Home / Artykuły Eksperckie / 5 obszarów logistyki, którymi zawładną „roboty”
1. Magazyny bez pracowników?

Roboty pakują średnio 650 paczek na godzinę, czyli pięciokrotnie więcej niż są w stanie w tym samym czasie przygotować ludzie, a to wpłynie na redukcję ilości zatrudnionych w centrach dystrybucyjnych. Firmy rozwiną się ze względu na rozbudowane możliwości obsługi danych logistycznych, co będzie przekładało się na krótsze czasy realizacji zleceń w magazynach, a przede wszystkim umożliwi identyfikowanie obszarów, które wymagają optymalizacji lub usprawnień za pomocą sztucznej inteligencji czy uczenia maszynowego. Czy wizja całkowicie zautomatyzowanego magazynu jest realna? Wielu specjalistów przewiduje, że dzieli nas tylko 10 lat od momentu, w którym powstanie pierwszy pełen zautomatyzowany park. Na ten moment elementu „pickingu”, czyli zbierania oraz „packingu” - rozpakowywania pudeł, są najtrudniejsze technologicznie do zastąpienia.

 

2. Podwojenie prędkości na drogach?

Roboty będą wypierały nas nie tylko w zakresie prostych, powtarzalnych prac, ale także w transporcie drogowym – auta autonomiczne zmienią nie tylko krajobraz na drogach, ale także modele biznesowe. Korporacje postrzegają transport autonomiczny jako przyszłość rynku motoryzacyjnego. Uniwersyteccy naukowcy z Berkley już jakiś czas temu dowiedli, że wykorzystanie sztucznej inteligencji w branży motoryzacyjnej wykracza poza przejmowanie kontroli nad pojazdami. Podczas jednego ze swoich wystąpień na „Conference on Robot Learning” zaprezentowali wyniki symulacji, w której pojawienie się na drodze jednego samochodu na czternaście zwykłych, znacznie usprawnia ruch drogowy, a jeżeli co dziesiąte auto zostanie wyposażone w system oparty na sztucznej inteligencji w efekcie podwoi się średnia prędkość pojazdów uczestniczących w ruchu.

 

3. Brak rutyny?

Sztuczna inteligencja to określenie, które kojarzy się z najwyższym poziomem technologii i o jego osiągnięcie już walczą największe firmy na świecie, tworząc zespoły odpowiedzialne za rozwijanie i komercjalizację rozwiązań z tego obszaru. Szerokie zastosowanie takich systemów i maszyn na nich opartych pozwoli na podniesienie efektywności wielu operacji w logistyce, zwłaszcza tych, które są żmudnie realizowane przez pracowników, a ludziom pozwoli na zaangażowanie się w działania kreatywne i optymalizujące. Systemy rozpoznawania mowy pozwolą nam na składanie i realizację zamówień transportowych za pomocą poleceń głosowych, obalą bariery językowe, nie tylko dzięki zdolności rozpoznawania głosu danej osoby, ale także błyskawicznemu tłumaczeniu wypowiadanych zdań.

 

4. Bezpieczeństwo w rękach dronów?

Rozwiązania bazujące na sztucznej inteligencji zostaną zaprzęgnięte w celu poprawy bezpieczeństwa. Monitoring terminali kolejowych, centrów dystrybucji czy towarzyszący transportom będzie codziennością. Drony nie tylko będą przekazywały rejestrowane obrazy, ale także wyślą alarm do biur bezpieczeństwa w przypadku rozpoznania zagrożeń lub intruzów. Dostępne rozwiązania analizujące samopoczucie osób na bazie wyglądu twarzy, mogą rozwinąć się w kierunku narzędzi służących wsparciu kierowców i alarmowania np. o zasłabnięciach. Ta perspektywa jest nam najbliższa, ponieważ już dziś, system rozpoznawania twarzy opracowany przez Facebooka może pochwalić się prawie 98% skutecznością, a w IBM wykorzystuje się go do rozpoznawania reklamacji.

 

5. Sztuczna inteligencja zamiast spedytora

Ustalenie ceny rynkowej ładunku w ciągu sekundy? To możliwe i już aktualne, a w przyszłości codzienne. Systemy zdolne do zebrania setek danych transportowych, zanalizują w ułamkach sekund cenę i obliczą ją w sposób dopasowany do danego ładunku, do danej trasy i danego dnia. Przed nami pełna automatyzacja procesów, bez telefonów, maili i dokumentów. Spedycje zniwelują nakłady czasu i kosztów, a przewoźnicy zyskają ekspresowe zlecenia. Innowacje w tym obszarze prowadzą do automatyzacji całości procesów, które do tej pory były wykonywane ręcznie. Ta zmiana ma podnieść efektywność logistyków, którzy dzięki nowoczesnym narzędziom mogą monitorować załadunek na bieżąco, sprawdzić jego aktualną lokalizację oraz dokładnie zaplanować poszczególne kroki zlecenia. Wszystkie działania podejmowane w logistyce zmierzają do obniżenia kosztów związanych z transportem i magazynowaniem produktów.

Czy należy obawiać się takiej przyszłości? Sztuczna inteligencja na ten moment nie zagraża całkowitej likwidacji stanowisk pracy, ma służyć wspieraniu pracowników, odciążaniu ich w powtarzających się i czasochłonnych czynnościach. Roboty, w życiu codziennym mają nas wesprzeć i dlatego warto patrzeć na rozwój tych technologii w kategorii szans rozwojowych, zarówno dla pracowników, pracodawców i partnerów biznesowych.
 

Tekst przygotowała: Katarzyna Jankowska, HR Director

widebox