Home / Aktualności / COVID-19: Zmiany w wysyłkach towarów na świecie [AKTUALIZACJA]
Aktualizacja z 28.07.2020

BANGLADESZ - PORT CHITTATONG

Statki dowozowe/ feedery:
Nadal występuje kongestia w porcie. Mając na uwadze bezpieczeństwo pracowników, ograniczono lich liczbę, co ma wpływ na regularną pracę w porcie. W dalszym ciągu obowiązuje 16-dniowa kwarantanna na zewnętrznym nabrzeżu w związku z COVID-19. Na dziś w miejscu postoju w porcie znajduje się 10 statków, a na zewnętrznym nabrzeżu 9. W związku z niedawnym zwiększeniem ilości bukingów większość statków jest przeładowana. Czas oczekiwania statku na zewnętrznym nabrzeżu znacznie się wydłuża, do ok 3-4 dni.

Sytuacja na terminalu:
Obecnie w porcie oczekuje 32850 kontenerów, podczas gdy pojemność wynosi 49018. Operacje portowe wracają do regularnego działania. Ze względu na mniejszą ilość kontenerów importowych, armatorzy mają problem z niedoborem pustych kontenerów pod bukingi exportowe, co dotyczy szczególnie takich linii żeglugowych jak HAPAG/ CMA/ MSK/ YML/ ONE Line. Zasoby kontenerów chłodni pozostają na tym samym poziomie.

Sytuacja w magazynach:
Magazyny borykają się z poważnym niedoborem kontenerów, zwłaszcza MSK/ SAF/ CMA/ HAPAG/ ONE Line/ YML. Magazyny od strony południowej stoją przed wieloma wyzwaniami, takimi jak budowa dróg, przemieszczanie bydla. Występują trudności w przemieszczaniu kontenerów ze składu do portu i z powrotem. Zajmuje to aktualnie o 4-5 godzin więcej niż w normalnym trybie pracy.

 

Aktualizacja z 26.06.2020

BANGLADESZ

Sytuacja pandemiczna związana z rozprzestrzenianiem się COVID-19 w Bangladeszu jest w dalszym ciągu poważna.

Bazując na danych o intensywności zainfekowanych obszarów, rząd ustanowił specjalne strefy w Chittagongu: czerwona strefa – oznacza restrykcyjne wejście / wyjście, żółta strefa: ograniczony ruch, zielona strefa: normalny ruch. Z 41 stref w Chittagongu, 40 to strefy czerwone i żółte.

Aktualna sytuacja w porcie wygląda następująco:

Import:
Wielkość importu znacznie się zwiększyła. Aby uwolnić miejsce w porcie, wiele ładunków zostało przekierowana na zewnętrzne place. W rezultacie wszystkie doki są przeciążone głównie ze względu na przeładunki kontenerów importowych. Operacje magazynowe są poważnie ograniczone w związku z brakiem pustej powierzchni magazynowej, opóźnieniem zwrotu pustych kontenerów, ruchem transportowym.

Niedobór kontenerów:
Ze względu na niedostępność kontenerów importowych z niektórych głównych linii wysyłkowych, wszystkie depoty napotykały na brak pustych kontenerów pod załadunki.

Kongestia na nabrzeżu portu:
Kolejka kontenerowców zebrała się przy zewnętrznym nabrzeżu. Średnie opóźnienie cumowania w związku z niestabilną sytuacją w porcie wynosi od 2 do 3 dni.

Trudne warunki pogodowe:
Ponieważ jest pora deszczowa, magazyny mają problemy z codzienną obsługą ładunków. Ponadto ruch drogowy jest ograniczony.

Kongestia statków w zewnętrznym punkcie kotwiczenia:
Bezpośrednie statki z Chin są zobowiązane do prowadzenia 16-dniowej kwarantanny w celu zacumowania. Czas ten jednak znacznie się wydłuża, ponieważ większość statków czekała w zewnętrznym nabrzeżu ponad 20 dni co spowodowało opóźnienie w ich obsłudze.

Wpływ COVID-19 na pracę w porcie:
Większość pracowników portów i magazynów została zainfekowana przez COVID-19. W rezultacie działają one z bardzo ograniczoną siłą roboczą, co opóźnia wszystkie operacje. Ograniczony ruch drogowy opóźnia cały łańcuch dostaw.

Fabryki:
Według rządu fabrykę można uruchamiać tylko z zachowaniem dystansu społecznego zgodnie z wytycznymi WHO. Niemniej jednak nasz agent nie ma informacji, aby jakieś fabryki były zamknięte z powodu COVID 19 pomimo przebywania w Czerwonej Strefie.

 

Aktualizacja z 19.06.2020

INDIE

Rząd stanu Tamil Nadu wprowadził całkowitą blokadę w 4 dzielnicach, w tym Chennai, w związku z pandemią COVID-19.

Blokada obowiązuje od 19 czerwca do 30 czerwca.

Biuro naszego agenta będzie zamknięte, pracownicy przechodzą na pracę zdalną z domu. Możliwe są opóźnienia z powodu braku pracowników, w tym kierowców ciężarówek i ograniczeń w przemieszczaniu się osób. Niemniej jednak rząd zezwala na normalne funkcjonowanie portów, lotnisk, służb celnych. Nasz agent ze swojej dołoży wszelkich starań aby wszystkie operacje przebiegały bez większych zakłóceń.

 

Aktualizacja z 10.05.2020

 

ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE

Dubajski rząd ogłosił, że centra handlowe i biura będą czynne od piątku 24 kwietnia, z tym, że w biurach może być 30% załogi, obowiązują też zredukowane godziny pracy.

 

EGIPT

Od 25 marca  obowiązuje godzina policyjna. Fracht lotniczy  - loty towarowe są nadal obsługiwane przez DHL, Turkish Airlines i ET. Transport morski -  ze względu na 14-dniową zasadę kwarantanny dotyczącej statków, należy oczekiwać opóźnień. Występują niedobory sprzętu. Transport drogowy - występują poważne zakłócenia w transgranicznym transporcie drogowym, zwiększenie kontroli na granicach.

 

IRAN

 20 kwietnia Iran zaczął otwierać autostrady międzymiastowe i główne centra handlowe.

 

ARABIA SAUDYJSKA

Rozpoczęto częściowe zniesienie ograniczeń i potrwa ono do 14 maja. Towary, które nie mają znaczenia strategicznego nie mogą przekraczać granic lądowych. Przesyłki lotnicze  -  komercyjne przesyłki lotnicze, które są w trakcie planowania lub w fazie tranzytu, mogą być opóźnione, Transport drogowy  -  godzina policyjna od 15:00 do 6 rano ma wpływ na lokalne dostawy. Transport morski -  na operacje wpływa obecna godzina policyjna; porty, CFS i służby celne pracują w ograniczonych godzinach. Występują opóźnienia w odprawie celnej, wydłuża się okres zwolnienia towaru z magazynu z 5 dni do 10 dni.

 

INDIE

Ogólnokrajowa blokada została przedłużona do 18 maja.

 

DANIA

Część firm został ponownie otwarta 20 kwietnia. Transport lotniczy – loty cargo są realizowane bezpośrednio z DK lub dowożone ciężarówką z Europy Wszystkie taryfy są zawieszone w liniach lotniczych, więc stawki są ustalane ad hoc.

 

CHINY

Blokada kraju zakończyła się 8 kwietnia. Fracht drogowy -  występują niewielkie opóźnienia ze względu na zwiększone kontrole. Transport morski - wszystkie porty działają normalnie. Zdarzają się tzw. blank sailingi, pojawiają się też problemy z miejscem na statkach. Transport lotniczy -  Lotnisko Shanghai Pudong (PVG) zgłasza wyjątkowo duże zatory na drogach dojazdowych, parkingach i terminalach towarowych. Istnieją ograniczenia dotyczące importu i eksportu sprzętu reagującego na COVID 19. Wszystkie artykuły medyczne i wywóz ŚOI podlegają obowiązkowej kontroli celnej.

 

BANGLADESZ

Blokada kraju została przedłożona do 5 maja.

 

SRI LANKA

Rozpoczęto działania łagodzące ograniczenia, w 19 dzielnicach występuje jeszcze godzina policyjna.

 

AFRYKA POŁUDNIOWA

Od 01 maja zaczęto łagodzić ograniczenia wprowadzone w związku z COVID-19.

 

WĘGRY

Ogólnokrajowa godzina policyjna została przedłużona na czas nieokreślony.

 

USA

Gubernator Teksasu ogłosił, że drobni przedsiębiorcy będą mogli ponownie otworzyć sklepy 24 kwietnia, ale żaden konsument nie może wejść do sklepu (sprzedaż na wynos) / obowiązuje godzina policyjna w Kalifornii / Nowym Jorku / New Jersey / Illinois / Teksasie i Massachusetts.

 

BRAZIL

Kwarantanna została przedłużona w Sao Paulo do 10 maja.


 

MEKSYK

W dniu 24 kwietnia Meksyk ogłosił stan zagrożenia zdrowia i blokadę kraju do 30 maja.

 

KOLUMBIA

Kwarantanna została przedłużona do 11 maja.


 

HISZPANIA

Zezwolenie na ponowne otwarcie niektórych firm od z 13 kwietnia, stan wyjątkowy trwa do 9 maja.

 

INDONEZJA

Do 29 maja obowiązuje rządowy nakaz pracy z domu.

 

JAPONIA

Krajowy stan awaryjny zostaje przwedłużony do 06 maja.

 

POŁUDNIOWA KOREA

Do 06 maja obowiązuje nakaz zachowania dystansu społecznego.

 

 SINGAPUR

Restrykcje zostały przedłużone do 01 czerwca, blokada kraju obowiązuje do 04 maja.

 

HONG KONG

Restrykcje wprowadzone w związku z pandemią zostały przedłużone do 7 maja.

 

MALEZJA

Krajowa blokada przedłużona do 12 maja.

 

FILIPINY

Blokada kraju przedłużona o kolejne 15 dni do 15 maja.

 

WIETNAM

Od 23 kwietnia nie ma już nakazu zachowania dystansu społecznego.

 

WIELKA BRYTANIA

Spodziewane jest przedłużenie blokady kraju do połowy maja.

 

FRANCJA

Rząd zamierza rozpocząć zniesienie blokady 11 maja.

 

 

Aktualizacja z dnia 04.05.2020

INDIE:

Blokada kraju została przedłużona o kolejne 2 tygodnie tj. do 17 maja 2020 r.
Jednocześnie wprowadzono kilka rozluźnień, które obejmują otwarcie niektórych branż i biur poza strefami zamkniętymi. W otwartych placówkach w dalszym ciągu obowiązują ograniczenia w postaci trzymania dystansu między ludźmi i obowiązku odkażania powierzchni.

Większość dużych miast znajduje się w tzw. czerwonej strefie, w której znajdują się biura. Dozwolona jest obecność ok. 33% siły roboczej. Biur i fabryk w strefach skażonych nie można otworzyć, wszystkie ograniczenia będą tam kontynuowane.

Wspomniane 33% osób dopuszczonych do pracy w czerwonych strefach podlega różnego rodzaju regulacjom i specjalnym przepustkom itp.  Zanim biura zostaną otwarte dla pracowników konieczna jest ich dezynfekcja. Nie działa transport publiczny. W związku z tym większość ludzi pracuje nadal z domu.

Aktualna sytuacja w Indiach może się nieco różnić w poszczególnych stanach i okręgach.

 

 

Aktualizacja z dnia: 27.04.2020

 

ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE:

Transport lotniczy = Etihad Airways ogłosiło, że przedłuży zawieszenie regularnych lotów do 15 maja, ale częściowo wznowi loty pasażerskie od 1 maja.

Dubai: ​​centra handlowe i biura będą otwarte od piątku 24 kwietnia – w biurach może być zajęte 30% powierzchni i muszą być zredukowane godziny pracy do max 8h.

 

IRAN:

20 kwietnia Iran zaczął otwierać autostrady międzymiastowe i główne centra handlowe.

 

INDIE: 

20 kwietnia zostały złagodzone ograniczenia w celu ożywienia produkcji i rolnictwa na obszarach wiejskich.

Granica indyjsko-nepalska jest zamknięta.

Z powodu ograniczeń prawnych i braku kierowców ciężarówek, należy się spodziewać opóźnień w transporcie lądowym w tym z/do portów.

 

KAZACHSTAN:

Stan wyjątkowy został przedłużony do 1 maja.

Transport drogowy: przejście graniczne z Kazachstanu do Kirgistanu jest nadal otwarte.

Transport lotniczy: od 1 kwietnia wszystkie międzynarodowe loty do Ałmaty i Nur-Sułtana zostały zawieszone. Wszystkie zaplanowane loty zostaną przekierowane na inne międzynarodowe lotniska w Kazachstanie.

 

SŁOWENIA:

Na chorwackiej granicy kierowcy muszą się liczyć z długim czasem oczekiwania.

Transport drogowy: transport towarowy z Włoch przez Słowenię jest bardzo ograniczony. Możliwe są jednak transporty z Włoch do Słowenii, pod warunkiem że kierowca nie wykazuje żadnych objawów choroby. 

 

SŁOWACJA:

Rozluźnienie dystansu społecznego obowiązuje od 16 kwietnia.

Od 01 maja, aby wjechać na Słowację, należy przestrzegać przepisów dotyczących kwarantanny. Wykluczeni są z tego kierowcy transportu towarowego i pracownicy przygraniczni. Kierowcy transportu towarowego muszą posiadać potwierdzenie od swojego pracodawcy oraz kopię oficjalnego powiadomienia o zwolnieniu z przepisów dotyczących kwarantanny.

 

CHORWACJA:

Transport drogowy: transport towarowy jest nadal ograniczony do następujących przejść granicznych: • Bregana i Macelj (HR / SI) • Gorican i Dubosevica (HR / HU) • Gradiska, Samac i Nova Sela (HR / BA) • Bajakowo (RS). W regionie o kodzie pocztowym 22243 możliwe są tylko dostawy żywności i lekarstw.

 

WĘGRY:

Godzina policyjna została przedłużona na czas nieokreślony.

Transport drogowy: możliwy jest bezpośredni transport z / do Włoch. Ze względu na korki na granicy z Rumunią i Serbią należy się spodziewać opóźnień. Również na granicach zachodnich przy wjeździe do kraju są dłuższe czasy oczekiwania. Przepływ towarów między Austrią a Węgrami jest możliwy na wyznaczonych przejściach granicznych.

 

REPUBLIKA CZESKA:

Stan wyjątkowy został przedłużony do 30 kwietnia.

Transport drogowy:  wszystkie transporty towarowe do i z Czech są możliwe, jednak należy spodziewać się opóźnień na granicach ze względu na przeprowadzane kontrole zdrowia. Czasy jazdy i okresy odpoczynku kierowców zostały zawieszone do 31 maja. Ponadto zniesiono zakaz prowadzenia ciężarówek w niedzielę.

 

UKRAINA:

Transport drogowy: przepływ towarów przez granice jest możliwy. 19 przejść granicznych jest otwartych dla przepływu osób i towarów.

 

ROSJA:

Granice dla frachtu morskiego są otwarte.

Transport lotniczy : od 27 marca 2020 r. loty pasażerskie i czarterowe są całkowicie zawieszone Loty towarowe są wyłączone z tego zakazu.

Transport drogowy : od 30 marca 2020 r. granice Rosji są zamknięte z wyjątkiem transportów żywności i leków.

Kolej: rosyjskie koleje zawieszają linię między Moskwą a Sokhumi w Abchazji.

 

USA:

Gubernator Teksasu ogłosił, że detaliści, będą mogli ponownie otworzyć sklepy 24 kwietnia, ale żaden konsument nie będzie mógł wejść do sklepu (Retail to go)

Transport samochodowy: tej chwili nie ma ograniczeń dotyczących krajowych przewozów towarowych.HISZPANIA:

Stan wyjątkowy obowiązuje do 9 maja, ale niektóre biznesy otrzymały zgodę na otwarcie 13 kwietnia.

Transport drogowy: ograniczenia dotyczące prowadzenia pojazdów i okresów odpoczynku dla kierowców ciężarówek zostały zniesione, kontrole graniczne zostaną przedłużone do 15 maja. Od 14 kwietnia przejście graniczne Bielsa - Aragnouet zostało na stałe zamknięte.

Porty i lotniska działają.

 

PORTUGALIA:

Transport lotniczy : loty z portów lotniczych w Lizbonie i Porto dla pasażerów do / z Luandy; Wyspy Zielonego Przylądka, Wyspy Świętego Tomasza i Książęca, Hiszpania, Włochy, Chiny i USA zostały anulowane. Transport towarów odbywa się lotami czarterowymi.

Transport morski: od 1 kwietnia wszystkie firmy importowe i eksportowe powróciły do ​​normalnej działalności.

Transport drogowy: otwarte są następujące przejścia graniczne z Hiszpanią: Quintanilha, Tui, Vilar Formoso, Elvas, Castro Marim, Vila Verde de Raia (Chaves), Monfortinho (Castelo Branco), Marvão (Portalegre) i Vila Verde de Ficalho (Beja).

 

FRANCJA:

Rząd zamierza rozpocząć zniesienie blokady 11 maja.

Transport morski: dostępny, magazyny i służby celne działają.

Transport lotniczy: lotnisko CDG Paris jest otwarte.

Transport drogowy: w obecnej chwili nie ma żadnych znanych ograniczeń dotyczących transportu towarów w obrębie Francji. Nie ma również problemów z wjazdem i wyjazdem do kraju w przypadku transportu towarów.

 

WŁOCHY:

Rozważane jest zwolnienie z blokady po 3 maja, niektóre firmy zostały ponownie otwarte od 7 kwietnia.

Transport drogowy: wszystkie zakazy jazdy powyżej 7,5 tony na wszystkich drogach poza obszarami miejskimi zostały zawieszone do 3 maja.

 

SZWAJCARIA:

Niektóre firmy zostaną ponownie otwarte 27 kwietnia.

Obsługa krajowej dystrybucji, importu i eksportu jest nadal na wysokim poziomie.

Transport drogowy:  transport towarów i osoby dojeżdżające do pracy przez granicę mogą przekroczyć granicę szwajcarską i powrócić do Austrii bez ograniczeń.

 

GRECJA:

Blokada kraju została przedłużona do 15 maja.

Transport morski: armatorzy pracują zdalnie, Urząd celny działa w wolniejszym tempie.

Transport drogowy: rząd zawiesił zakazy prowadzenia ciężarówek w dni świąteczne w tym 1 maja. 

 

NIEMCY:

Pierwsze kroki związane z łagodzenie blokady nastąpiły już 20 kwietnia.

Transport morski: działa dobrze oprócz kilku pustych rejsów (blank sailingów).

Transport drogowy: 16 marca Niemcy częściowo zamknęły swoje granice z Francją, Szwajcarią, Luksemburgiem, Austrią i Danią. Weekendowe zakazy ruchu ciężarówek zostały złagodzone.

Transport kolejowy: została zmniejszona liczba pociągów ze względu na małą ilość ładunku

Transport lotniczy: wolumen ładunku jest o 8% niższy niż w poprzednim roku.

Transport drogowy: obsługa transportu towarów jest dostosowana do ograniczeń krajów przyjmujących, w szczególności Francji i Włoch.

 

HOLANDIA:

Transport morski:  port działa bez ograniczeń, wysyłki na Daleki i Środkowy Wschód są zarezerwowane do 1 tygodnia maja, występuje duży problem z dostępnością kontenerów pod eksport.

Transport lotniczy: przestrzeń ładunkowa jest ograniczona,  priorytet mają ładunki medyczne

Transport drogowy:  rząd postanowił zawiesić ograniczenia dla czasu prowadzenia pojazdu i okresu odpoczynku kierowców ciężarówek do 1 czerwca.

 

AUSTRIA:

Niektóre firmy otrzymały zezwolenia na ponowne otwarcie już 13 kwietnia.

Granice są zamknięte dla pasażerów, ale otwarte na przepływ towarów. 

Austria ponownie wprowadziła tymczasowe kontrole graniczne z Włochami. Zakaz weekendowego prowadzenia pojazdów ciężarowych o masie przekraczającej 7,5 tony został zawieszony do 17 maja.

 

WIELKA BRYTANIA: 

W Wielkiej Brytanii od 23 marca obowiązują godziny policyjne.

Transport morski : brak problemów z importem towarów. Departament Transportu ogłosił, że „wszystkie” ładunki muszą nadal się przemieszczać, nie tylko żywność i zaopatrzenie medyczne. Na rynku brakuje kontenerów 20 '.

Transport lotniczy: loty pasażerskie i towarowe nadal działają w pełni, z powodu braku przepustowości komercyjnego transportu lotniczego Wielka Brytania obserwuje wzrost zapotrzebowania na czarterowe statki powietrzne w imporcie.

Transport drogowy: opłaty drogowe w Londynie zostały zawieszone do odwołania. Obejmuje to opłatę za zator i ULEZ w Londynie. 

Rząd nakazał zamknięcie wszystkich przedsiębiorstw nie mających krytycznego znaczenia  dla systemu. Przepływ towarów jest nadal dozwolony.

 

FILIPINY:

Blokada kraju przedłużona do 15 maja.

Transport lotniczy: loty linii Cebu Pacific i Cabgo są odwołane do 15 maja, bardzo ograniczone połączenia lotnicze z Manili.
Aktualizacja z dnia 22.04.2020

 

KUWEJT:

Loty towarowe są nadal obsługiwane przez Turkish, Qatar Airways, Cargo Lux i DHL. Kuwejckie służby celne pracują w ograniczonych godzinach.

Od 23 marca, przejścia na granicy Kuwejtu i Saudii są ograniczone do przemieszczania tylko podstawowych towarów, takich jak żywność i artykuły medyczne. Władze graniczne zalecają przemieszczanie innych produktów drogą morską lub powietrzną.

 

INDIE:

Od 20 kwietnia władze kraju rozpoczęły łagodzenie ograniczeń w celu ożywienia produkcji i rolnictwa na obszarach wiejskich. Ruszyła także działalność fabryk.

Od 15 kwietnia porty morskie i terminale lądowe są otwarte dla transportu ładunków.  Transport kolejowy towarów i przesyłek jest dozwolony.

W transporcie lotniczym od 15 kwietnia dozwolone jest korzystanie z portów lotniczych i związanych z nimi urządzeń do transportu lotniczego w celu przemieszczania ładunków, udzielania pomocy i ewakuacji.

Od tego samego dnia dozwolony jest transgraniczny transport lądowy podstawowych towarów, w tym produktów naftowych, LPG, produktów spożywczych i artykułów medycznych

 

TUNEZJA:

Blokada kraju została przedłużona do 4 maja.

 

KENIA:

Port Mombasa działa, jednak realizuje obowiązkową inspekcję statków przez portowe służby ds. zdrowia.

Obserwuje się ograniczoną ilość zawinięć statków głównie z Dalekiego Wschodu i Europy, co skutkuje problemami z dostępem kontenerów pod wysyłki eksportowe.

 

ETIOPIA:

Loty towarowe są realizowane, ale ich pojemność ładunkowa zmniejsza się z powodu anulacji lotów.

Statki towarowe są obsługiwane w miarę możliwości z powodu występujących zatorów. Opłata za obsługę terminalu została zniesiona dla całego eksportu z Etiopii na dwa miesiące począwszy od 16 kwietnia 2020 r.

 

BURKINA FASO:

Loty towarowe w dalszym ciągu są realizowane.  Operacje morskie realizowane bez większych utrudnień.

 

USA:

Port Virginia tymczasowo wstrzymuje działalność w terminalu morskim w Portsmouth (PMT) począwszy od 4 maja.

 

TURCJA:

Import produktów zwierzęcych i produktów odzwierzęcych z Chin jest zawieszony. Przeładunki w Turcji podlegają kontroli.

 

FILIPINY:

Jest duża kongestia w portach. Zaleca się przekierowanie ładunku do innego portu lub jak najszybsze zorganizowanie odbioru przychodzących kontenerów.  Armatorzy wprowadzają opłatę z tytułu kongestii dla kontenerów typu reefer.

 

HONG-KONG:

Linie lotnicze Intra-Asia są przeciążone z powodu zapotrzebowania na loty z Południowych Chin.

 

 

Aktualizacja z dnia 21.04.2020

BANGLADESZ:

Rząd Bangladeszu ogłosił, że cały kraj jest zagrożony pandemią koronawirusa, ponieważ infekcja rozprzestrzeniła się obecnie na różne części kraju.

Fabryki odzieży (RMG) w całym kraju pozostaną zamknięte do 26 kwietnia. Jednakże premier zapowiedział, że niektóre fabryki gotowej odzieży (RMG) mogą wznowić działalność z ograniczoną liczbą pracowników, po zapewnieniu im odpowiednich środków zabezpieczających zdrowie, bezpieczeństwo, zakwaterowanie i środki transportu.

Dwa miliony gospodarstw domowych w Bangladeszu są uzależnione od sektora odzieżowego, który bardzo ucierpiał z powodu epidemii. Eksport spadł o 84% w pierwszej połowie kwietnia, ponieważ jak wskazują dane właścicieli fabryk zamówienia warte 3 miliardy dolarów zostały anulowane lub zawieszone.

Tysiące pracowników przemysłu odzieżowego demonstrowało w ubiegłym tygodniu w Dhace i w strefach przemysłowych w całym Bangladeszu, żądając zaległych wynagrodzeń i protestując przeciwko rozwiązaniu stosunku pracy i zwolnieniom. Szacuje się, że dzień wcześniej demonstrowało również 20 000 pracowników przemysłu odzieżowego.

Według producentów z Bangladeszu, zchodnie marki odzieżowe, które zgodziły się nie anulować zamówień z powodu epidemii koronawirusa, domagają się obniżenia cen do 50%.

Transport morski:

Kongestia w porcie Chittatong utrudnia codzienną pracę portu. Władze zdecydowały, że obce statki przejdą w ciągu 16 dni kwarantannę w wyznaczonym obszarze na zewnątrz portu, dedykowanym dla kwarantanny COVID-19. Na dziś w miejscu cumowania w porcie przebywa 10 statków, a poza portem 36 statków.

Niektóre statki mają wydłużony czas przebywania w porcie Chittagong i pozostają w nim dłużej niż 3 dni z powodu powolnego przemieszczania się kontenerów importowych i eksportowych. Jest to efekt zamknięcia kraju do 25 kwietnia.

Ruch kontenerów importowych i pustych na depotach jest spowolniony.

Wyładunek w imporcie jest poważnie utrudniony ze względu na ograniczoną ilość miejsca w porcie. Na chwilę obecną około 45 000+ kontenerów importowych zalega na terminalu w Chittagong. Importerzy starają się odbierać swoje towary z portu, ale jest to bardzo utrudnione.

COVID-19 wpływa na operacje depotowe, które realizowane są według harmonogramu pracy od 9:00 do 17:00. Wydajność każdego z magazynów zmniejszyła się i mają one trudności z rozładunkiem i załadunkiem ładunku na statki.

Według danych agencji żeglugowych import ładunków w kontenerach przez port w lutym spadł o 16,7% procent do 20% (108 718 TEU) w stosunku do poprzedniego miesiąca. Łącznie w lutym do portu przybyły 134 kontenerowce, podczas gdy w styczniu było ich 154.

Powolna obsługa towarów importowanych w Chittagong spowodowała kongestię w porcie i długie kolejki statków. Statki są teraz zmuszone czekać na zewnętrznej redzie od 7 do 8 dni, a zatem operatorzy liczą ogromne straty, ponieważ muszą ponosić dodatkową opłatę w wysokości od 10 000 do 16 000 dolarów za każdy dzień kiedy statek jest wyłączony z pracy.

Transport lotniczy:

Bangladescy eksporterzy owoców morza korzystają z nowego połączenia towarowego do Chin między Dhaką a północno-zachodnim chińskim miastem Xi'an. Trasa będzie obsługiwana przez chińskie linie lotnicze YTO Airlines sześć razy w tygodniu za pomocą Boeinga 737.

Import i eksport we frachcie lotniczym drastycznie zmalał. Standardowa ilość towarów eksportowana przez lotnisko w Dace spadła z 800 ton do 50 ton, z kolei w porcie lotniczym Hazrat ilość ta spadła z 600 ton towarów do 250 ton.

Na lotnisku są również odczuwalne zmiany związane z powolnym dostarczaniem towarów z powodu trwającego w całym kraju zlecenia kontroli ruchu. Chociaż codziennie gromadzi się tam około 250 ton towarów, to dostarczane jest tylko 50 ton.

 

PAKISTAN:

Rząd Pakistanu ogłosił przedłużenie blokady do 30 kwietnia, jednocześnie znoszone są stopniowo ograniczenia w usługach takich jak zakłady fryzjerskie, krawieckie, hydrauliczne, warsztaty itp.

Fabryki w niektórych miastach mogą kontynuować swoją działalność, natomiast przedsiębiorstwa w Karachi muszą ubiegać się o pozwolenie na otwarcie od TDAP (Urząd ds. Rozwoju Handlu w Pakistanie) i przedłożyć do urzędu listę oczekujących zamówień. Wiele fabryk uzyskało już zgodę na wznowienie pracy i powinno rozpocząć działalność w tym tygodniu.

Port, lotniska, CFS i służby celne nadal działają bez żadnych problemów. Nasz agent EFL Pakistan pracuje obecnie w pełnym składzie, w systemie zmianowym i jest dostępny przez całą dobę, aby sprawnie obsługiwać przesyłki.

Zdarza się, że statki, które serwisowo zawijają do Indii i Pakistanu omijają porty w Pakistanie, bo armatorzy anulowali wyjścia statków w związku z godziną policyjną w Indiach.

Należy pamiętać, że 24 kwietnia rozpocznie się Ramadan, co oznacza krótsze godziny pracy, nawet po złagodzeniu wszystkich obostrzeń spowodowanych pandemią.

 

Aktualizacja z dnia 16.04.2020

BANGLADESZ:

W zeszłym tygodniu rząd Bangladeszu przedłużył do 25 kwietnia trwające zamknięcie wszystkich urzędów publicznych i prywatnych, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa.

Urząd Lotnictwa Cywilnego Bangladeszu przedłużył w sobotę zawieszenie wszystkich międzynarodowych i krajowych lotów do 30 kwietnia.

Co najmniej 15 międzynarodowych sieci handlowych i marek odzieżowych zapewniło producentów odzieży z Bangladeszu, że będą przyjmować przesyłki, które zostały wcześniej zamówione, starając się pomóc eksporterom tego kraju w radzeniu sobie ze skutkami koronawirusa. Wśród nich znajdują się marki takie jak: H&M, Inditex, PVH, Target, Kiabi, M&S, C&A, Tom Taylor, KappAhl, Benetton, Decathelon, Primark, Puma, czy Tesco.

Dostawcy z sześciu głównych krajów eksportujących odzież, w tym Bangladeszu i Chin, w zeszłym tygodniu wezwali globalne marki i sieci handlowe do przyjmowania dostaw odzieży na podstawie ich zamówień po uzgodnionych cenach.

Transport morski:

Władze portu Chattagram ograniczyły ruch statków dowozowych do portu, aby zmniejszyć zatory w porcie. W ciągu jednego dnia mogą cumować tylko 2 statki dowozowe.

Zarząd portu w Chattagram zrzekł się opłaty za składowanie kontenerów, które zostaną zwolnione  w czasie trwające blokady kraju ogłoszonej przez rząd

Klienci korzystający z portu w Chattagram w Bangladeszu otrzymali w zeszłym tygodniu mieszane informacje - rząd zrzekł się wszystkich opłat za składowanie, ponieważ kontenery piętrzą się i zajmują miejsce w porcie, ale armatorzy pobierają dodatkowe opłaty z powodu braku miejsca do podłączenia kontenerów reeferowych.

Handel zagraniczny kraju za pośrednictwem portu morskiego Chattagram znacznie wzrósł w marcu, ponieważ przedsiębiorstwa tego kraju próbowały sfinalizować swoje wysyłki eksportowe i importowe przed pojawieniem się koronawirusa.

Transport lotniczy:

Z powodu małej ilości ładunku do przewozu linie lotnicze QR (Qatar Airways) skasowały połączenie z 16 kwietnia. Wiele innych linii lotnicznych również skasowało loty w związku z niskim popytem.

Etihad Cargo planuje wylot samolotu towarowego 19 kwietnia, przyjmuje towary do załadunku na ten rejs.

Rządowe embargo na loty pasażerskie z wyjątkiem lotów z Chin zostało przedłużone do 30 kwietnia 2020 r. Tylko CZ (China Southern) i BS (US Bangla Airline) obsługują loty PAX. Singapore Airlines w dniu 22 kwietnia będzie obsługiwać jeden czarterowy lot pasażerski.

US-Bangla Airlines otrzymały zgodę Urzędu Lotnictwa Cywilnego Bangladeszu (CAAB) na obsługę lotów towarowych, import sprzętu medycznego i eksport towarów w związku z trwającym kryzysem związanym z koronaawirusem

Transport ładunków na lotniskach jest bardzo wolny, wolumen ekportowy jest niewielki. Wydajność portów lotniczych zmniejszyła się do 80-85% w porównaniu do sytuacji sprzed pandemii, ale stawki frachtowe wzrosły o nawet 200%.

 

Aktualizacja z dnia 14.04.2020

INDIE:

Rząd Indii przedłuża blokadę kraju do 03.05.
Jednocześnie spodziewane jest luzowanie ograniczeń w branżach dotyczących podstawowych usług, większe zniesienie ograniczeń jest rozważane po 20.04 dla rejonów, w których rozprzestrzenianie się wirusa jest niewielkie.

Koleje Indyjskie wprowadziły specjalne połączenia towarowe w celu poprawy dostępności podstawowych towarów dla obywateli, przemysłu i rolnictwa.

 

ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE:

Wprowadzono zakaz importu drobiu z Karoliny Południowej (USA).

Linie Emirates planują uruchomienie obsługi połączeń pasażerskich do Dżakarty, Manili, Tajpej, Chicago, Tunisu, Algierii i Kabulu, oprócz już realizowanych połączeń do Londynu i Frankfurtu. Wznowiona została obsługa na terminalu DXB 3.

Etihad Airways ogłosiły serię specjalnych lotów pasażerskich z Abu Zabi do Brukseli, Dublina, Londynu Heathrow, Tokio Narita i Zurychu, oprócz tych, które zostały uruchomione wcześniej (do Amsterdamu, Dżakarty, Manili, Melbourne, Seulu Incheon i Singapuru).

Przewoźnik Flydubai otworzył rezerwacje na loty repatriacyjne do 13 krajów. Jednak wszystkie te loty podlegają zatwierdzeniu przez rząd. Rezerwacje są dostępne dla mieszkańców i gości z Azerbejdżanu, Bułgarii, Chorwacji, Gruzji, Iraku, Iranu, Kirgistanu, Rumunii, Rosji, Serbii, Tadżykistanu, Ukrainy i Uzbekistanu.

 

IZRAEL:

Port lotniczy działa operacyjnie, jednak występuje problem z brakiem przepustowości i brakiem miejsc, co przekłada się na wysokie stawki frachtu.

 

STANY ZJEDNOCZONE:

Federalna Agencja Zarządzania Kryzysowego zakazała wywozu środków ochrony własnej bez zezwolenia.

 

FILIPINY:

Transport lotniczy - została ograniczona ilość wylotów z Manili.

 

 

Aktualizacja z dnia 10.04.2020

ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE:

Armator ONE wprowadza nowe zasady dla wpływających kontenerów – dokumenty należy składać nie później niż 28 godzin przed zacumowaniem statku. Wszystkie dostarczone ładunki muszą zostać podjęte w ciągu 3 dni. Niezastosowanie się spowoduje, że armator przewiezie kontener na depot i obciąży klienta tymi kosztami

Targi EXPO2020 będą opóźnione o rok, odbędą się 21.04.2021

Nowa oferta przewoźnika MSC we frachcie morskim:

MSC Carrier oferuje składowanie kontenerów w 8 węzłach przeładunkowych - z Gioia Tauro we Włoszech i „freeportem” na Bahamach - w Azji, na Bliskim Wschodzie, w Europie, Afryce i obu Amerykach, dzięki czemu towary będą mogły być wysłane w pobliże miejsca przeznaczenia tak szybko, jak to możliwe, zapewniając Państwu łatwiejszy przepływ ładunków.

Emiraty wznowiły loty specjalne. Pierwszy samolot wystartował z Dubaju w poniedziałek 6 kwietnia i wylądował we Frankfurcie. Serwis ten będzie też zawijał do Londynu, Paryża, Bruksela i Zurychu.

Etihad Airways oferuje kolejne, specjalne loty z Abu Zabi do Melbourne i Amsterdamu. Loty te wspierają "program bezpieczeństwa żywnościowego ZEA" poprzez wykorzystanie zdolności przewozowych samolotów pasażerskich do przewozu ładunków. Ponadto Etihad obsługuje również loty do Seulu, Manili i Dżakarty.

FlyDubai rozpoczyna od przyszłego tygodnia rezerwację biletów do Indii i Pakistanu, jednak wznowienie tych lotów do obu krajów nadal wymaga zatwierdzenia przez rząd jako loty repatriacyjne.

 

INDIE:

Armatorzy Maersk / MSC / CMA, Hapag Lloyd i Cosco zaczęli omijać port Nhava Shera & Mundra, ponieważ nie odbywają się tam odprawy eksportowe i importowe.

Armatorzy ONE, Safmarine & OOCL oferują okres wolny od kosztów detetnion od 25 marca do 14 kwietnia 2020 r. - MSC & Maersk oferują okres wolny od kosztów detetnion od 25 marca do 7 kwietnia 2020 r.

Transport kolejowy realizowany standardowo w Bombaju, Vizag, Mundry, Bangaluru, Hajdarabad i Kalkucie.

We frachcie lotniczym realizowane są wyłącznie przesyłki medyczne. Air India zawiesza wszystkie rezerwacje lotów do 30 kwietnia.

 

PAKISTAN:

Transport lotniczy nadal funkcjonuje, mimo ograniczonej ilości ładunków i wysokich stawek frachtowych.
We frachcie morskim widoczne są oznaki spowolnienia spowodowane 21-dniową blokadą w Indiach.

 

IZRAEL:

Porty pozostają w pełni aktywne, nie występują braki w kontenerach, wszystkie towary mają pozwolenie na transport.

Również lotnisko pozostaje w pełni funkcjonujące. Obserwuje się zwiększoną aktywność, rosną stawki. Problemem natomiast jest brak miejsca.

Odprawy celne są realizowane normalnie.

Transfer kolejowy między Ashdod i Hajfą jest zawieszony.

 

KATAR:

Qatar Airways zwiększają zdolności przewozowe frachtowców, wykorzystując samoloty towarowe i pasażerskie w trybie „cargo only”, aby zaspokoić duże zapotrzebowanie na transport świeżych produktów i mięsa, farmaceutyków i ładunków ogólnych w Australii, Indiach, Kuwejcie, Omanie i Holandii.

 

TUNEZJA:

We frachcie morskim stosuje się pierwszeństwo dla załadunku i przewozu produktów medycznych, spożywczych lub wymagających trybu priorytetowego.

Granica z Algierią jest zamknięta dla ruchu samochodów ciężarowych.

 

NIGERIA:

Lagos, Abudża i Ogun są zamknięte. Wszystkie lotniska wewnętrzne są zamknięte zarówno dla pasażerów, jak i dla transportów cargo.

We frachcie morskim realizowane są operacje dla niezbędnych ładunków.

 

DŻIBUTI:

Lotnisko w Dżibuti jest zamknięte od 17 marca, z wyłączeniem lotów towarowych i wojskowych. Port nadal działa 24/7, ale jego wydajność spadła. Granica między Etiopią a Dżibuti jest zamknięta, ruch ładunków jest dozwolony.

 

KENIA:

Rząd kenijski zaprzestał przywozu używanej odzieży i obuwia.

 

USA:

Ambasada i konsulaty spodziewają się opóźnień w kwestiach związanych z dokumentacją z powodu braku personelu.

 

KANADA:

IAG cargo uruchamia dodatkowy lot z codziennym serwisem w Toronto od 8 kwietnia. Stawki frachtu lotniczego gwałtownie wzrastają, ponieważ przewoźnicy zrezygnowali z zakontraktowanych stawek. Klienci muszą podejmować szybko decyzje odnośnie rezerwacji miejsca.

 

FILIPINY:

W porcie w Manili występuje kongestia w związku z ogromną ilością kontenerów, które utknęły na terminalach z powodu blokady. MSC zostało poproszone o nie rozładowywanie reeferów.

 

 

Aktualizacja z dnia 07.04.2020

BANGLADESZ:

Rząd przedłużył czas wolny od pracy do 14 kwietnia. Fabryki są do tego czasu zamknięte z wyjątkiem kilku produkujących maski i produkty pierwszej potrzeby. Sklepy są zamknięte do 09 kwietnia z wyjątkiem sklepów z żywnością i aptek.

Magazyny i terminale pracują, ale ich produktywność jest ograniczona, brakuje siły roboczej. W porcie jest kongestia ponieważ importerzy mają problem ze zwolnieniem i podjęciem swojego towaru. Służby celne pracują w ograniczonym składzie, mają krótszy czas pracy. Statki pływają nieregularnie.

Większość linii lotniczych zawiesiła/ opóźniła loty. Tylko 5 przewoźników lotniczych operuje, liczba lotów jest zmniejszona i uzależniona od dostępności towaru.

Transport lądowy odbywa się w ograniczonym zakresie, jest problem z brakiem kierowców.

 

Aktualizacja z dnia 06.04.2020 - przegląd informacji ze świata:

RPA:

Na terminalu kontenerowym Durban Pier 2 obsługiwane są 2 nabrzeża dla operacji morskich. DCT Pier 1, NCT, PECT i CTCT będą obsługiwały wyłącznie po jednym nabrzeżu. Pierwszeństwo w obsłudze mają kontenery z towarem o znaczeniu strategicznym, kontenery z pozostałymi ładunkami są przewożone przez armatorów z terminala na depot. Ładunki nie zakwalifikowane jako strategiczne nie mogą być przewożone drogą lądową.

We frachcie lotniczym Durban nie przyjmuje żadnych ładunków, port lotniczy w Johannesburgu przyjmuje tylko rezerwacje ładunków strategicznych.

 

NIGERIA:


Miasta Lagos, Lagos, Abudża i Ogun pozostają zamknięte.

Wszystkie lotniska międzynarodowe pozostają zamknięte zarówno dla pasażerów, jak i dla ładunków cargo, z wyłączeniem transportów o znaczeniu strategicznym. We frachcie morskim realizowane są operacje dla niezbędnych ładunków.

 

DŻIBUTI:

Lotnisko w Dżibuti zamknięte od 17 marca – transporty cargo i wojskowe są realizowane.
Port działa w trybie 24/7, ale z ograniczoną wydajnością.

 

KAZACHSTAN:

Zakaz eksportu mąki pszennej, również marchwi, cukru i ziemniaków.

 

SERBIA:

Zakaz eksportu oleju słonecznikowego.

 

ROSJA:

Granice dla przewozów towarowych są otwarte. Loty pasażerskie i czarterowe są zawieszone od 27 marca, przy czym loty towarowe są wyłączone z zakazu i realizowane normalnie.

 

USA:

Porty w Seattle i Tacoma nadal działają normalnie, ale z ograniczoną wydajnością. USA łagodzi przepisy dotyczące taryf importowych na chińskie artykuły medyczne. Występuje niedobór sprzętu kontenerowego w rejonie środkowo-zachodnim USA i Zatoki Perskiej. Importerzy północnoamerykańscy kasują bukingi, opóźniając wysyłki ładunków do Azji. Terminal Baltimore zamyka się 6 i 7 kwietnia ze względu na spadek wolumenu. Port Long Beach jest otwarty i działa bez zakłóceń.

 

BRAZYLIA:

Samoloty towarowe odbywają loty, ale jest ich niewiele, co wpływa na wysokie stawki frachtu lotniczego.
Odprawy celne realizowane są z ograniczoną wydajnością ze względu na kwarantannę – każdy ładunek musi przejść inspekcję celną, zwolnienia realizowane są w ciągu średnio 5 dni.
Występują opóźnienia we frachcie morskim, ze względu na ograniczoną wydajność terminali.

 

KANADA:

British Airways zawieszają wszystkie loty do i z Kanady do odwołania. Stawki frachtu lotniczego rosną w miarę jak przewoźnicy rezygnują z zakontraktowanych stawek. Transport towarów jest nadal możliwy.

 

AUSTRALIA:

Wszystkie loty pasażerskie są odwołane. Loty cargo są obsługiwane przez Sydney i Melbourne, tylko przesyłki cargo Brisbane lądują w Sydney i stamtąd przewożone są do Brisbane.

W transporcie morskim, port Brisbane nadal działa. Przewoźnicy decydują się zawijać do portów Melbourne / Sydney przed Brisbane na swoich trasach z Chin. Większe statki są teraz ponownie obsługiwane od czasu początkowego zamknięcia Chin. Rząd australijski nałożył obowiązek rejestracji na importowane środki ochrony osobistej takie jak rękawice, maski, kombinezony itp.

 

WIETNAM:

Wszystkie wietnamskie linie lotnicze wstrzymały swoje loty, pozostałe linie lotnicze zredukowały ilość połączeń i podniosły stawki.  Transport morski poza transportem żywności został wstrzymany. Eksport ryżu do Chin i Filipin został zakazany przez rząd. Zamknięte są granice z Kambodżą, Laosem i Chinami.

 

MALEZJA:

Porty morskie / lotniska / Urząd Celny i terminale są otwarte. Transport działa, jednak nie ma zgody co do tego, czy usługi logistyczne / transport / magazynowanie są uważane za usługi podstawowe. Towary muszą znajdować się na zatwierdzonej liście, aby mogły być przemieszczane z portów - dopuszcza się przywóz podstawowych artykułów spożywczych, produktów rolnych, artykułów gospodarstwa domowego i produktów farmaceutycznych. Występuje ograniczona ilość miejsc dla transportu lotniczego.

 

TAJWAN:

Transport morski jest realizowany normalnie. Stawki lotnicze w exporcie wzrosną od 6.04 ze względu na spadek dostępnego miejsca transportowego i wprowadzone ograniczenia.

 

CHINY:

Powracają do normalnego trybu pracy. Połączenia transportowe poza miastem Wuhan mają zostać ponownie otwarte od 8 kwietnia. Chińskie stowarzyszenie portów podkreśla, że nie ma żadnych ograniczeń w normalnej działalności operacyjnej dla zawinięć statków.

 

JAPONIA:

Nie notuje się zmian w transporcie towarów.

 

SINGAPUR:

Granica między Singapurem a Malezją jest nadal zamknięta. Transport towarów o znaczeniu podstawowym, takich jak leki, surowce i żywność, jest nadal dozwolony.

 

FILIPINY:

Rząd zamknął granice kraju od 17 marca do 14 kwietnia. Zakaz obejmuje również transport lotniczy. Wznowienie lotów ma nastąpić 15 kwietnia. Międzynarodowy terminal Manili (MICP) jest całkowicie zamknięty na 3 tygodnie (od 25 marca), więc operacje realizowane są przez Port Manila (POM).

 

EUROPA:

Maersk informuje o spadku popytu, w związku z czym w 14. tygodniu rejs AE1 z Azji Dalekowschodniej został oznaczony jako blank sailing, a w 19. tygodniu powróci z Europy Północnej.

 

TURCJA:

Anulowane zostały wszystkie loty do/z 68 krajów. Fracht morski realizowany jest w normalnym trybie.

 

HISZPANIA:

Od 30 marca rząd Hiszpanii ogłosił całkowite wstrzymanie działalności nie uważanej za niezbędną do 13 kwietnia - logistyka znajduje się na tej liście działalności, dlatego OL Hiszpania kontynuuje pracę. Działają porty i lotniska.

 

FRANCJA:

Operacje oceaniczne są nadal realizowane, magazyn i służby celne działają normalnie. Loty PAX zostały częściowo lub całkowicie odwołane – dostępnym rozwiązaniem pozostają loty cargo.

 

SZWAJCARIA:

Obsługa dystrybucji krajowej, jak również importu i eksportu jest nadal na wysokim poziomie wydajności.

 

GRECJA:

Przewoźnicy pracujący zdalnie. Urząd Celny pracuje, choć z ograniczoną wydajnością.

 

DANIA:

90% linii lotniczych nie działa. Wiele linii lotniczych przyjmuje rezerwacje tylko po opłaceniu stawek ekspresowych. Fracht morski jest realizowany utrudnieniami z powodu wielu skasowanych sailingów.

 

NIEMCY:

Fracht morski realizowany jest w normalnym trybie, występują blank sailingi.

 

HOLANDIA:

Fracht morski realizowany jest w normalnym trybie pomimo problemów z miejscem.
Transport lotniczy jest również realizowany, obserwowany jest znaczny wzrost cen.

 

BELGIA:

Stawki frachtu lotniczego wzrosły o 500-1000%, pierwszeństwo mają dostawy medyczne. Wysyłki morskie na Bliski i Daleki Wschód są realizowane, ale jest występuje problem z dostępnym miejscem. Armatorzy mają pełne obłożenie do 2-3 tygodnia maja.

 

WIELKA BRYTANIA:

We frachcie morskim nie występują żadne ograniczenia w imporcie ładunków. Departament Transportu tego kraju ogłosił, że "wszystkie" ładunki muszą być nadal przewożone ( nie tylko żywność i artykuły medyczne). Występuje brak kontenerów typu 20'. Nadal obsługiwane są cotygodniowe połączenia LCL do Dubaju z FXT. Pojawiają się trudności z powodu mniejszej liczby przewoźników na drogach. Magazyny importerów mogą być zamknięte.
Loty pasażerskie i cargo są w dalszym ciągu realizowane, ale występują ograniczenia w ładowności.

 

SŁOWENIA:

Długi czas oczekiwania kierowców na granicy z Chorwacją.

 

SŁOWACJA:

Kontrole wszystkich ciężarówek przekraczających granice. Węgry wkrótce zamykają granicę ze Słowacją z wykluczeniem przewozów jedzenia i lekarstw.

 

WĘGRY:

Ponownie możliwy jest bezpośredni transport z/do Włoch/ możliwe opóźnienia w ruchu. Przy czym dla Kierowców z Włoch wprowadzono trwającą kilka dni procedurę kwarantanny.

 

CZECHY:

Transport towarów jest nadal możliwy pomimo zamknięcia granicy. Wschodnia część kraju jest pod kwarantanną.

 

 

Aktualizacja z dnia 03.04.2020 - przegląd informacji ze świata:

 

ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE

Blokada Dubaju przedłużona do 5 kwietnia.

Emiraty uzyskały zgodę na uruchomienie od 06 kwietnia ograniczonej ilości lotów pasażerskich, w celu wspierania handlu i społeczności. Wszystkie operacje cargo zostaną przeniesione z lotniska DWC do lotniska DXB.

Przepływ ładunków drobnicowych LCL uległ spowolnieniu, dlatego w przypadkach szybszych odpraw polecane są wysyłki FCL lub transport lotniczy.

Armatorzy Hapag Lloyd / Maersk / ONE / OOCL / Evergreen / PIL oraz wszyscy przewoźnicy pracują w skróconym czasie pracy do godziny 13:00.

 

INDIE:

Transport transgraniczny w Mumbai, z wyjątkiem transportu towarów o znaczeniu strategicznym, został zawieszony.

Kontenery utknęły na Jawaharlal Nehru z powodu poważnego niedoboru kierowców ciężarówek i problemów z możliwościami przewozowymi. Występują opóźnienia statków do portów - Nhava Sheva (24 godziny do 4 dni),  Pipavav (4 dni),  Chennai (3 dni).

W transporcie lotniczym realizowane są wyłącznie pilne przesyłki eksportowe o przeznaczeniu medycznym.

 

SRI LANKA:

Linie lotnicze SriLanki zawieszają działalność od 8 do 21 kwietnia.

 

PAKISTAN:

Pasażerskie loty międzynarodowe zostały odwołane do 4 kwietnia, jednak loty cargo będą nadal realizowane. Większe przesyłki lotnicze zaleca się planować jako morsko-lotnicze przez Dubaj ZEA lub Salah w Omanie.

Fracht morski jest realizowany bez problemów.

 

TAJLANDIA:

Loty pasażerskie zostały odwołane, większość przesyłek cargo realizowana jest przez loty czarterowe.

Transport morski realizowany jest bez przeszkód, jednak zdarzają się blank sailingi.

 

JORDAN:

Wszystkie granice kraju pozostają zamknięte.

Port Aqaba funkcjonuje normalnie i wydłuża okres bezpłatnego magazynowania z 6 do 14 dni dla importerów (obowiązujące od 17 marca przez 2 miesiące).

 

IZRAEL:

Występuję niedobór siły roboczej na rynku frachtu lotniczego. Natomiast porty morskie, przewoźnicy lądowi, magazyny i służby celne są w pełni funkcjonalne i zwiększają odpowiednio ilość personelu podążając za potrzebami rynu.

 

KATAR:

Występują opóźnienia w pracy portu i lotniska.

 

TUNEZJA:

Operacje w transporcie morskim są realizowane z opóźnieniem ze względu na 50% braki kadrowe, a realizowany tą drogą przewóz jest możliwy wyłącznie dla wyrobów chemicznych i medycznych. Składy celne i magazynowe są czynne codziennie od 8:30 do 14:00.

 

Aktualizacja z dnia 31.03.2020

 

ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE:

Władze Zjednoczonych Emiratów Arabskich przedłużyły trwającą blokadę kraju od 26.03. do 05.04. celem przeprowadzenia krajowego programu dezynfekcji obiektów użyteczności publicznej.

Transport drogowy działa bez zakłóceń w wyznaczonych godzinach, od godz. 20:00 do 06:00 drogi są zamknięte dla ruchu.

Linie lotnicze zawiesiły połączenia pasażerskie, nie odbywają się też loty tranzytoweLinie Etihad zwiększyły częstotliwość lotów towarowych do miast europejskich. Będą one również świadczyć usługi cargo za pomocą samolotów pasażerskich, podobnie jak linie Emirates.

Armatorzy Hapag Lloyd/ Maersk/ ONE/ OOCL/ Evergreen/ PIL pracują w skróconych godzinach i świadczą usługi online.

Firmy kurierskie wprowadziły dodatkową opłatę z tytułu sytuacji nadzwyczajnej, która będzie obowiązywała od 01 kwietnia.

 

Aktualizacja z dnia 30.03.2020

 

REPUBLIKA POŁUDNIOWEJ AFRYKI: 

Należy spodziewać się zakłóceń transportowych ze względu na ograniczenia, które zostały wprowadzone i będą egzekwowane przez rząd RPA.

W celu zapobieżenia rozprzestrzeniania się koronawirusa prezydent RPA ogłosił 21-dniową blokadę kraju od 26.03. do 17.04. W tym czasie firmy transportowe będą mogły przewozić tylko te kontenery/ przesyłki, na które posiadają rządowe zezwolenia. Zezwolenia rządowe będą wydawane jedynie w odniesieniu do przewozu podstawowych towarów.

Zgodnie z najnowszymi zaleceniami Transport Port Terminals (TPT) terminale w Durbanie, Port Elizabeth i Cape Town będą działać podczas blokady, ale z ograniczoną wydajnością. Liczba pracowników zostanie znacznie zmniejszona, terminale będą obsługiwały tylko wybrane nabrzeża. Terminal East London nie będzie w ogóle obsługiwał kontenerów w tym okresie.

Niektórzy armatorzy np. Safmarine wyszli naprzeciw klientom oferując dłuższe okresy wolne od opłat za detetnion oraz zredukowanie opłat za skasowanie bukingów.

 

Aktualizacja z dnia 30.03.2020

BANGLADESZ:

Najnowsze informacje jaki otrzymaliśmy od naszego agenta odnośnie sytuacji w Bangladeszu:

Rząd ogłosił kwarantannę od 26.03 do 04.04. Wszystkie fabryki będą do tego czasu zamknięte, z wyjątkiem tych, które produkują maseczki i sprzęt ochronny do walki z koronawirusem. Na chwilę obecną udaje się jeszcze zorganizować wysyłkę pilnych towarów, które są przygotowane do transportu.

Magazyny i terminale pracują w ograniczonym składzie osobowym. Urzędy celne działają w skróconych godzinach i w okrojonym składzie.

Większość linii lotniczych zawiesiło loty. Działa jedynie pięciu przewoźników lotniczych bazując na ograniczonej ilości połączeń.

Transport lokalny i dostawy towarów są utrudnione w związku z małą liczbą pracowników.

 

Aktualizacja z dnia 25.03.2020

INDIE, PAKISTAN, BANGLADESZ:

Rząd Indii podjął w dniu dzisiejszym decyzję o całkowitym zamknięciu granic państwa od dnia 25.03.2020 do 14.04.2020. Została również wprowadzona godzina policyjna dla zapewnienia większej kontroli nad kwarantanną.

Statki wpływają do głównych portów Indii w ramach regularnych zawinięć, ale operacje portowe i terminalowe zostały ograniczone do minimum. Operacje magazynowe i transport towarów są również na chwilę obecną zawieszone.

Rząd lokalny w Pakistanie zdecydował o zamknięciu miasta Karachi na okres 15 dni tj. do 06.04.2020. Mimo to zarówno port, magazyn jak i służby celne działają na ten moment bez ograniczeń. Podobnie wygląda sytuacja z transportem towarów. Cześć fabryk jest jeszcze otwarta, niektóre się zamknęły. Większość firm działa z domu.

W Bangladeszu wszystkie porty i magazyny są otwarte. Rząd zdecydował o zamknięciu biur prywatnych i rządowych od 26.03. do 04.04.