych do wysyłki lotniczej. Lotnisko w Dhace zgłasza normalną przepustowość po stronie importu i eksportu

 

Aktualizacja z 10.05.2021

BANGLADESZ

Od czasu rozpoczęcia ogólnokrajowej kampanii szczepień w dniu 7 lutego, do chwili obecnej podano ponad 8,6 miliona dawek szczepionki Covid-19. W zeszłym tygodniu ponad 5,8 miliona osób otrzymało szczepionkę, z czego 2,8 miliona otrzymało obie dawki, jak podała Dyrekcja Generalna Służby Zdrowia (DGHS).

Według Azjatyckiego Banku Rozwoju Bangladesz, który przetrwał pierwszą falę pandemii lepiej niż większość gospodarek w Azji Południowej, stoi przed perspektywą wolniejszego ożywienia gospodarczego,

Rząd w czwartek poprosił właścicieli fabryk o wypłacenie pensji i dodatków świątecznych swoim pracownikom do 10 maja, przed świętem Eid-ul-Fitr. Organy ścigania obawiały się, że w 538 fabrykach, głównie w fabrykach odzieży gotowej i tekstylnych, w całym kraju może dojść do niepokojów pracowniczych z powodu niewypłacenia wynagrodzeń i dodatków świątecznych.

Fracht morski i port Chittagong

Producenci odzieży gotowej (RMG) w Bangladeszu wolą przyjmować dostawy importowanych surowców z portu Chattogram, zamiast z magazynów kontenerów śródlądowych (ICD), aby zaoszczędzić czas i pieniądze. Władze przesuwają dostawy importowe do ICD, aby zapobiec zatorom w kontenerach i zapewnić płynność działań podczas drugiej fali COVID-19.

Statki czekają do pięciu dni na miejsce postoju w porcie Chittagong, zwiększając problemy importerów podczas blokady kraju i miesiąca Ramadan. W czasie Ramadanu godziny pracy w porcie spadły, co spowodowało mniejszą wydajność i dłuższe kolejki do okien rozładunkowych.

Cumowanie statków odbywa się normalnie, ale w niektórych przypadkach kilka jednostek odpływa przed upływem 48 godzin. Niektóre kontenery nie docierają do portu na czas, ponieważ statki wypływają przed przewidywanym czasem.

Obecnie na terenie portu znajdują się kontenery o pojemności 37424 TEUs, podczas gdy jego pojemność wynosi 49018 TEU. Ilość kontenerów importowych rośnie z dnia na dzień, rozładunek towarów importowych nie jest regularny.

Fracht lotniczy i port Dhaka

Regularne loty pasażerskie między Dhaką a wybranymi krajami zostały wznowione od 1 maja 2021 roku.

Eksport lotniczy pozostaje na najwyższym poziomie. W związku z tym, że popyt przewyższa możliwości przewozowe, loty są pełne we wszystkich kierunkach do połowy maja. Oczekuje się, że obecne warunki rynkowe utrzymają się do czerwca.

Amerykańscy i europejscy przewoźnicy nie zwiększyli swoje zdolności przewozowej na trasach transatlantyckich i czekają na dalsze informacje na temat tego, w jaki sposób nowo zaproponowane przez Unię Europejską przepisy dotyczące podróży będą kształtować się w miesiącach letnich.

Lotnisko w Dhace odnotowuje normalną przepustowość po stronie importu i eksportu.

 

Aktualizacja z 26.04.2021

BANGLADESZ

Pomimo niepewności spowodowanej przez pandemię koronawirusa, międzynarodowe marki odzieżowe są przekonane, że Bangladesz pozostanie głównym źródłem odzieży w nadchodzących miesiącach.

Chiny zainicjowały nową platformę dla Azji Południowej koncentrującej się na współpracy między zrzeszonymi krajami dotkniętymi pandemią w celu ożywienia gospodarki tych krajów.  Na współpracę w ramach platformy zgodziły się następujące kraje: Bangladesz, Sri Lanka, Nepal, Afganistan, Pakistan i Chiny.

Rząd zainicjował wysiłki w celu sprowadzenia szczepionki COVID-19 z innych krajów po tym, jak Indie wstrzymały eksport szczepionki AstraZeneca.

Nastąpił gwałtowny spadek w podejmowaniu importowanych towarów z portu Chittagong w ciągu ostatnich sześciu dni od ogólnokrajowej blokady obowiązującej od 14 kwietnia. Jednak ogólne obłożenie kontenerów na placach portowych jest nadal na komfortowym poziomie.

Fracht morski i port Chittagong

Pozycja statków feederowych na dzień 26/04 : 11 statków pracuje przy kei, 7 statków wyładowało się z portu, a 15 statków oczekuje na kotwicowisku zewnętrznym.

Ze względu na blokadę całego kraju, cumowanie odbywa się normalnie, ale w niektórych przypadkach statki wypływają przed upływem 48 godzin i nie wszystkie kontenery zdążają na załadunek.

Obecnie na terminalu znajdują się kontenery o wolumenie 34828 TEUs podczas gdy całkowita pojemność portu wynosi 49018 TEUs. Ilość kontenerów importowych rośnie z dnia na dzień, ich rozładunek nie jest regularny, co przekłada  się braki kontenerów pod bukingi exportowe.

Sytuacja poza dokiem: magazyny borykają się z niedoborem kontenerów, głównie gestii CMA, One Line, YML, MSC, Hapag. Dodatkowo południowa strona depotów stoi w obliczu wielu wyzwań, takich jak budowa dróg i podwyższeń.

Fracht lotniczy i port Dhaka

Urząd Lotnictwa Cywilnego Bangladeszu przedłużył zakaz wszystkich lotów krajowych i międzynarodowych o kolejne siedem dni, zgodnie z planami rządu dotyczącymi przedłużenia blokady kraju o tydzień do 28 kwietnia.

Popyt eksportowy do USA i UE jest nadal silny. Zmniejszenie przepustowości, spowodowane zawieszeniem międzynarodowych lotów pasażerskich, spowodowało wzrost stawek za fracht lotniczy z Bangladeszu o 30%, ze szczególnym wzrostem na trasach Dhaka-USA. Tranzyt z Dhaki do portów lotniczych w USA trwa o 2-3 dni dłużej niż zwykle.

Porty lotnicze odnotowują normalną przepustowość po stronie importu i eksportu, jednak obsługa naziemna zajmuje więcej czasu ze względu na wymagane ograniczenia ilości siły roboczej.

 

Aktualizacja z 19.04.2021

BANGLADESZ

Bangladesz wydał zestaw nowych przepisów dotyczących zamknięcia wszystkich biur i środków transportu publicznego na tydzień od 14 kwietnia. Rząd zezwolił jednak, aby fabryki pozostały otwarte podczas tygodniowej blokady.

Pomimo pandemii Covid-19, Azja Południowa z wyłączeniem Indii odzyskuje siły, na czele z Bangladeszem, dzięki wyższemu niż oczekiwano eksportowi i przekazom pieniężnym - podał MFW. Wielostronny kredytodawca z siedzibą w Waszyngtonie zrewidował swoją prognozę PKB dla Bangladeszu do 5 proc. w 2021 r., w porównaniu z prognozą z października ubiegłego roku, która wynosiła 4,4 proc.

Eksport odzieży gotowej z Bangladeszu spadł o 2,55 procent do 23,487 miliardów dolarów w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy roku podatkowego 2020-21 w porównaniu z 24,103 miliardami dolarów w tym samym okresie poprzedniego roku podatkowego, zgodnie z tymczasowymi danymi opublikowanymi przez Biuro Promocji Eksportu.

Rok fiskalny w Bangladeszu trwa od 1 lipca do 30 czerwca.

 

Fracht morski i port Chittagong

Cumowanie statków odbywa się normalnie. W niektórych przypadkach kilka statków wypływa przed upływem określonego czasu, czyli 48 godzin i nie zabierają kontenerów, które zjeżdżają w ostatniej chwili.

Obecnie na terminalu składowane są kontenery w ilości 36140 TEUs , podczas gdy całkowita pojemność placów wynosi 49018 TEUs. Liczba kontenerów importowych znacznie przewyższa ilość kontenerów exportowych.

Wszystkie magazyny borykają się z kryzysem pustych kontenerów, szczególnie armatorów CMA/ MSC/ YML/ Hapag/ MSC/ OOCL, z powodu mniejszej ilości dostaw importowych w porcie i w magazynach. Puste kontenery są dostarczane zarówno z depotów jak i z portów.

Prawie 20000 TEUs kontenerów z Bangladeszu utknęło w regionalnych portach przeładunkowych z powodu braku statków dowozowych. Większość kontenerów utknęła w Kolombo, Singapurze i Port Klang na trzy tygodnie lub dłużej.

 

Fracht lotniczy i port Dhaka

W ubiegłym tygodniu wzrosły stawki za przewóz ładunków lotniczych na wszystkich szlakach handlowych, podczas gdy przepustowość transportu lotniczego pozostaje ograniczona, a łańcuchy dostaw przygotowują się na skutki zawieszenia lotów PAX do 21 kwietnia. Zamknięcie portu w Suezie spowodowało spiętrzenie statków, które powinny pojawić się w portach w tym samym czasie, wywierając jeszcze większą presję na już i tak napiętą infrastrukturę.  Opóźnienia statków spowodują, że rozkłady rejsów nie będą zsynchronizowane, a linie żeglugowe przez jakiś czas będą musiały nadrabiać zaległości. Tymczasem na rynku lotniczym w Dhace popyt jest na najwyższym poziomie, a przepustowość jest dalej ograniczana, co powoduje wzrost stawek do najwyższego poziomu w tym roku.

Praca na lotnisku przebiega normalnie, ale obsługa naziemna zajmuje więcej czasu z powodu braku siły roboczej ograniczonej do minimum w związku z pandemią Covid-19.

 

Aktualizacja z 13.04.2021

BANGLADESZ

 

Informacje ogólne

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) podniósł swoją prognozę wzrostu PKB Bangladeszu do 5 procent w 2021 roku, z poprzedniej prognozy 4,4 procent w październiku ubiegłego roku, w związku z obawami o perspektywy gospodarcze kraju w następstwie pandemii koronawirusa.

Międzynarodowe i krajowe loty do Bangladeszu pozostaną zawieszone od środy, ponieważ Bangladesz przygotowuje się do ścisłego zamknięcia kraju w dniach 14/04 – 21/04 ( tzw.twardy lockdown). W związku z blokadą kraju, Urząd Lotnictwa Cywilnego Bangladeszu (CAAB) zawiesił około 500 lotów międzynarodowych.

Rząd postanowił zezwolić fabrykom odzieżowym na kontynuowanie działalności podczas ścisłego zamknięcia kraju.

Bangladesz będzie negocjować z UE temat progu handlowego, aby korzystać z GSP Plus, gdy już opuści kategorię krajów najsłabiej rozwiniętych. Unijny status GSP Plus pozwala krajom na bezcłowy eksport do bloku handlowego. Aby się do niego kwalifikować, kraj nie może odpowiadać za ponad 7,4 proc. rocznego importu UE.

 

Fracht morski i port Chittagong

Aktualny stan statków w porcie: 7 statków pracuje przy kei, 6 statków zostało wyładowanych w porcie, 9 statków oczekuje na kotwicowisku zewnętrznym.

Cumowanie statków przebiega bez większych zakłóceń, chociaż zdarza się, że trwa to powyżej 48h.

Obecnie 37697 TEUs kontenerów leży w porcie podczas gdy pojemność terminala wynosi 49018 TEU. Stock kontenerów importowych rośnie z dnia na dzień. Stosunek wyładunków importowych ze statków wynosi 3738 TEUs, a dostarczonych z portu 1406 TEUs.

Wszystkie depoty borykają się z kryzysem pustych kontenerów, szczególnie armatorów CMA/ MSC/ YML/ Hapag/ MSC/ OOCL z powodu mniejszej ilości dostaw z importu zarówno do portu jak i depotu. Zapasy kontenerów reeferowych są pod kontrolą.

 

Fracht lotniczy i port Dhaka

Urząd Lotnictwa Cywilnego ogłosił zawieszenie wszystkich międzynarodowych lotów pasażerskich do i z Bangladeszu na tydzień począwszy od 14 kwietnia 2021 roku. Nie zostaną nałożone żadne ograniczenia dla lotów czarterowych, towarowych, pogotowia lotniczego i lotów specjalnych.

Popyt na fracht lotniczy z rynku w Dhace nadal rośnie osiągając poziom niemal sprzed COVID. Zakłada się, że tendencja ta utrzyma się w najbliższych tygodniach. Kilka głównych lotnisk w UE i USA nadal doświadcza zatorów z powodu zbyt małej przepustowości. Z tego powodu tranzyt jest opóźniony o 2-3 dni.

Stawki za fracht lotniczy pozostają wysokie i prognozuje się, że w związku z zawieszeniem lotów PAX, stawki będą dalej rosły.

Przestrzeń w samolotach jest bardzo ograniczona i coraz trudniej będzie zmieścić bukowany ładunek tylko na lotach cargo/frachtowcach. Dopóki loty pasażerskie nie zostaną w pełni wznowione, brak przepustowości będzie nadal mocno odczuwalny.

Operacje lotniskowe odbywają się bez większych zakłóceń, ale od kilku dni brakuje pracowników. W związku z tym załadunek i skanowanie towaru trwa dłużej. Biuro linii lotniczych również zmniejszyło liczbę pracowników, aby zminimalizować liczbę zgromadzonych osób. W rezultacie proces ten trwa dłużej niż zwykle.

 

Aktualizacja z 06.04.2021

BANGLADESZ

 

Informacje ogólne

Rząd ma plany produkcji szczepionki przeciwko koronawirusowi, opracowanej przez brytyjski Uniwersytet Oksfordzki i angielsko-szwedzką firmę AstraZeneca, w Bangladeszu. Lokalne firmy farmaceutyczne będą produkować szczepionkę w swoich fabrykach, jeśli dostaną surowce.

Bangladesz wprowadza blokadę na tydzień począwszy od poniedziałku 05/04, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa, w związku z dużym wzrostem liczby infekcji i zgonów w ostatnich tygodniach. Zamknięte są centra handlowe i ograniczony transport, liczba pracowników biur jest ograniczona, część pracuje z domów.

Deficyt handlowy kraju wzrósł o 9,48% w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy bieżącego roku fiskalnego 2021-22, czego powodem jest niski przyrost importu.

Liczba japońskich firm działających w Bangladeszu wzrosła około czterokrotnie w ciągu 10 lat, ponieważ rząd zapewnił lepszy klimat biznesowy dla zagranicznych inwestorów w kraju. Według Japońskiej Organizacji Handlu Zagranicznego (JETRO), łącznie 321 japońskich firm prowadzi obecnie działalność w tym kraju.

Prognozuje się, że gospodarka Bangladeszu może odbić się od dna w bieżącym roku fiskalnym (FY21), ponieważ produkt krajowy brutto (PKB) prawdopodobnie osiągnie 7,20-procentowy wzrost.

 

Fracht morski i port Chittagong

Obecnie w porcie znajdują się kontenery w liczbie 37727 TEUs  podczas gdy pojemność portu wynosi 49018 TEUs. Liczba kontenerów importowych rośnie z dnia na dzień

Nie ma większych problemów z cumowaniem statków.

 

Fracht lotniczy i port Dhaka

Urząd Lotnictwa Cywilnego Bangladeszu wydał 4 kwietnia komunikat zakazujący wszystkich krajowych lotów rozkładowych, nieregularnych i czarterowych w całym kraju od 5 do 11 kwietnia. Loty międzynarodowe do i z Bangladeszu będą odbywały się zgodnie z wcześniejszym harmonogramem i nie będą podlegały nakazowi zawieszenia lotów krajowych.

Rynek frachtu lotniczego z Dhaki pozostaje stabilny, podobnie jak w ostatnich tygodniach.  Rynek lotniczy powinien być nadal silny, ponieważ konwersje z oceanu na powietrze zaczynają się materializować do czego przyczyniła się blokada Kanału Sueskiego przez statek Ever Given.

Wielu przewoźników lotniczych opóźniło uruchomienie transatlantyckich przewozów pasażerskich, ponieważ wiele krajów europejskich ponownie wprowadziło blokady i zamknęło granice dla turystów w związku z gwałtownym wzrostem liczby zachorowań na Covid-19.

Stawki są bardzo wysokie i oczekuje się, że utrzymają się na tym poziomie przynajmniej przez pierwsze 2 tygodnie kwietnia. Przewoźnicy oferują również stawki ad hoc, biorąc pod uwagę obłożenie danych lotów. Praca lotniska przebiega bez zakłóceń.

 

Aktualizacja z 15.03.2021

BANGLADESZ

 

Informacje ogólne

Współpraca gospodarcza pomiędzy Bangladeszem a Indiami może potencjalnie zwiększyć dochód narodowy Bangladeszu nawet o 17 procent.

Rząd przygotował plan generalny mający na celu zwiększenie produktywności kraju w celu sprostania konkurencji na rynku globalnym. W ramach tego posunięcia, Ministerstwo Przemysłu (MoI) ma plan podniesienia wskaźnika produktywności do 5,6 procent do roku 2030 z obecnych 3,8 procent.

Wiele dużych brytyjskich firm jest zainteresowanych inwestowaniem w Bangladeszu. Niektóre z brytyjskich firm, takich jak Standard Chartered, Unilever, HSBC i BAT, działają w Bangladeszu od lat, głównie ze względu na dużą bazę klientów.

Ze względu na pandemię koronawirusa, wiele osób decyduje się na korzystanie z rowerów zamiast transportu publicznego. Ten trend jest korzystny dla Bangladeszu, ponieważ eksport rowerów stale wzrasta w obliczu pandemii

Rynek produktów z tworzyw sztucznych z Bangladeszu, takich jak rury PCV, sztywne arkusze, torby na zakupy, butelki, laminowane opakowania, opakowania na leki, wieszaki, zabawki i przedmioty do iniekcji, zyskuje popularność na całym świecie.

Eksport odzieży z Bangladeszu do Stanów Zjednoczonych obniżył się w pierwszym miesiącu 2021 roku z powodu skutków pandemii COVID-19. Eksport odzieży z kraju do USA, w styczniu 2021 roku spadł o 16,61 procent  w porównaniu do tego samego m-ca 2020 roku, według danych Departamentu Handlu USA.

 

Fracht morski i port Chittagong

Zarząd portu w Chittagong podwoił opłaty za kontenery importowe FCL pozostające na placu portowym przez ponad 11 dni, aby zmobilizować klientów do szybszego podejmowania kontenerów, które blokują miejsce w porcie. Liczba kontenerów FCL na placu portowym przekroczyła wyznaczoną pojemność 34,864 TEU, co zmusiło władze portu do składowania ich w miejscach przeznaczonych dla innych kontenerów.

Ze względu na gwałtowny napór statków, port wprowadził system wymuszonej żeglugi force sailing i niektóre statki wypłynęły przed wyznaczonym czasem bez wcześniejszego powiadomienia. Ze względu na konieczność rezerwacji miejsca, czasami operatorzy statków nie ładują kontenerów z powodu force sailing.

Ze względu na mglistą pogodę we wczesnych godzinach porannych i nocnych, praca statków jest poważnie zakłócana. Czasami operacje portowe są przekładane w oczekiwaniu na poprawę pogody.

 

Fracht lotniczy i port Dhaka

Po raz pierwszy od początku kryzysu popyt na lotnicze przewozy towarowe w ujęciu globalnym powrócił do poziomu sprzed wprowadzenia dyrektywy COVID. Popyt na przestrzeń ładunkową wykazuje silny trend wzrostowy z miesiąca na miesiąc w stosunku do poziomu z grudnia 2020 r. Linie lotnicze cargo coraz częściej stosują wielokanałowe podejście do sprzedaży, starając się zaspokoić potrzeby wszystkich rodzajów klientów na rynku. Ogólnie rzecz biorąc, rynek wykazuje oznaki życia, a w przyszłym tygodniu obraz powinien być zupełnie inny, ponieważ zbliżamy się do końca I kwartału.

Rynek eksportowy w Dhace jest silny zarówno w kierunku Europy jak i w USA. Przewoźnicy są przebukowani a czas tranzytu jest znacznie dłuższy niż zwykle. Rynek lotniczy jest silny w obu kierunkach, ponieważ popyt przewyższa możliwości przewozowe.

Sytuacja na lotnisku w Dhace jest stabilna, występuje równowaga pomiędzy przepustowością a popytem. Przestrzeń jest nieco ograniczona. Przewoźnicy utrzymują wyższe stawki, ale oferują stawki ad hoc, biorąc pod uwagę rodzaj ładunku zgłoszonego do transportu.

Lotnisko działa sprawnie mimo rosnącego wolumenu, nie stwierdzono jeszcze żadnych zaległości.

 

Aktualizacja z 08.03.2021
BANGLADESZ

INFORMACJE OGÓLNE

Bangladesz staje się "ekonomicznym przypadkiem byka" Azji Południowej, donosi Wall Street Journal 3 marca. Reporter WSJ z Hongkongu Mike Bird stwierdził, że Bangladesz jest godny uwagi w Azji Południowej, ponieważ jest "najbliższym proxy" dla udanych modeli rozwoju, które można zaobserwować na różnych etapach w Korei Południowej, Chinach i Wietnamie.

Sąsiadujący z Indiami Bangladesz jest największym odbiorcą szczepionek z Indii. W związku z pandemią COVID-19, Indie współpracują z Bangladeszem w sprawach gospodarczych i zdrowotnych.

Przychody Bangladeszu z eksportu w okresie lipiec-luty bieżącego roku finansowego spadły o 1,45 procent do 25,86 miliardów dolarów z 26,24 miliardów dolarów w tym samym okresie poprzedniego roku podatkowego, ponieważ światowa działalność gospodarcza pozostała spowolniona z powodu pandemii COVID-19.

Bangladesz dąży do zwiększenia eksportu żywności i artykułów nieżywnościowych do Kataru przy wsparciu placówek handlowych działających w Katarze. Ambasada Bangladeszu w Katarze ogłosiła, że będzie wspierać inicjatywę rozszerzenia rynku dla produktów z Bangladeszu.

Rząd zamierza wkrótce przygotować mapę drogową dla płynnego przejścia Bangladeszu z kraju najmniej rozwiniętego (LDC) do kraju rozwijającego się w ciągu najbliższych pięciu lat. Rząd zamierza również podpisać preferencyjne umowy handlowe (PTA) ze Sri Lanką i Nepalem, aby czerpać korzyści handlowe dostępne w okresie przejściowym, twierdzą urzędnicy ministerstwa finansów.

 

Fracht morski i port Chittagong

Ze względu na gwałtowny napór statków, port wprowadził system wymuszonej żeglugi force sailing i niektóre statki wypłynęły przed wyznaczonym czasem bez wcześniejszego powiadomienia. Ze względu na konieczność rezerwacji miejsca, czasami operatorzy statków nie ładują kontenerów z powodu force sailing. Obecnie zwiększa się liczba statków na zewnętrznym kotwicowisku.

Obecnie w porcie znajduje się 39826 kontenerów TEUs, podczas gdy całkowita pojemność terminalu wynosi 49018. W dalszym ciągu brakuje kontenerów gestii MSC / YML / Hapag / CMA / MSC / OOCL z powodu niewystarczającej ilości kontenerów importowych. Zapasy kontenerów reeferowych są pod kontrolą (1760 TEU).

Wszystkie depoty borykają się z kryzysem pustych kontenerów, szczególnie CMA/ MSC/ YML/ Hapag/ MSC/ OOCL z powodu mniejszej ilości dostaw z importu zarówno w porcie jak i w depotach. Puste kontenery są dostarczane zarówno z depotów jak i z portów. Do tej pory z portu wysłano łącznie 539 TEU.

Południowa strona depotów boryka się z takimi problemami jak budowa dróg. Depoty mają problemy z przemieszczaniem naczep z depot do portu i z portu do depot. Zajmuje to więcej czasu niż zwykle.

The Container Corporation of India (CONCOR) po raz pierwszy uzyskał wszelkie pozwolenia z Bangladeszu na rozszerzenie swojej działalności do tego kraju poprzez port w Chittagong, a statki z kontenerami będą początkowo wysyłane z Visakhapatnam, Krishnapatnam i Chennai i powoli rozszerzane w zależności od potrzeb i popytu.

 

Fracht lotniczy i port Dhaka

Na rynku lotniczym w Dhace panuje tendencja wzrostowa. Załadowcy, których zatory komunikacyjne i niedobory sprzętu zmusiły do rezygnacji z żeglugi kontenerowej, mogą uznać, że rynki ładunków lotniczych są zbyt drogie dla ich towarów o niższej marży. Brak miejsca na statkach, zatory w portach i trudności z zaopatrzeniem w sprzęt eksportowy wywierają dodatkową presję na ograniczone możliwości przewozu ładunków drogą lotniczą.

Biorąc pod uwagę obecną sytuację związaną z pandemią koronawirusa, Indie przedłużyły zakaz lotów międzynarodowych do 31 marca. Nadal będą realizowane dedykowane loty towarowe oraz loty w ramach dwustronnych paktów z wybranymi krajami.

Stawki lotnicze pozostają na wysokim, ale stabilnym poziomie, który prawdopodobnie utrzyma się w marcu,  rynek jest coraz bardziej zaniepokojony rosnącymi cenami paliwa.

Przestrzeń powietrzna jest dostępna dla wszystkich sektorów, ale zalecamy wcześniejszą rezerwację, aby zapewnić sobie dalsze połączenia z punktów węzłowych. Operacje na lotnisku w Dhace przebiegają sprawnie i nie stwierdzono żadnych opóźnień.

 

Aktualizacja z 02.03.2021
BANGLADESZ

 

INFORMACJE OGÓLNE

Bangladesz stał się w ubiegłym roku największym eksporterem denimu do USA. W 2020 roku Bangladesz wyeksportował do USA wyroby dżinsowe o wartości 561 mln dolarów, co oznacza spadek o prawie 4 procent w porównaniu z rokiem wcześniejszym - wynika z danych amerykańskiego urzędu ds. tekstyliów i odzieży.

Indyjski producent części samochodowych i kolejowych Omega Seiki ogłosił wczoraj plany zainwestowania 100 rupii w budowę fabryki w pobliżu Dhaki, która będzie produkować pojazdy elektryczne. Inicjatywa będzie prowadzona przez OSM-Bangladesh, spółkę zależną Anglian Omega Group, donosi The Economic Times.

Eksport towarów elektrycznych wzrósł o 42,34 procent rok do roku do 41,93 milionów dolarów w okresie od lipca do stycznia bieżącego roku podatkowego, co świadczy o rosnącej poplularności Bangladeszu w sektorze technologicznym.

Międzynarodowy Instytut Finansów (IIF) z siedzibą w Waszyngtonie dokonał aktualizacji swoich prognoz dla azjatyckich gospodarek granicznych, oceniając ich kluczowe zagrożenia. Bangladesz i Wietnam, spośród sześciu azjatyckich rynków pionierskich, mają w 2021 roku pozostać jednymi z najszybciej rozwijających się gospodarek świata.

Komitet Narodów Zjednoczonych ds. Polityki Rozwoju (CDP) zalecił Bangladeszowi opuszczenie kategorii LDC (krajów najsłabiej rozwiniętych). Rekomendacja pojawiła się podczas trzyletniego przeglądu CDP dotyczącego kategorii LDC we wczesnych godzinach sobotnich, ponieważ kraj spełnił wszystkie trzy kryteria w ciągu ostatnich trzech lat.

 

Fracht morski i port Chittagong

Ze względu na gwałtowny napór statków, port wprowadził system force sailing (wymuszonej żeglugi). Ze względu na konieczność rezerwacji miejsca, czasami operatorzy statków wstrzymują ładowanie kontenerów. Zwiększa się liczba statków na zewnętrznym kotwicowisku. Kontenery o dużej masie nie są dopuszczane do żeglugi, wymagane jest specjalne zezwolenie.

Obecnie w porcie znajduje się 40296 kontenerów TEUs, podczas gdy całkowita jego pojemność wynosi 49018 TEU.

Wszystkie depoty borykają się z kryzysem pustych kontenerów, szczególnie CMA/ MSC/ YML/ Hapag/ MSC z powodu mniejszej ilości dostaw importowych. Puste kontenery wydawane są pod załadunek  zarówno z depotów jak i z portów. Do tej pory z portu wysłano 682 TEU.

 

Fracht lotniczy i port Dhaka

Australia zniosła swój pięcioletni zakaz bezpośrednich lotów towarowych z Bangladeszu, który wprowadziła w grudniu 2015 r., powołując się na nieodpowiedni poziom bezpieczeństwa na bangladeskich lotniskach.

Po zakończeniu CNY (Chińskiego Nowego Roku) ruch lotniczy wraca do normalnego poziomu, ale popyt na fracht lotniczy z portu  Dhaka jest nadal słabszy niż przewidywano. Stawki spadły, ponieważ wiele dodatkowych czarterów trafiło na rynek.

Jednak już 1 marca można spodziewać się wzrostu ruchu lotniczego.

Od 1 czerwca 2021 r. linie Emirates wznowią codzienne połączenia do Newark przez Ateny. Wznowienie lotów zapewni podróżującym globalnie kolejny punkt dostępu do popularnego obszaru metropolitalnego Nowego Jorku.

Stawki pozostają takie same jak w zeszłym tygodniu, ale przewoźnicy sprzedają głównie na zasadzie adhoc, biorąc pod uwagę obciążenie lotów. Przestrzeń jest do zagospodarowania z PAX-ami i frachtowcami. Obsługa lotniska przebiega sprawnie i nie ma żadnych opóźnień.

 

 

Aktualizacja 23.02.2021

BANGLADESZ

 

INFORMACJE OGÓLNE

Bangladesz będzie nadal korzystał z GSP w handlu do 2027 roku, tj. do trzech lat po tym, jak opuści status kraju najsłabiej rozwiniętego (LDC), według brytyjskiego wysokiego komisarza w Dhace Roberta Chattertona Dickso, który niedawno powiedział, że oba kraje znajdą mechanizm, aby utrzymać reżim handlowy korzystny dla obu stron po 2027 roku.

Japonia zachęcając swoje firmy do przeniesienia zakładów produkcyjnych z Chin i dodając Bangladesz do listy preferowanych miejsc do przeniesienia fabryk może dać południowoazjatyckiej gospodarce impuls. Ponieważ pandemia rozpoczęła się w Chinach, japońskie firmy musiały zdywersyfikować działalność. To będzie szansa dla Bangladeszu.

Rząd opracował politykę dotyczącą węgla drzewnego, aby wykorzystać potencjał eksportowy tego nietradycyjnego produktu oraz efektywne wykorzystanie łodyg juty. Ministerstwo tekstyliów i juty opracowało projekt polityki dotyczącej węgla drzewnego (Charcoal Policy-2021), której celem jest promowanie ustanowienia zrównoważonego i spełniającego międzynarodowe standardy przemysłu węgla drzewnego w kraju.

Około 37 lokalnych producentów tekstyliów i odzieży rozpoczęło inwestycje w Bangabandhu Sheikh Mujib Shilpa Nagar (BSMSN) w celu założenia fabryk odzieży wysokiej klasy. Łącznie planują zainwestować 650 milionów dolarów. Jednak inwestorzy spodziewają się rozpocząć budowę swoich fabryk od przyszłego roku.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Centrum Dialogu Politycznego (CPD), bangladeskie artykuły odzieżowe odnotowały większy spadek cen niż produkty wietnamskie na rynkach Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych. Cena 100 kilogramów koszulki z włókna bawełnianego made-in-Bangladesh spadła o 1 procent rok do roku do 1.091,5 euro w 2020 roku.

FRACHT MORSKI

Pozycja statków feederowych: 11 statków pracuje przy nabrzeżu, 5 statków wyładowało się z portu, a 11 statków oczekuje na kotwicowisku zewnętrznym. Czas oczekiwania statków na kotwicowisku zewnętrznym wydłużył się o 1-2 dni.

Stan cumowania statków: w związku z nagłym napływem statków, w porcie wprowadzono wymuszoną żeglugę i niektóre statki wypłynęły przed wyznaczonym czasem bez wcześniejszego powiadomienia. Ze względu na rezerwację miejsca, czasami operatorzy statków nie ładują kontenerów z powodu wymuszonej żeglugi.

Aktualizacje stoczni/aktualizacje terminali: Obecnie w porcie znajdują się kontenery o pojemności 39545 TEUs, podczas gdy całkowita pojemność terminala wynosi 49018 TEUs. Ilość kontenerów importowych rośnie z dnia na dzień, a ich rozładunek nie jest regularny.

Wszystkie magazyny borykają się z kryzysem pustych kontenerów, szczególnie gestii armatorów CMA/ MSC/ YML/ One Line/ Hapag, ze względu na mniejszą ilość dostaw importowych w porcie i w magazynach. Puste ładunki są wysyłane zarówno z depot jak i z portu. Do tej pory z portu wysłano łącznie 224 TEU.

 

FRACHT LOTNICZY

Linie lotnicze Biman Bangladesh Airlines wznowiły od 18 lutego regularne loty pasażerskie do Katmandu w Nepalu. Linie Birman rozpoczną od marca loty do trzech nowych miejsc - Toronto, Tokio i Chennai.

Rynek przewozów lotniczych pozostał bardzo silny, pomimo trwającego właśnie święta Chińskiego Nowego Roku (CNY). Połączenie dużego popytu i zmniejszonej zdolności przewozowej (w wyniku wcześniej zaplanowanych konserwacji samolotów itp.) spowodowało, że stawki są na najwyższym poziomie, a dostępna zdolność przewozowa jest bardzo niewielka. W związku z obecną sytuacją pogodową w USA i liczbą odwołanych lotów, powstały opóźnienia i zaległości na rynku lotniczym.

Biorąc pod uwagę ostatnie restrykcje związane z kwarantanną w HKG, które zmusiły CX do odwołania ponad 30%  lotów długodystansowych z dniem 20 lutego, w najbliższej przyszłości należy spodziewać się wysokich stawek i bardzo ograniczonej przepustowości rynku. Rynek frachtów staje się rynkiem podzielonym, z jednej strony skoncentrowanym na dużych załadowcach, a z drugiej na małych i średnich przedsiębiorstwach. Przewoźnicy lotniczy nadal utrzymują wysokie stawki i obniżają je, biorąc pod uwagę wyłącznie obciążenie lotów.

Lotnisko w Dhace jest w pełni operacyjne i nadal wykazuje dużą przepustowość.

 

Aktualizacja 17.02.2021

BANGLADESZ

 

INFORMACJE OGÓLNE

Import z Bangladeszu zaczął rosnąć po raz pierwszy od czasu pandemii Covid-19, która sparaliżowała krajową gospodarkę. Wzrost importu w styczniu o 5,0-6,0 procent, napędzany był przez znaczny wzrost towarów przeznaczonych na rozpoczynający się w kwietniu Ramadan.

Eksport z głównego portu morskiego Bangladeszu, Chittagong, przekroczył poziom sprzed pandemii, co świadczy o trwającym ożywieniu w światowym handlu. Chittagong przeładował 61 209 TEU załadowanych kontenerów eksportowych w styczniu, w porównaniu z 52 000 do 55 000 TEU w typowym miesiącu przed wybuchem pandemii roku 2019 (COVID-19).
Bangladesz i Korea Południowa w zeszłym tygodniu zgodziły się podjąć wspólne wysiłki w celu zmaksymalizowania jeszcze niewykorzystanego potencjału współpracy pomiędzy tymi dwoma krajami. Według danych Banku Bangladeszu z 2020 roku, Korea jest piątym największym inwestorem w Bangladeszu, po USA, Wielkiej Brytanii, Holandii i Singapurze, z 1,17 miliardami dolarów łącznych skumulowanych inwestycji.

Zatwierdzona niedawno przez rząd polityka rozwoju przemysłu stoczniowego-2020, ma na celu nie tylko dostrzeżenie potencjału tego obszaru, ale także skupienie na nim uwagi jako motoru wzrostu gospodarki. Bangladesz wkrótce ogłosi swój dziewiczy projekt polityki motoryzacyjnej dla montażu pojazdów i produkcji części samochodowych. Okres trwania projektu wyniesie 10 lat, ajego celem jest osiągnięcie 10% PKB (30,2 miliardów dolarów) do roku 2030.

Przedsiębiorstwa napotykają na opóźnienia i liczą wyższe koszty przy wypełnianiu dokumentacji celnej w portach. Według danych urzędu celnego i portowego w 50 procentach przypadków zwolnienie importowanych towarów zajmuje do 72 godzin. Natomiast w 38 procentach przypadków importerzy muszą poświęcić od 72 do 150 godzin na spełnienie wymogów dokumentacyjnych.

 

FRACHT MORSKI

Kontenery w gestii armatora CMA są nadal niedostępne, a te, które są przechowywane w magazynach, nie nadają się do żeglugi. Dostępne są tylko kontenery 40’ NOR. Brakuje również kontenerów gestii MSC/ YML/ One Line/ Hapag we wszystkich depotach.

Depoty zgłaszają poważne braki kontenerów, dodatkowo depoty po stronie południowej borykają się z problemami związanymi z przebudową dróg dojazdowych. Przemieszczanie się naczep z depot do portu i z portu do depot zajmuje dużo czasu (3-4 godziny), co wpływa na obniżenie produktywności depotu i zwiększa ryzyko spóźnienia na cut off statku.
Większość statków jest nadmiernie przebukowana, zdarza się, że listy załadunkowe są zamykane przed określonym czasem cut off dla statku. Około 15 statków oczekuje na kotwicowisku zewnętrznym, ze względu na zatłoczenie portu większość statków zgłasza opóźnienia.

 

FRACHT LOTNICZY

Lotnicze szlaki handlowe wychodzące z Azji były bardzo ruchliwe w okresie przed Chińskim Nowym Rokiem. Oczekuje się, że rynek zwolni pod koniec tego tygodnia, ponieważ fabryki przechodzą w powolny cykl produkcyjny. Wiele lotów frachtowców zostanie odwołanych na okres do 2 tygodni począwszy od około 14 lutego w związku z ochłodzeniem popytu.
Nowe zasady kwarantanny w HKG, które mają wpływ na załogi lotnicze, zaczynają obowiązywać od 20 lutego, co negatywnie wpływa na przewoźników z HKG. Cathay Pacific, który wciąż ocenia wpływ zmian na swoją siatkę połączeń, opublikuje rozkład lotów na marzec w połowie lutego..
Lotnisko w Dhace jest w pełni sprawne i przez cały tydzień wykazuje umiarkowany ruch.

 

Aktualizacja 08.02.2021

BANGLADESZ

Bangladesz i sytuacja w związku z pandemią COVID-19

Podczas gdy zdecydowana większość krajów odnotowała spadek w ich całkowitym bilansie handlowym w porównaniu z poprzednim rokiem, Bangladesz poradził sobie lepiej co potwierdza Indeks Demokracji-2020 wydany w zeszłym tygodniu. Bangladesz zajął 76 miejsce w najnowszym raport Economist Intelligence Unit – jego wynik podniósł się o cztery punkty w stosunku do zeszłorocznego rankingu.

Według wspomnianego raportu Bangladesz dobrze performuje gospodarczo a jego przychody z eksportu rosną obecnie w szybkim tempie. W ciągu ostatniej dekady kraj ten odnotował dwucyfrowy wzrost przychodów z tytułu eksportu. Zostało to opublikowane przez "World Trade Statistical Review-2019".

Bangladesz pokonał Indie, Chiny, Pakistan, Turcję i Kambodżę w eksporcie w ostatniej dekadzie, rejestrując średni wzrost o 8,5 procent. W rezultacie zmniejszyła się luka handlowa w Bangladeszu ze względu na wyższe przychody z eksportu i większą wydajność produkcji zastępującej import w kraju.

Pandemia dała producentom tekstyliów w Bangladeszu impuls do podniesienia poziomu produkcji. Do tej pory producenci tkanin odnotowali 20-procentowy wzrost popytu, a producenci odzieży dostają wezwania do zwiększenia produkcji.

 

Fracht morski i port Chittagong

Obecnie w porcie znajduje się 37216 TEU podczas gdy jego przepustowość wynosi 49018 TEU. Ilość kontenerów importowych rośnie z dnia na dzień, ale rozładunek towarów importowych nie jest regularny.

Kontenery CMA są niedostępne, a te, które są przechowywane na depotach są niezdatne do żeglugi. Dostępne są tylko kontenery 40’ NOR.

Brakuje kontenerów gestii MSC/ YML/ One Line/ Hapag we wszystkich depotach.

Wszystkie depoty borykają się z kryzysem pustych kontenerów, szczególnie CMA/ MSC/ YML/ One Line/ Hapag z powodu mniejszej ilości dostaw importowych zarówno w porcie jak i w depotach.

Puste kontenery są dostarczane zarówno z depotów jak i z portów. Do tej pory z portu wysłano łącznie 666 TEU.

Ze względu na mglistą pogodę, statki mają problemy z rozładunkiem / załadunkiem kontenerów, co powoduje opóźnienia w transporcie.

Magazyny borykają się z poważnym niedoborem kontenerów, szczególnie CMA, One Line, YML, MSC, Hapag. Depoty mają problemy z przemieszczaniem naczep z depot do portu i z portu do depot. Zajmuje to dużo czasu (3-4 godziny), co obniża wydajność pracy.

Depoty po stronie południowej portu stoją w obliczu nowych wyzwań, takich jak budowa dróg.

 

Fracht lotniczy i port Dhaka

Linie lotnicze w dalszym ciągu zwiększają pojemność ładunkową na rynku i cieszą się dużymi wolumenami do obsługi. Popyt na lotnicze przewozy czarterowe wzrósł ze względu na problemy z frachtem oceanicznym.

W porównaniu do stycznia 2011 r. rynek przewozów towarowych w Dhace wzrasta stopniowo zarówno dla przewoźników z UE, jak i z USA, którzy rozpoczęli działalność w lutym.

Wszystkie bezpośrednie loty pasażerskie ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich do Wielkiej Brytanii zostały odwołane, co wywołało niepokój wśród spedytorów próbujących uniknąć kierowania ładunków przez UE.

Indyjskie linie lotnicze Vistara ogłosiły, że od 9 lutego dodadzą kolejne połączenie na trasie Delhi-Dhaka-Delhi, dzięki czemu łączna liczba tygodniowych lotów wzrośnie do trzech.

Funkcjonowanie lotniska w Dhace przebiega bez zakłóceń i nie stwierdzono żadnych opóźnień.

 

 

Aktualizacja z 02.02.2020

BANGLADESZ

Bangladesh - sytuacja w związku z Covid-19

Tygodniowy wskaźnik pozytywnych wyników testu na COVID-19 w Bangladeszu spadł do 3,51 w 47 tygodniu infekcji, od kilku tygodniu ma on tendencję spadkową. Liczba zachorowań i zgonów również spadła w tym tygodniu, w porównaniu z poprzednim tygodniem.

Bangladesz prawdopodobnie odbuduje się szybciej niż jego azjatyccy rówieśnicy, dzięki poprawie eksportu, wzrostowi konsumpcji krajowej i napływowi środków pieniężnych, jak wynika z badania banku Standard Chartered. W roku fiskalnym 2020-21 gospodarka odbije się od dna dzięki rosnącemu eksportowi i środkom pieniężnym, które pobudzą również konsumpcję.

Tempo wzrostu PKB w Bangladeszu spadło do 0,5 procent w roku kalendarzowym 2020 w porównaniu do 8,4 procent w roku 2019 z powodu wpływu pandemii Covid 19. Spadek tempa wzrostu PKB został w pewnym stopniu zamortyzowany przez ożywienie w handlu i przekazach pieniężnych w drugiej połowie roku.


Fracht morski i port Chittagong


Obecnie w porcie znajduje się 33311 TEU, podczas gdy przepustowość portu wynosi 49018. Ilość kontenerów importowych rośnie z dnia na dzień, ale rozładunek towarów importowych nie jest regularny.

Kontenery CMA są na razie niedostępne, a te które są w magazynie nie nadają się do żeglugi. Dostępne są tylko kontenery 40’NOR. Brakuje również kontenerów gestii MSC/ YML/ One Line/ Hapag we wszystkich depotach.

Wszystkie depoty borykają się z kryzysem pustych kontenerów, szczególnie CMA/ MSC/ YML/ One Line/ Hapag z powodu mniejszej ilości kontenerów importowych. Puste kontenery wydawane są zarówno na depot jak i w porcie. Do tej pory z portu wysłano łącznie 1785 TEU.

Ze względu na mglistą pogodę, statki mają problemy z rozładunkiem/załadunkiem kontenerów, co powoduje opóźnienia w procesie załadunku lub żeglugi.


Fracht lotniczy i port Dhaka


Krajowi eksporterzy odzieży wezwali rząd do wycofania dodatkowej opłaty magazynowej, którą nałożył na importowane towary dla sektora RMG na lotnisku w Dhace. Od stycznia linie lotnicze Biman Bangladesh Airlines podniosły opłatę magazynową w terminalu lotniska do 50 Tk za sztukę (50 kilogramów) z 25 Tk za sztukę.

Wielka Brytania zakazała bezpośrednich lotów pasażerskich do i ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich od 29 stycznia, zamykając tym samym najbardziej ruchliwą na świecie międzynarodową trasę lotniczą z Dubaju do Londynu. Emirates i Etihad Airways zawiesiły wszystkie loty pasażerskie do Wielkiej Brytanii od godz. 1300 GMT 29 stycznia. Zakładając, że w wyniku odwołania lotów Emirates i Etihad, w razie potrzeby doda więcej lotów czarterowych z Wielkiej Brytanii.

Rynek lotniczy w Dhace jest stabilny i zrównoważony pomiędzy zdolnością przewozową a popytem. Dostępna jest przestrzeń w postaci pojemności frachtowców i/lub dedykowanych PAX-ów-frachtowców. Przewoźnicy utrzymują wyższe stawki, ale oferują stawki ad hoc, biorąc pod uwagę wielkość ładunku. W okresie CNY będą odwołania lotów,  przewoźnicy je opracowują.

 

Aktualizacja z 27.01.2021

SYTACJA TRANSPORTOWA W BANGLADESZU

 

Bangladesh i sytuacja Covid-19

Tygodniowy wskaźnik pozytywnych wyników testu na COVID-19 w Bangladeszu spadł do 3,51 w 47 tygodniu infekcji, od kilku tygodniu ma on tendencję spadkową. Liczba zachorowań i zgonów również spadła w tym tygodniu, w porównaniu z poprzednim tygodniem.

Bangladesz prawdopodobnie odbuduje się szybciej niż jego azjatyccy rówieśnicy, dzięki poprawie eksportu, wzrostowi konsumpcji krajowej i napływowi środków pieniężnych, jak wynika z badania banku Standard Chartered. W roku fiskalnym 2020-21 gospodarka odbije się od dna dzięki rosnącemu eksportowi i środkom pieniężnym, które pobudzą również konsumpcję.

Tempo wzrostu PKB w Bangladeszu spadło do 0,5 procent w roku kalendarzowym 2020 w porównaniu do 8,4 procent w roku 2019 z powodu wpływu pandemii Covid 19. Spadek tempa wzrostu PKB został w pewnym stopniu zamortyzowany przez ożywienie w handlu i przekazach pieniężnych w drugiej połowie roku.

 

Fracht morski i port Chittagong

Obecnie w porcie znajduje się 33311 TEUs, podczas gdy przepustowość portu wynosi 49018. Ilość kontenerów importowych rośnie z dnia na dzień, ale rozładunek towarów importowych nie jest regularny.

Kontenery CMA są na razie niedostępne, a te które są w magazynie nie nadają się do żeglugi. Dostępne są tylko kontenery 40’NOR. Brakuje również kontenerów gestii MSC/ YML/ One Line/ Hapag we wszystkich depotach.

Wszystkie depoty borykają się z kryzysem pustych kontenerów, szczególnie CMA/ MSC/ YML/ One Line/ Hapag z powodu mniejszej ilości kontenerów importowych. Puste kontenery wydawane są zarówno na depot jak i w porcie. Do tej pory z portu wysłano łącznie 1785 TEU.

Ze względu na mglistą pogodę, statki mają problemy z rozładunkiem/załadunkiem kontenerów, co powoduje opóźnienia w procesie załadunku lub żeglugi.

 

Fracht lotniczy i port Dhaka

Krajowi eksporterzy odzieży wezwali rząd do wycofania dodatkowej opłaty magazynowej, którą nałożył na importowane towary dla sektora RMG na lotnisku w Dhace. Od stycznia linie lotnicze Biman Bangladesh Airlines podniosły opłatę magazynową w terminalu lotniska do 50 Tk za sztukę (50 kilogramów) z 25 Tk za sztukę.

Wielka Brytania zakazała bezpośrednich lotów pasażerskich do i ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich od 29 stycznia, zamykając tym samym najbardziej ruchliwą na świecie międzynarodową trasę lotniczą z Dubaju do Londynu. Emirates i Etihad Airways zawiesiły wszystkie loty pasażerskie do Wielkiej Brytanii od godz. 1300 GMT 29 stycznia. Zakładając, że w wyniku odwołania lotów Emirates i Etihad, w razie potrzeby doda więcej lotów czarterowych z Wielkiej Brytanii.

Rynek lotniczy w Dhace jest stabilny i zrównoważony pomiędzy zdolnością przewozową a popytem. Dostępna jest przestrzeń w postaci pojemności frachtowców i/lub dedykowanych PAX-ów-frachtowców. Przewoźnicy utrzymują wyższe stawki, ale oferują stawki ad hoc, biorąc pod uwagę wielkość ładunku. W okresie CNY będą odwołania lotów,  przewoźnicy je opracowują.

 


Aktualizacja z 28.07.2020


BANGLADESZ - PORT CHITTATONG

Statki dowozowe/ feedery:
Nadal występuje kongestia w porcie. Mając na uwadze bezpieczeństwo pracowników, ograniczono lich liczbę, co ma wpływ na regularną pracę w porcie. W dalszym ciągu obowiązuje 16-dniowa kwarantanna na zewnętrznym nabrzeżu w związku z COVID-19. Na dziś w miejscu postoju w porcie znajduje się 10 statków, a na zewnętrznym nabrzeżu 9. W związku z niedawnym zwiększeniem ilości bukingów większość statków jest przeładowana. Czas oczekiwania statku na zewnętrznym nabrzeżu znacznie się wydłuża, do ok 3-4 dni.

Sytuacja na terminalu:
Obecnie w porcie oczekuje 32850 kontenerów, podczas gdy pojemność wynosi 49018. Operacje portowe wracają do regularnego działania. Ze względu na mniejszą ilość kontenerów importowych, armatorzy mają problem z niedoborem pustych kontenerów pod bukingi exportowe, co dotyczy szczególnie takich linii żeglugowych jak HAPAG/ CMA/ MSK/ YML/ ONE Line. Zasoby kontenerów chłodni pozostają na tym samym poziomie.

Sytuacja w magazynach:
Magazyny borykają się z poważnym niedoborem kontenerów, zwłaszcza MSK/ SAF/ CMA/ HAPAG/ ONE Line/ YML. Magazyny od strony południowej stoją przed wieloma wyzwaniami, takimi jak budowa dróg, przemieszczanie bydla. Występują trudności w przemieszczaniu kontenerów ze składu do portu i z powrotem. Zajmuje to aktualnie o 4-5 godzin więcej niż w normalnym trybie pracy.

 

Aktualizacja z 26.06.2020

BANGLADESZ

Sytuacja pandemiczna związana z rozprzestrzenianiem się COVID-19 w Bangladeszu jest w dalszym ciągu poważna.

Bazując na danych o intensywności zainfekowanych obszarów, rząd ustanowił specjalne strefy w Chittagongu: czerwona strefa – oznacza restrykcyjne wejście / wyjście, żółta strefa: ograniczony ruch, zielona strefa: normalny ruch. Z 41 stref w Chittagongu, 40 to strefy czerwone i żółte.

Aktualna sytuacja w porcie wygląda następująco:

Import:
Wielkość importu znacznie się zwiększyła. Aby uwolnić miejsce w porcie, wiele ładunków zostało przekierowana na zewnętrzne place. W rezultacie wszystkie doki są przeciążone głównie ze względu na przeładunki kontenerów importowych. Operacje magazynowe są poważnie ograniczone w związku z brakiem pustej powierzchni magazynowej, opóźnieniem zwrotu pustych kontenerów, ruchem transportowym.

Niedobór kontenerów:
Ze względu na niedostępność kontenerów importowych z niektórych głównych linii wysyłkowych, wszystkie depoty napotykały na brak pustych kontenerów pod załadunki.

Kongestia na nabrzeżu portu:
Kolejka kontenerowców zebrała się przy zewnętrznym nabrzeżu. Średnie opóźnienie cumowania w związku z niestabilną sytuacją w porcie wynosi od 2 do 3 dni.

Trudne warunki pogodowe:
Ponieważ jest pora deszczowa, magazyny mają problemy z codzienną obsługą ładunków. Ponadto ruch drogowy jest ograniczony.

Kongestia statków w zewnętrznym punkcie kotwiczenia:
Bezpośrednie statki z Chin są zobowiązane do prowadzenia 16-dniowej kwarantanny w celu zacumowania. Czas ten jednak znacznie się wydłuża, ponieważ większość statków czekała w zewnętrznym nabrzeżu ponad 20 dni co spowodowało opóźnienie w ich obsłudze.

Wpływ COVID-19 na pracę w porcie:
Większość pracowników portów i magazynów została zainfekowana przez COVID-19. W rezultacie działają one z bardzo ograniczoną siłą roboczą, co opóźnia wszystkie operacje. Ograniczony ruch drogowy opóźnia cały łańcuch dostaw.

Fabryki:
Według rządu fabrykę można uruchamiać tylko z zachowaniem dystansu społecznego zgodnie z wytycznymi WHO. Niemniej jednak nasz agent nie ma informacji, aby jakieś fabryki były zamknięte z powodu COVID 19 pomimo przebywania w Czerwonej Strefie.

 

Aktualizacja z 19.06.2020

INDIE

Rząd stanu Tamil Nadu wprowadził całkowitą blokadę w 4 dzielnicach, w tym Chennai, w związku z pandemią COVID-19.

Blokada obowiązuje od 19 czerwca do 30 czerwca.

Biuro naszego agenta będzie zamknięte, pracownicy przechodzą na pracę zdalną z domu. Możliwe są opóźnienia z powodu braku pracowników, w tym kierowców ciężarówek i ograniczeń w przemieszczaniu się osób. Niemniej jednak rząd zezwala na normalne funkcjonowanie portów, lotnisk, służb celnych. Nasz agent ze swojej dołoży wszelkich starań aby wszystkie operacje przebiegały bez większych zakłóceń.

 

Aktualizacja z 10.05.2020

 

ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE

Dubajski rząd ogłosił, że centra handlowe i biura będą czynne od piątku 24 kwietnia, z tym, że w biurach może być 30% załogi, obowiązują też zredukowane godziny pracy.

 

EGIPT

Od 25 marca  obowiązuje godzina policyjna. Fracht lotniczy  - loty towarowe są nadal obsługiwane przez DHL, Turkish Airlines i ET. Transport morski -  ze względu na 14-dniową zasadę kwarantanny dotyczącej statków, należy oczekiwać opóźnień. Występują niedobory sprzętu. Transport drogowy - występują poważne zakłócenia w transgranicznym transporcie drogowym, zwiększenie kontroli na granicach.

 

IRAN

 20 kwietnia Iran zaczął otwierać autostrady międzymiastowe i główne centra handlowe.

 

ARABIA SAUDYJSKA

Rozpoczęto częściowe zniesienie ograniczeń i potrwa ono do 14 maja. Towary, które nie mają znaczenia strategicznego nie mogą przekraczać granic lądowych. Przesyłki lotnicze  -  komercyjne przesyłki lotnicze, które są w trakcie planowania lub w fazie tranzytu, mogą być opóźnione, Transport drogowy  -  godzina policyjna od 15:00 do 6 rano ma wpływ na lokalne dostawy. Transport morski -  na operacje wpływa obecna godzina policyjna; porty, CFS i służby celne pracują w ograniczonych godzinach. Występują opóźnienia w odprawie celnej, wydłuża się okres zwolnienia towaru z magazynu z 5 dni do 10 dni.

 

INDIE

Ogólnokrajowa blokada została przedłużona do 18 maja.

 

DANIA

Część firm został ponownie otwarta 20 kwietnia. Transport lotniczy – loty cargo są realizowane bezpośrednio z DK lub dowożone ciężarówką z Europy Wszystkie taryfy są zawieszone w liniach lotniczych, więc stawki są ustalane ad hoc.

 

CHINY

Blokada kraju zakończyła się 8 kwietnia. Fracht drogowy -  występują niewielkie opóźnienia ze względu na zwiększone kontrole. Transport morski - wszystkie porty działają normalnie. Zdarzają się tzw. blank sailingi, pojawiają się też problemy z miejscem na statkach. Transport lotniczy -  Lotnisko Shanghai Pudong (PVG) zgłasza wyjątkowo duże zatory na drogach dojazdowych, parkingach i terminalach towarowych. Istnieją ograniczenia dotyczące importu i eksportu sprzętu reagującego na COVID 19. Wszystkie artykuły medyczne i wywóz ŚOI podlegają obowiązkowej kontroli celnej.

 

BANGLADESZ

Blokada kraju została przedłożona do 5 maja.

 

SRI LANKA

Rozpoczęto działania łagodzące ograniczenia, w 19 dzielnicach występuje jeszcze godzina policyjna.

 

AFRYKA POŁUDNIOWA

Od 01 maja zaczęto łagodzić ograniczenia wprowadzone w związku z COVID-19.

 

WĘGRY

Ogólnokrajowa godzina policyjna została przedłużona na czas nieokreślony.

 

USA

Gubernator Teksasu ogłosił, że drobni przedsiębiorcy będą mogli ponownie otworzyć sklepy 24 kwietnia, ale żaden konsument nie może wejść do sklepu (sprzedaż na wynos) / obowiązuje godzina policyjna w Kalifornii / Nowym Jorku / New Jersey / Illinois / Teksasie i Massachusetts.

 

BRAZIL

Kwarantanna została przedłużona w Sao Paulo do 10 maja.


 

MEKSYK

W dniu 24 kwietnia Meksyk ogłosił stan zagrożenia zdrowia i blokadę kraju do 30 maja.

 

KOLUMBIA

Kwarantanna została przedłużona do 11 maja.


 

HISZPANIA

Zezwolenie na ponowne otwarcie niektórych firm od z 13 kwietnia, stan wyjątkowy trwa do 9 maja.

 

INDONEZJA

Do 29 maja obowiązuje rządowy nakaz pracy z domu.

 

JAPONIA

Krajowy stan awaryjny zostaje przwedłużony do 06 maja.

 

POŁUDNIOWA KOREA

Do 06 maja obowiązuje nakaz zachowania dystansu społecznego.

 

 SINGAPUR

Restrykcje zostały przedłużone do 01 czerwca, blokada kraju obowiązuje do 04 maja.

 

HONG KONG

Restrykcje wprowadzone w związku z pandemią zostały przedłużone do 7 maja.

 

MALEZJA

Krajowa blokada przedłużona do 12 maja.

 

FILIPINY

Blokada kraju przedłużona o kolejne 15 dni do 15 maja.

 

WIETNAM

Od 23 kwietnia nie ma już nakazu zachowania dystansu społecznego.

 

WIELKA BRYTANIA

Spodziewane jest przedłużenie blokady kraju do połowy maja.

 

FRANCJA

Rząd zamierza rozpocząć zniesienie blokady 11 maja.

 

 

Aktualizacja z dnia 04.05.2020

INDIE:

Blokada kraju została przedłużona o kolejne 2 tygodnie tj. do 17 maja 2020 r.
Jednocześnie wprowadzono kilka rozluźnień, które obejmują otwarcie niektórych branż i biur poza strefami zamkniętymi. W otwartych placówkach w dalszym ciągu obowiązują ograniczenia w postaci trzymania dystansu między ludźmi i obowiązku odkażania powierzchni.

Większość dużych miast znajduje się w tzw. czerwonej strefie, w której znajdują się biura. Dozwolona jest obecność ok. 33% siły roboczej. Biur i fabryk w strefach skażonych nie można otworzyć, wszystkie ograniczenia będą tam kontynuowane.

Wspomniane 33% osób dopuszczonych do pracy w czerwonych strefach podlega różnego rodzaju regulacjom i specjalnym przepustkom itp.  Zanim biura zostaną otwarte dla pracowników konieczna jest ich dezynfekcja. Nie działa transport publiczny. W związku z tym większość ludzi pracuje nadal z domu.

Aktualna sytuacja w Indiach może się nieco różnić w poszczególnych stanach i okręgach.

 

 

Aktualizacja z dnia: 27.04.2020

 

ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE:

Transport lotniczy = Etihad Airways ogłosiło, że przedłuży zawieszenie regularnych lotów do 15 maja, ale częściowo wznowi loty pasażerskie od 1 maja.

Dubai: ​​centra handlowe i biura będą otwarte od piątku 24 kwietnia – w biurach może być zajęte 30% powierzchni i muszą być zredukowane godziny pracy do max 8h.

 

IRAN:

20 kwietnia Iran zaczął otwierać autostrady międzymiastowe i główne centra handlowe.

 

INDIE: 

20 kwietnia zostały złagodzone ograniczenia w celu ożywienia produkcji i rolnictwa na obszarach wiejskich.

Granica indyjsko-nepalska jest zamknięta.

Z powodu ograniczeń prawnych i braku kierowców ciężarówek, należy się spodziewać opóźnień w transporcie lądowym w tym z/do portów.

 

KAZACHSTAN:

Stan wyjątkowy został przedłużony do 1 maja.

Transport drogowy: przejście graniczne z Kazachstanu do Kirgistanu jest nadal otwarte.

Transport lotniczy: od 1 kwietnia wszystkie międzynarodowe loty do Ałmaty i Nur-Sułtana zostały zawieszone. Wszystkie zaplanowane loty zostaną przekierowane na inne międzynarodowe lotniska w Kazachstanie.

 

SŁOWENIA:

Na chorwackiej granicy kierowcy muszą się liczyć z długim czasem oczekiwania.

Transport drogowy: transport towarowy z Włoch przez Słowenię jest bardzo ograniczony. Możliwe są jednak transporty z Włoch do Słowenii, pod warunkiem że kierowca nie wykazuje żadnych objawów choroby. 

 

SŁOWACJA:

Rozluźnienie dystansu społecznego obowiązuje od 16 kwietnia.

Od 01 maja, aby wjechać na Słowację, należy przestrzegać przepisów dotyczących kwarantanny. Wykluczeni są z tego kierowcy transportu towarowego i pracownicy przygraniczni. Kierowcy transportu towarowego muszą posiadać potwierdzenie od swojego pracodawcy oraz kopię oficjalnego powiadomienia o zwolnieniu z przepisów dotyczących kwarantanny.

 

CHORWACJA:

Transport drogowy: transport towarowy jest nadal ograniczony do następujących przejść granicznych: • Bregana i Macelj (HR / SI) • Gorican i Dubosevica (HR / HU) • Gradiska, Samac i Nova Sela (HR / BA) • Bajakowo (RS). W regionie o kodzie pocztowym 22243 możliwe są tylko dostawy żywności i lekarstw.

 

WĘGRY:

Godzina policyjna została przedłużona na czas nieokreślony.

Transport drogowy: możliwy jest bezpośredni transport z / do Włoch. Ze względu na korki na granicy z Rumunią i Serbią należy się spodziewać opóźnień. Również na granicach zachodnich przy wjeździe do kraju są dłuższe czasy oczekiwania. Przepływ towarów między Austrią a Węgrami jest możliwy na wyznaczonych przejściach granicznych.

 

REPUBLIKA CZESKA:

Stan wyjątkowy został przedłużony do 30 kwietnia.

Transport drogowy:  wszystkie transporty towarowe do i z Czech są możliwe, jednak należy spodziewać się opóźnień na granicach ze względu na przeprowadzane kontrole zdrowia. Czasy jazdy i okresy odpoczynku kierowców zostały zawieszone do 31 maja. Ponadto zniesiono zakaz prowadzenia ciężarówek w niedzielę.

 

UKRAINA:

Transport drogowy: przepływ towarów przez granice jest możliwy. 19 przejść granicznych jest otwartych dla przepływu osób i towarów.

 

ROSJA:

Granice dla frachtu morskiego są otwarte.

Transport lotniczy : od 27 marca 2020 r. loty pasażerskie i czarterowe są całkowicie zawieszone Loty towarowe są wyłączone z tego zakazu.

Transport drogowy : od 30 marca 2020 r. granice Rosji są zamknięte z wyjątkiem transportów żywności i leków.

Kolej: rosyjskie koleje zawieszają linię między Moskwą a Sokhumi w Abchazji.

 

USA:

Gubernator Teksasu ogłosił, że detaliści, będą mogli ponownie otworzyć sklepy 24 kwietnia, ale żaden konsument nie będzie mógł wejść do sklepu (Retail to go)

Transport samochodowy: tej chwili nie ma ograniczeń dotyczących krajowych przewozów towarowych.HISZPANIA:

Stan wyjątkowy obowiązuje do 9 maja, ale niektóre biznesy otrzymały zgodę na otwarcie 13 kwietnia.

Transport drogowy: ograniczenia dotyczące prowadzenia pojazdów i okresów odpoczynku dla kierowców ciężarówek zostały zniesione, kontrole graniczne zostaną przedłużone do 15 maja. Od 14 kwietnia przejście graniczne Bielsa - Aragnouet zostało na stałe zamknięte.

Porty i lotniska działają.

 

PORTUGALIA:

Transport lotniczy : loty z portów lotniczych w Lizbonie i Porto dla pasażerów do / z Luandy; Wyspy Zielonego Przylądka, Wyspy Świętego Tomasza i Książęca, Hiszpania, Włochy, Chiny i USA zostały anulowane. Transport towarów odbywa się lotami czarterowymi.

Transport morski: od 1 kwietnia wszystkie firmy importowe i eksportowe powróciły do ​​normalnej działalności.

Transport drogowy: otwarte są następujące przejścia graniczne z Hiszpanią: Quintanilha, Tui, Vilar Formoso, Elvas, Castro Marim, Vila Verde de Raia (Chaves), Monfortinho (Castelo Branco), Marvão (Portalegre) i Vila Verde de Ficalho (Beja).

 

FRANCJA:

Rząd zamierza rozpocząć zniesienie blokady 11 maja.

Transport morski: dostępny, magazyny i służby celne działają.

Transport lotniczy: lotnisko CDG Paris jest otwarte.

Transport drogowy: w obecnej chwili nie ma żadnych znanych ograniczeń dotyczących transportu towarów w obrębie Francji. Nie ma również problemów z wjazdem i wyjazdem do kraju w przypadku transportu towarów.

 

WŁOCHY:

Rozważane jest zwolnienie z blokady po 3 maja, niektóre firmy zostały ponownie otwarte od 7 kwietnia.

Transport drogowy: wszystkie zakazy jazdy powyżej 7,5 tony na wszystkich drogach poza obszarami miejskimi zostały zawieszone do 3 maja.

 

SZWAJCARIA:

Niektóre firmy zostaną ponownie otwarte 27 kwietnia.

Obsługa krajowej dystrybucji, importu i eksportu jest nadal na wysokim poziomie.

Transport drogowy:  transport towarów i osoby dojeżdżające do pracy przez granicę mogą przekroczyć granicę szwajcarską i powrócić do Austrii bez ograniczeń.

 

GRECJA:

Blokada kraju została przedłużona do 15 maja.

Transport morski: armatorzy pracują zdalnie, Urząd celny działa w wolniejszym tempie.

Transport drogowy: rząd zawiesił zakazy prowadzenia ciężarówek w dni świąteczne w tym 1 maja. 

 

NIEMCY:

Pierwsze kroki związane z łagodzenie blokady nastąpiły już 20 kwietnia.

Transport morski: działa dobrze oprócz kilku pustych rejsów (blank sailingów).

Transport drogowy: 16 marca Niemcy częściowo zamknęły swoje granice z Francją, Szwajcarią, Luksemburgiem, Austrią i Danią. Weekendowe zakazy ruchu ciężarówek zostały złagodzone.

Transport kolejowy: została zmniejszona liczba pociągów ze względu na małą ilość ładunku

Transport lotniczy: wolumen ładunku jest o 8% niższy niż w poprzednim roku.

Transport drogowy: obsługa transportu towarów jest dostosowana do ograniczeń krajów przyjmujących, w szczególności Francji i Włoch.

 

HOLANDIA:

Transport morski:  port działa bez ograniczeń, wysyłki na Daleki i Środkowy Wschód są zarezerwowane do 1 tygodnia maja, występuje duży problem z dostępnością kontenerów pod eksport.

Transport lotniczy: przestrzeń ładunkowa jest ograniczona,  priorytet mają ładunki medyczne

Transport drogowy:  rząd postanowił zawiesić ograniczenia dla czasu prowadzenia pojazdu i okresu odpoczynku kierowców ciężarówek do 1 czerwca.

 

AUSTRIA:

Niektóre firmy otrzymały zezwolenia na ponowne otwarcie już 13 kwietnia.

Granice są zamknięte dla pasażerów, ale otwarte na przepływ towarów. 

Austria ponownie wprowadziła tymczasowe kontrole graniczne z Włochami. Zakaz weekendowego prowadzenia pojazdów ciężarowych o masie przekraczającej 7,5 tony został zawieszony do 17 maja.

 

WIELKA BRYTANIA: 

W Wielkiej Brytanii od 23 marca obowiązują godziny policyjne.

Transport morski : brak problemów z importem towarów. Departament Transportu ogłosił, że „wszystkie” ładunki muszą nadal się przemieszczać, nie tylko żywność i zaopatrzenie medyczne. Na rynku brakuje kontenerów 20 '.

Transport lotniczy: loty pasażerskie i towarowe nadal działają w pełni, z powodu braku przepustowości komercyjnego transportu lotniczego Wielka Brytania obserwuje wzrost zapotrzebowania na czarterowe statki powietrzne w imporcie.

Transport drogowy: opłaty drogowe w Londynie zostały zawieszone do odwołania. Obejmuje to opłatę za zator i ULEZ w Londynie. 

Rząd nakazał zamknięcie wszystkich przedsiębiorstw nie mających krytycznego znaczenia  dla systemu. Przepływ towarów jest nadal dozwolony.

 

FILIPINY:

Blokada kraju przedłużona do 15 maja.

Transport lotniczy: loty linii Cebu Pacific i Cabgo są odwołane do 15 maja, bardzo ograniczone połączenia lotnicze z Manili.
Aktualizacja z dnia 22.04.2020

 

KUWEJT:

Loty towarowe są nadal obsługiwane przez Turkish, Qatar Airways, Cargo Lux i DHL. Kuwejckie służby celne pracują w ograniczonych godzinach.

Od 23 marca, przejścia na granicy Kuwejtu i Saudii są ograniczone do przemieszczania tylko podstawowych towarów, takich jak żywność i artykuły medyczne. Władze graniczne zalecają przemieszczanie innych produktów drogą morską lub powietrzną.

 

INDIE:

Od 20 kwietnia władze kraju rozpoczęły łagodzenie ograniczeń w celu ożywienia produkcji i rolnictwa na obszarach wiejskich. Ruszyła także działalność fabryk.

Od 15 kwietnia porty morskie i terminale lądowe są otwarte dla transportu ładunków.  Transport kolejowy towarów i przesyłek jest dozwolony.

W transporcie lotniczym od 15 kwietnia dozwolone jest korzystanie z portów lotniczych i związanych z nimi urządzeń do transportu lotniczego w celu przemieszczania ładunków, udzielania pomocy i ewakuacji.

Od tego samego dnia dozwolony jest transgraniczny transport lądowy podstawowych towarów, w tym produktów naftowych, LPG, produktów spożywczych i artykułów medycznych

 

TUNEZJA:

Blokada kraju została przedłużona do 4 maja.

 

KENIA:

Port Mombasa działa, jednak realizuje obowiązkową inspekcję statków przez portowe służby ds. zdrowia.

Obserwuje się ograniczoną ilość zawinięć statków głównie z Dalekiego Wschodu i Europy, co skutkuje problemami z dostępem kontenerów pod wysyłki eksportowe.

 

ETIOPIA:

Loty towarowe są realizowane, ale ich pojemność ładunkowa zmniejsza się z powodu anulacji lotów.

Statki towarowe są obsługiwane w miarę możliwości z powodu występujących zatorów. Opłata za obsługę terminalu została zniesiona dla całego eksportu z Etiopii na dwa miesiące począwszy od 16 kwietnia 2020 r.

 

BURKINA FASO:

Loty towarowe w dalszym ciągu są realizowane.  Operacje morskie realizowane bez większych utrudnień.

 

USA:

Port Virginia tymczasowo wstrzymuje działalność w terminalu morskim w Portsmouth (PMT) począwszy od 4 maja.

 

TURCJA:

Import produktów zwierzęcych i produktów odzwierzęcych z Chin jest zawieszony. Przeładunki w Turcji podlegają kontroli.

 

FILIPINY:

Jest duża kongestia w portach. Zaleca się przekierowanie ładunku do innego portu lub jak najszybsze zorganizowanie odbioru przychodzących kontenerów.  Armatorzy wprowadzają opłatę z tytułu kongestii dla kontenerów typu reefer.

 

HONG-KONG:

Linie lotnicze Intra-Asia są przeciążone z powodu zapotrzebowania na loty z Południowych Chin.

 

 

Aktualizacja z dnia 21.04.2020

BANGLADESZ:

Rząd Bangladeszu ogłosił, że cały kraj jest zagrożony pandemią koronawirusa, ponieważ infekcja rozprzestrzeniła się obecnie na różne części kraju.

Fabryki odzieży (RMG) w całym kraju pozostaną zamknięte do 26 kwietnia. Jednakże premier zapowiedział, że niektóre fabryki gotowej odzieży (RMG) mogą wznowić działalność z ograniczoną liczbą pracowników, po zapewnieniu im odpowiednich środków zabezpieczających zdrowie, bezpieczeństwo, zakwaterowanie i środki transportu.

Dwa miliony gospodarstw domowych w Bangladeszu są uzależnione od sektora odzieżowego, który bardzo ucierpiał z powodu epidemii. Eksport spadł o 84% w pierwszej połowie kwietnia, ponieważ jak wskazują dane właścicieli fabryk zamówienia warte 3 miliardy dolarów zostały anulowane lub zawieszone.

Tysiące pracowników przemysłu odzieżowego demonstrowało w ubiegłym tygodniu w Dhace i w strefach przemysłowych w całym Bangladeszu, żądając zaległych wynagrodzeń i protestując przeciwko rozwiązaniu stosunku pracy i zwolnieniom. Szacuje się, że dzień wcześniej demonstrowało również 20 000 pracowników przemysłu odzieżowego.

Według producentów z Bangladeszu, zchodnie marki odzieżowe, które zgodziły się nie anulować zamówień z powodu epidemii koronawirusa, domagają się obniżenia cen do 50%.

Transport morski:

Kongestia w porcie Chittatong utrudnia codzienną pracę portu. Władze zdecydowały, że obce statki przejdą w ciągu 16 dni kwarantannę w wyznaczonym obszarze na zewnątrz portu, dedykowanym dla kwarantanny COVID-19. Na dziś w miejscu cumowania w porcie przebywa 10 statków, a poza portem 36 statków.

Niektóre statki mają wydłużony czas przebywania w porcie Chittagong i pozostają w nim dłużej niż 3 dni z powodu powolnego przemieszczania się kontenerów importowych i eksportowych. Jest to efekt zamknięcia kraju do 25 kwietnia.

Ruch kontenerów importowych i pustych na depotach jest spowolniony.

Wyładunek w imporcie jest poważnie utrudniony ze względu na ograniczoną ilość miejsca w porcie. Na chwilę obecną około 45 000+ kontenerów importowych zalega na terminalu w Chittagong. Importerzy starają się odbierać swoje towary z portu, ale jest to bardzo utrudnione.

COVID-19 wpływa na operacje depotowe, które realizowane są według harmonogramu pracy od 9:00 do 17:00. Wydajność każdego z magazynów zmniejszyła się i mają one trudności z rozładunkiem i załadunkiem ładunku na statki.

Według danych agencji żeglugowych import ładunków w kontenerach przez port w lutym spadł o 16,7% procent do 20% (108 718 TEU) w stosunku do poprzedniego miesiąca. Łącznie w lutym do portu przybyły 134 kontenerowce, podczas gdy w styczniu było ich 154.

Powolna obsługa towarów importowanych w Chittagong spowodowała kongestię w porcie i długie kolejki statków. Statki są teraz zmuszone czekać na zewnętrznej redzie od 7 do 8 dni, a zatem operatorzy liczą ogromne straty, ponieważ muszą ponosić dodatkową opłatę w wysokości od 10 000 do 16 000 dolarów za każdy dzień kiedy statek jest wyłączony z pracy.

Transport lotniczy:

Bangladescy eksporterzy owoców morza korzystają z nowego połączenia towarowego do Chin między Dhaką a północno-zachodnim chińskim miastem Xi'an. Trasa będzie obsługiwana przez chińskie linie lotnicze YTO Airlines sześć razy w tygodniu za pomocą Boeinga 737.

Import i eksport we frachcie lotniczym drastycznie zmalał. Standardowa ilość towarów eksportowana przez lotnisko w Dace spadła z 800 ton do 50 ton, z kolei w porcie lotniczym Hazrat ilość ta spadła z 600 ton towarów do 250 ton.

Na lotnisku są również odczuwalne zmiany związane z powolnym dostarczaniem towarów z powodu trwającego w całym kraju zlecenia kontroli ruchu. Chociaż codziennie gromadzi się tam około 250 ton towarów, to dostarczane jest tylko 50 ton.

 

PAKISTAN:

Rząd Pakistanu ogłosił przedłużenie blokady do 30 kwietnia, jednocześnie znoszone są stopniowo ograniczenia w usługach takich jak zakłady fryzjerskie, krawieckie, hydrauliczne, warsztaty itp.

Fabryki w niektórych miastach mogą kontynuować swoją działalność, natomiast przedsiębiorstwa w Karachi muszą ubiegać się o pozwolenie na otwarcie od TDAP (Urząd ds. Rozwoju Handlu w Pakistanie) i przedłożyć do urzędu listę oczekujących zamówień. Wiele fabryk uzyskało już zgodę na wznowienie pracy i powinno rozpocząć działalność w tym tygodniu.

Port, lotniska, CFS i służby celne nadal działają bez żadnych problemów. Nasz agent EFL Pakistan pracuje obecnie w pełnym składzie, w systemie zmianowym i jest dostępny przez całą dobę, aby sprawnie obsługiwać przesyłki.

Zdarza się, że statki, które serwisowo zawijają do Indii i Pakistanu omijają porty w Pakistanie, bo armatorzy anulowali wyjścia statków w związku z godziną policyjną w Indiach.

Należy pamiętać, że 24 kwietnia rozpocznie się Ramadan, co oznacza krótsze godziny pracy, nawet po złagodzeniu wszystkich obostrzeń spowodowanych pandemią.

 

Aktualizacja z dnia 16.04.2020

BANGLADESZ:

W zeszłym tygodniu rząd Bangladeszu przedłużył do 25 kwietnia trwające zamknięcie wszystkich urzędów publicznych i prywatnych, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa.

Urząd Lotnictwa Cywilnego Bangladeszu przedłużył w sobotę zawieszenie wszystkich międzynarodowych i krajowych lotów do 30 kwietnia.

Co najmniej 15 międzynarodowych sieci handlowych i marek odzieżowych zapewniło producentów odzieży z Bangladeszu, że będą przyjmować przesyłki, które zostały wcześniej zamówione, starając się pomóc eksporterom tego kraju w radzeniu sobie ze skutkami koronawirusa. Wśród nich znajdują się marki takie jak: H&M, Inditex, PVH, Target, Kiabi, M&S, C&A, Tom Taylor, KappAhl, Benetton, Decathelon, Primark, Puma, czy Tesco.

Dostawcy z sześciu głównych krajów eksportujących odzież, w tym Bangladeszu i Chin, w zeszłym tygodniu wezwali globalne marki i sieci handlowe do przyjmowania dostaw odzieży na podstawie ich zamówień po uzgodnionych cenach.

Transport morski:

Władze portu Chattagram ograniczyły ruch statków dowozowych do portu, aby zmniejszyć zatory w porcie. W ciągu jednego dnia mogą cumować tylko 2 statki dowozowe.

Zarząd portu w Chattagram zrzekł się opłaty za składowanie kontenerów, które zostaną zwolnione  w czasie trwające blokady kraju ogłoszonej przez rząd

Klienci korzystający z portu w Chattagram w Bangladeszu otrzymali w zeszłym tygodniu mieszane informacje - rząd zrzekł się wszystkich opłat za składowanie, ponieważ kontenery piętrzą się i zajmują miejsce w porcie, ale armatorzy pobierają dodatkowe opłaty z powodu braku miejsca do podłączenia kontenerów reeferowych.

Handel zagraniczny kraju za pośrednictwem portu morskiego Chattagram znacznie wzrósł w marcu, ponieważ przedsiębiorstwa tego kraju próbowały sfinalizować swoje wysyłki eksportowe i importowe przed pojawieniem się koronawirusa.

Transport lotniczy:

Z powodu małej ilości ładunku do przewozu linie lotnicze QR (Qatar Airways) skasowały połączenie z 16 kwietnia. Wiele innych linii lotnicznych również skasowało loty w związku z niskim popytem.

Etihad Cargo planuje wylot samolotu towarowego 19 kwietnia, przyjmuje towary do załadunku na ten rejs.

Rządowe embargo na loty pasażerskie z wyjątkiem lotów z Chin zostało przedłużone do 30 kwietnia 2020 r. Tylko CZ (China Southern) i BS (US Bangla Airline) obsługują loty PAX. Singapore Airlines w dniu 22 kwietnia będzie obsługiwać jeden czarterowy lot pasażerski.

US-Bangla Airlines otrzymały zgodę Urzędu Lotnictwa Cywilnego Bangladeszu (CAAB) na obsługę lotów towarowych, import sprzętu medycznego i eksport towarów w związku z trwającym kryzysem związanym z koronaawirusem

Transport ładunków na lotniskach jest bardzo wolny, wolumen ekportowy jest niewielki. Wydajność portów lotniczych zmniejszyła się do 80-85% w porównaniu do sytuacji sprzed pandemii, ale stawki frachtowe wzrosły o nawet 200%.

 

Aktualizacja z dnia 14.04.2020

INDIE:

Rząd Indii przedłuża blokadę kraju do 03.05.
Jednocześnie spodziewane jest luzowanie ograniczeń w branżach dotyczących podstawowych usług, większe zniesienie ograniczeń jest rozważane po 20.04 dla rejonów, w których rozprzestrzenianie się wirusa jest niewielkie.

Koleje Indyjskie wprowadziły specjalne połączenia towarowe w celu poprawy dostępności podstawowych towarów dla obywateli, przemysłu i rolnictwa.

 

ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE:

Wprowadzono zakaz importu drobiu z Karoliny Południowej (USA).

Linie Emirates planują uruchomienie obsługi połączeń pasażerskich do Dżakarty, Manili, Tajpej, Chicago, Tunisu, Algierii i Kabulu, oprócz już realizowanych połączeń do Londynu i Frankfurtu. Wznowiona została obsługa na terminalu DXB 3.

Etihad Airways ogłosiły serię specjalnych lotów pasażerskich z Abu Zabi do Brukseli, Dublina, Londynu Heathrow, Tokio Narita i Zurychu, oprócz tych, które zostały uruchomione wcześniej (do Amsterdamu, Dżakarty, Manili, Melbourne, Seulu Incheon i Singapuru).

Przewoźnik Flydubai otworzył rezerwacje na loty repatriacyjne do 13 krajów. Jednak wszystkie te loty podlegają zatwierdzeniu przez rząd. Rezerwacje są dostępne dla mieszkańców i gości z Azerbejdżanu, Bułgarii, Chorwacji, Gruzji, Iraku, Iranu, Kirgistanu, Rumunii, Rosji, Serbii, Tadżykistanu, Ukrainy i Uzbekistanu.

 

IZRAEL:

Port lotniczy działa operacyjnie, jednak występuje problem z brakiem przepustowości i brakiem miejsc, co przekłada się na wysokie stawki frachtu.

 

STANY ZJEDNOCZONE:

Federalna Agencja Zarządzania Kryzysowego zakazała wywozu środków ochrony własnej bez zezwolenia.

 

FILIPINY:

Transport lotniczy - została ograniczona ilość wylotów z Manili.

 

 

Aktualizacja z dnia 10.04.2020

ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE:

Armator ONE wprowadza nowe zasady dla wpływających kontenerów – dokumenty należy składać nie później niż 28 godzin przed zacumowaniem statku. Wszystkie dostarczone ładunki muszą zostać podjęte w ciągu 3 dni. Niezastosowanie się spowoduje, że armator przewiezie kontener na depot i obciąży klienta tymi kosztami

Targi EXPO2020 będą opóźnione o rok, odbędą się 21.04.2021

Nowa oferta przewoźnika MSC we frachcie morskim:

MSC Carrier oferuje składowanie kontenerów w 8 węzłach przeładunkowych - z Gioia Tauro we Włoszech i „freeportem” na Bahamach - w Azji, na Bliskim Wschodzie, w Europie, Afryce i obu Amerykach, dzięki czemu towary będą mogły być wysłane w pobliże miejsca przeznaczenia tak szybko, jak to możliwe, zapewniając Państwu łatwiejszy przepływ ładunków.

Emiraty wznowiły loty specjalne. Pierwszy samolot wystartował z Dubaju w poniedziałek 6 kwietnia i wylądował we Frankfurcie. Serwis ten będzie też zawijał do Londynu, Paryża, Bruksela i Zurychu.

Etihad Airways oferuje kolejne, specjalne loty z Abu Zabi do Melbourne i Amsterdamu. Loty te wspierają "program bezpieczeństwa żywnościowego ZEA" poprzez wykorzystanie zdolności przewozowych samolotów pasażerskich do przewozu ładunków. Ponadto Etihad obsługuje również loty do Seulu, Manili i Dżakarty.

FlyDubai rozpoczyna od przyszłego tygodnia rezerwację biletów do Indii i Pakistanu, jednak wznowienie tych lotów do obu krajów nadal wymaga zatwierdzenia przez rząd jako loty repatriacyjne.

 

INDIE:

Armatorzy Maersk / MSC / CMA, Hapag Lloyd i Cosco zaczęli omijać port Nhava Shera & Mundra, ponieważ nie odbywają się tam odprawy eksportowe i importowe.

Armatorzy ONE, Safmarine & OOCL oferują okres wolny od kosztów detetnion od 25 marca do 14 kwietnia 2020 r. - MSC & Maersk oferują okres wolny od kosztów detetnion od 25 marca do 7 kwietnia 2020 r.

Transport kolejowy realizowany standardowo w Bombaju, Vizag, Mundry, Bangaluru, Hajdarabad i Kalkucie.

We frachcie lotniczym realizowane są wyłącznie przesyłki medyczne. Air India zawiesza wszystkie rezerwacje lotów do 30 kwietnia.

 

PAKISTAN:

Transport lotniczy nadal funkcjonuje, mimo ograniczonej ilości ładunków i wysokich stawek frachtowych.
We frachcie morskim widoczne są oznaki spowolnienia spowodowane 21-dniową blokadą w Indiach.

 

IZRAEL:

Porty pozostają w pełni aktywne, nie występują braki w kontenerach, wszystkie towary mają pozwolenie na transport.

Również lotnisko pozostaje w pełni funkcjonujące. Obserwuje się zwiększoną aktywność, rosną stawki. Problemem natomiast jest brak miejsca.

Odprawy celne są realizowane normalnie.

Transfer kolejowy między Ashdod i Hajfą jest zawieszony.

 

KATAR:

Qatar Airways zwiększają zdolności przewozowe frachtowców, wykorzystując samoloty towarowe i pasażerskie w trybie „cargo only”, aby zaspokoić duże zapotrzebowanie na transport świeżych produktów i mięsa, farmaceutyków i ładunków ogólnych w Australii, Indiach, Kuwejcie, Omanie i Holandii.

 

TUNEZJA:

We frachcie morskim stosuje się pierwszeństwo dla załadunku i przewozu produktów medycznych, spożywczych lub wymagających trybu priorytetowego.

Granica z Algierią jest zamknięta dla ruchu samochodów ciężarowych.

 

NIGERIA:

Lagos, Abudża i Ogun są zamknięte. Wszystkie lotniska wewnętrzne są zamknięte zarówno dla pasażerów, jak i dla transportów cargo.

We frachcie morskim realizowane są operacje dla niezbędnych ładunków.

 

DŻIBUTI:

Lotnisko w Dżibuti jest zamknięte od 17 marca, z wyłączeniem lotów towarowych i wojskowych. Port nadal działa 24/7, ale jego wydajność spadła. Granica między Etiopią a Dżibuti jest zamknięta, ruch ładunków jest dozwolony.

 

KENIA:

Rząd kenijski zaprzestał przywozu używanej odzieży i obuwia.

 

USA:

Ambasada i konsulaty spodziewają się opóźnień w kwestiach związanych z dokumentacją z powodu braku personelu.

 

KANADA:

IAG cargo uruchamia dodatkowy lot z codziennym serwisem w Toronto od 8 kwietnia. Stawki frachtu lotniczego gwałtownie wzrastają, ponieważ przewoźnicy zrezygnowali z zakontraktowanych stawek. Klienci muszą podejmować szybko decyzje odnośnie rezerwacji miejsca.

 

FILIPINY:

W porcie w Manili występuje kongestia w związku z ogromną ilością kontenerów, które utknęły na terminalach z powodu blokady. MSC zostało poproszone o nie rozładowywanie reeferów.

 

 

Aktualizacja z dnia 07.04.2020

BANGLADESZ:

Rząd przedłużył czas wolny od pracy do 14 kwietnia. Fabryki są do tego czasu zamknięte z wyjątkiem kilku produkujących maski i produkty pierwszej potrzeby. Sklepy są zamknięte do 09 kwietnia z wyjątkiem sklepów z żywnością i aptek.

Magazyny i terminale pracują, ale ich produktywność jest ograniczona, brakuje siły roboczej. W porcie jest kongestia ponieważ importerzy mają problem ze zwolnieniem i podjęciem swojego towaru. Służby celne pracują w ograniczonym składzie, mają krótszy czas pracy. Statki pływają nieregularnie.

Większość linii lotniczych zawiesiła/ opóźniła loty. Tylko 5 przewoźników lotniczych operuje, liczba lotów jest zmniejszona i uzależniona od dostępności towaru.

Transport lądowy odbywa się w ograniczonym zakresie, jest problem z brakiem kierowców.

 

Aktualizacja z dnia 06.04.2020 - przegląd informacji ze świata:

RPA:

Na terminalu kontenerowym Durban Pier 2 obsługiwane są 2 nabrzeża dla operacji morskich. DCT Pier 1, NCT, PECT i CTCT będą obsługiwały wyłącznie po jednym nabrzeżu. Pierwszeństwo w obsłudze mają kontenery z towarem o znaczeniu strategicznym, kontenery z pozostałymi ładunkami są przewożone przez armatorów z terminala na depot. Ładunki nie zakwalifikowane jako strategiczne nie mogą być przewożone drogą lądową.

We frachcie lotniczym Durban nie przyjmuje żadnych ładunków, port lotniczy w Johannesburgu przyjmuje tylko rezerwacje ładunków strategicznych.

 

NIGERIA:


Miasta Lagos, Lagos, Abudża i Ogun pozostają zamknięte.

Wszystkie lotniska międzynarodowe pozostają zamknięte zarówno dla pasażerów, jak i dla ładunków cargo, z wyłączeniem transportów o znaczeniu strategicznym. We frachcie morskim realizowane są operacje dla niezbędnych ładunków.

 

DŻIBUTI:

Lotnisko w Dżibuti zamknięte od 17 marca – transporty cargo i wojskowe są realizowane.
Port działa w trybie 24/7, ale z ograniczoną wydajnością.

 

KAZACHSTAN:

Zakaz eksportu mąki pszennej, również marchwi, cukru i ziemniaków.

 

SERBIA:

Zakaz eksportu oleju słonecznikowego.

 

ROSJA:

Granice dla przewozów towarowych są otwarte. Loty pasażerskie i czarterowe są zawieszone od 27 marca, przy czym loty towarowe są wyłączone z zakazu i realizowane normalnie.

 

USA:

Porty w Seattle i Tacoma nadal działają normalnie, ale z ograniczoną wydajnością. USA łagodzi przepisy dotyczące taryf importowych na chińskie artykuły medyczne. Występuje niedobór sprzętu kontenerowego w rejonie środkowo-zachodnim USA i Zatoki Perskiej. Importerzy północnoamerykańscy kasują bukingi, opóźniając wysyłki ładunków do Azji. Terminal Baltimore zamyka się 6 i 7 kwietnia ze względu na spadek wolumenu. Port Long Beach jest otwarty i działa bez zakłóceń.

 

BRAZYLIA:

Samoloty towarowe odbywają loty, ale jest ich niewiele, co wpływa na wysokie stawki frachtu lotniczego.
Odprawy celne realizowane są z ograniczoną wydajnością ze względu na kwarantannę – każdy ładunek musi przejść inspekcję celną, zwolnienia realizowane są w ciągu średnio 5 dni.
Występują opóźnienia we frachcie morskim, ze względu na ograniczoną wydajność terminali.

 

KANADA:

British Airways zawieszają wszystkie loty do i z Kanady do odwołania. Stawki frachtu lotniczego rosną w miarę jak przewoźnicy rezygnują z zakontraktowanych stawek. Transport towarów jest nadal możliwy.

 

AUSTRALIA:

Wszystkie loty pasażerskie są odwołane. Loty cargo są obsługiwane przez Sydney i Melbourne, tylko przesyłki cargo Brisbane lądują w Sydney i stamtąd przewożone są do Brisbane.

W transporcie morskim, port Brisbane nadal działa. Przewoźnicy decydują się zawijać do portów Melbourne / Sydney przed Brisbane na swoich trasach z Chin. Większe statki są teraz ponownie obsługiwane od czasu początkowego zamknięcia Chin. Rząd australijski nałożył obowiązek rejestracji na importowane środki ochrony osobistej takie jak rękawice, maski, kombinezony itp.

 

WIETNAM:

Wszystkie wietnamskie linie lotnicze wstrzymały swoje loty, pozostałe linie lotnicze zredukowały ilość połączeń i podniosły stawki.  Transport morski poza transportem żywności został wstrzymany. Eksport ryżu do Chin i Filipin został zakazany przez rząd. Zamknięte są granice z Kambodżą, Laosem i Chinami.

 

MALEZJA:

Porty morskie / lotniska / Urząd Celny i terminale są otwarte. Transport działa, jednak nie ma zgody co do tego, czy usługi logistyczne / transport / magazynowanie są uważane za usługi podstawowe. Towary muszą znajdować się na zatwierdzonej liście, aby mogły być przemieszczane z portów - dopuszcza się przywóz podstawowych artykułów spożywczych, produktów rolnych, artykułów gospodarstwa domowego i produktów farmaceutycznych. Występuje ograniczona ilość miejsc dla transportu lotniczego.

 

TAJWAN:

Transport morski jest realizowany normalnie. Stawki lotnicze w exporcie wzrosną od 6.04 ze względu na spadek dostępnego miejsca transportowego i wprowadzone ograniczenia.

 

CHINY:

Powracają do normalnego trybu pracy. Połączenia transportowe poza miastem Wuhan mają zostać ponownie otwarte od 8 kwietnia. Chińskie stowarzyszenie portów podkreśla, że nie ma żadnych ograniczeń w normalnej działalności operacyjnej dla zawinięć statków.

 

JAPONIA:

Nie notuje się zmian w transporcie towarów.

 

SINGAPUR:

Granica między Singapurem a Malezją jest nadal zamknięta. Transport towarów o znaczeniu podstawowym, takich jak leki, surowce i żywność, jest nadal dozwolony.

 

FILIPINY:

Rząd zamknął granice kraju od 17 marca do 14 kwietnia. Zakaz obejmuje również transport lotniczy. Wznowienie lotów ma nastąpić 15 kwietnia. Międzynarodowy terminal Manili (MICP) jest całkowicie zamknięty na 3 tygodnie (od 25 marca), więc operacje realizowane są przez Port Manila (POM).

 

EUROPA:

Maersk informuje o spadku popytu, w związku z czym w 14. tygodniu rejs AE1 z Azji Dalekowschodniej został oznaczony jako blank sailing, a w 19. tygodniu powróci z Europy Północnej.

 

TURCJA:

Anulowane zostały wszystkie loty do/z 68 krajów. Fracht morski realizowany jest w normalnym trybie.

 

HISZPANIA:

Od 30 marca rząd Hiszpanii ogłosił całkowite wstrzymanie działalności nie uważanej za niezbędną do 13 kwietnia - logistyka znajduje się na tej liście działalności, dlatego OL Hiszpania kontynuuje pracę. Działają porty i lotniska.

 

FRANCJA:

Operacje oceaniczne są nadal realizowane, magazyn i służby celne działają normalnie. Loty PAX zostały częściowo lub całkowicie odwołane – dostępnym rozwiązaniem pozostają loty cargo.

 

SZWAJCARIA:

Obsługa dystrybucji krajowej, jak również importu i eksportu jest nadal na wysokim poziomie wydajności.

 

GRECJA:

Przewoźnicy pracujący zdalnie. Urząd Celny pracuje, choć z ograniczoną wydajnością.

 

DANIA:

90% linii lotniczych nie działa. Wiele linii lotniczych przyjmuje rezerwacje tylko po opłaceniu stawek ekspresowych. Fracht morski jest realizowany utrudnieniami z powodu wielu skasowanych sailingów.

 

NIEMCY:

Fracht morski realizowany jest w normalnym trybie, występują blank sailingi.

 

HOLANDIA:

Fracht morski realizowany jest w normalnym trybie pomimo problemów z miejscem.
Transport lotniczy jest również realizowany, obserwowany jest znaczny wzrost cen.

 

BELGIA:

Stawki frachtu lotniczego wzrosły o 500-1000%, pierwszeństwo mają dostawy medyczne. Wysyłki morskie na Bliski i Daleki Wschód są realizowane, ale jest występuje problem z dostępnym miejscem. Armatorzy mają pełne obłożenie do 2-3 tygodnia maja.

 

WIELKA BRYTANIA:

We frachcie morskim nie występują żadne ograniczenia w imporcie ładunków. Departament Transportu tego kraju ogłosił, że "wszystkie" ładunki muszą być nadal przewożone ( nie tylko żywność i artykuły medyczne). Występuje brak kontenerów typu 20'. Nadal obsługiwane są cotygodniowe połączenia LCL do Dubaju z FXT. Pojawiają się trudności z powodu mniejszej liczby przewoźników na drogach. Magazyny importerów mogą być zamknięte.
Loty pasażerskie i cargo są w dalszym ciągu realizowane, ale występują ograniczenia w ładowności.

 

SŁOWENIA:

Długi czas oczekiwania kierowców na granicy z Chorwacją.

 

SŁOWACJA:

Kontrole wszystkich ciężarówek przekraczających granice. Węgry wkrótce zamykają granicę ze Słowacją z wykluczeniem przewozów jedzenia i lekarstw.

 

WĘGRY:

Ponownie możliwy jest bezpośredni transport z/do Włoch/ możliwe opóźnienia w ruchu. Przy czym dla Kierowców z Włoch wprowadzono trwającą kilka dni procedurę kwarantanny.

 

CZECHY:

Transport towarów jest nadal możliwy pomimo zamknięcia granicy. Wschodnia część kraju jest pod kwarantanną.

 

 

Aktualizacja z dnia 03.04.2020 - przegląd informacji ze świata:

 

ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE

Blokada Dubaju przedłużona do 5 kwietnia.

Emiraty uzyskały zgodę na uruchomienie od 06 kwietnia ograniczonej ilości lotów pasażerskich, w celu wspierania handlu i społeczności. Wszystkie operacje cargo zostaną przeniesione z lotniska DWC do lotniska DXB.

Przepływ ładunków drobnicowych LCL uległ spowolnieniu, dlatego w przypadkach szybszych odpraw polecane są wysyłki FCL lub transport lotniczy.

Armatorzy Hapag Lloyd / Maersk / ONE / OOCL / Evergreen / PIL oraz wszyscy przewoźnicy pracują w skróconym czasie pracy do godziny 13:00.

 

INDIE:

Transport transgraniczny w Mumbai, z wyjątkiem transportu towarów o znaczeniu strategicznym, został zawieszony.

Kontenery utknęły na Jawaharlal Nehru z powodu poważnego niedoboru kierowców ciężarówek i problemów z możliwościami przewozowymi. Występują opóźnienia statków do portów - Nhava Sheva (24 godziny do 4 dni),  Pipavav (4 dni),  Chennai (3 dni).

W transporcie lotniczym realizowane są wyłącznie pilne przesyłki eksportowe o przeznaczeniu medycznym.

 

SRI LANKA:

Linie lotnicze SriLanki zawieszają działalność od 8 do 21 kwietnia.

 

PAKISTAN:

Pasażerskie loty międzynarodowe zostały odwołane do 4 kwietnia, jednak loty cargo będą nadal realizowane. Większe przesyłki lotnicze zaleca się planować jako morsko-lotnicze przez Dubaj ZEA lub Salah w Omanie.

Fracht morski jest realizowany bez problemów.

 

TAJLANDIA:

Loty pasażerskie zostały odwołane, większość przesyłek cargo realizowana jest przez loty czarterowe.

Transport morski realizowany jest bez przeszkód, jednak zdarzają się blank sailingi.

 

JORDAN:

Wszystkie granice kraju pozostają zamknięte.

Port Aqaba funkcjonuje normalnie i wydłuża okres bezpłatnego magazynowania z 6 do 14 dni dla importerów (obowiązujące od 17 marca przez 2 miesiące).

 

IZRAEL:

Występuję niedobór siły roboczej na rynku frachtu lotniczego. Natomiast porty morskie, przewoźnicy lądowi, magazyny i służby celne są w pełni funkcjonalne i zwiększają odpowiednio ilość personelu podążając za potrzebami rynu.

 

KATAR:

Występują opóźnienia w pracy portu i lotniska.

 

TUNEZJA:

Operacje w transporcie morskim są realizowane z opóźnieniem ze względu na 50% braki kadrowe, a realizowany tą drogą przewóz jest możliwy wyłącznie dla wyrobów chemicznych i medycznych. Składy celne i magazynowe są czynne codziennie od 8:30 do 14:00.

 

Aktualizacja z dnia 31.03.2020

 

ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE:

Władze Zjednoczonych Emiratów Arabskich przedłużyły trwającą blokadę kraju od 26.03. do 05.04. celem przeprowadzenia krajowego programu dezynfekcji obiektów użyteczności publicznej.

Transport drogowy działa bez zakłóceń w wyznaczonych godzinach, od godz. 20:00 do 06:00 drogi są zamknięte dla ruchu.

Linie lotnicze zawiesiły połączenia pasażerskie, nie odbywają się też loty tranzytoweLinie Etihad zwiększyły częstotliwość lotów towarowych do miast europejskich. Będą one również świadczyć usługi cargo za pomocą samolotów pasażerskich, podobnie jak linie Emirates.

Armatorzy Hapag Lloyd/ Maersk/ ONE/ OOCL/ Evergreen/ PIL pracują w skróconych godzinach i świadczą usługi online.

Firmy kurierskie wprowadziły dodatkową opłatę z tytułu sytuacji nadzwyczajnej, która będzie obowiązywała od 01 kwietnia.

 

Aktualizacja z dnia 30.03.2020

 

REPUBLIKA POŁUDNIOWEJ AFRYKI: 

Należy spodziewać się zakłóceń transportowych ze względu na ograniczenia, które zostały wprowadzone i będą egzekwowane przez rząd RPA.

W celu zapobieżenia rozprzestrzeniania się koronawirusa prezydent RPA ogłosił 21-dniową blokadę kraju od 26.03. do 17.04. W tym czasie firmy transportowe będą mogły przewozić tylko te kontenery/ przesyłki, na które posiadają rządowe zezwolenia. Zezwolenia rządowe będą wydawane jedynie w odniesieniu do przewozu podstawowych towarów.

Zgodnie z najnowszymi zaleceniami Transport Port Terminals (TPT) terminale w Durbanie, Port Elizabeth i Cape Town będą działać podczas blokady, ale z ograniczoną wydajnością. Liczba pracowników zostanie znacznie zmniejszona, terminale będą obsługiwały tylko wybrane nabrzeża. Terminal East London nie będzie w ogóle obsługiwał kontenerów w tym okresie.

Niektórzy armatorzy np. Safmarine wyszli naprzeciw klientom oferując dłuższe okresy wolne od opłat za detetnion oraz zredukowanie opłat za skasowanie bukingów.

 

Aktualizacja z dnia 30.03.2020

BANGLADESZ:

Najnowsze informacje jaki otrzymaliśmy od naszego agenta odnośnie sytuacji w Bangladeszu:

Rząd ogłosił kwarantannę od 26.03 do 04.04. Wszystkie fabryki będą do tego czasu zamknięte, z wyjątkiem tych, które produkują maseczki i sprzęt ochronny do walki z koronawirusem. Na chwilę obecną udaje się jeszcze zorganizować wysyłkę pilnych towarów, które są przygotowane do transportu.

Magazyny i terminale pracują w ograniczonym składzie osobowym. Urzędy celne działają w skróconych godzinach i w okrojonym składzie.

Większość linii lotniczych zawiesiło loty. Działa jedynie pięciu przewoźników lotniczych bazując na ograniczonej ilości połączeń.

Transport lokalny i dostawy towarów są utrudnione w związku z małą liczbą pracowników.

 

Aktualizacja z dnia 25.03.2020

INDIE, PAKISTAN, BANGLADESZ:

Rząd Indii podjął w dniu dzisiejszym decyzję o całkowitym zamknięciu granic państwa od dnia 25.03.2020 do 14.04.2020. Została również wprowadzona godzina policyjna dla zapewnienia większej kontroli nad kwarantanną.

Statki wpływają do głównych portów Indii w ramach regularnych zawinięć, ale operacje portowe i terminalowe zostały ograniczone do minimum. Operacje magazynowe i transport towarów są również na chwilę obecną zawieszone.

Rząd lokalny w Pakistanie zdecydował o zamknięciu miasta Karachi na okres 15 dni tj. do 06.04.2020. Mimo to zarówno port, magazyn jak i służby celne działają na ten moment bez ograniczeń. Podobnie wygląda sytuacja z transportem towarów. Cześć fabryk jest jeszcze otwarta, niektóre się zamknęły. Większość firm działa z domu.

W Bangladeszu wszystkie porty i magazyny są otwarte. Rząd zdecydował o zamknięciu biur prywatnych i rządowych od 26.03. do 04.04.